Catre Grecia Cu Masina?

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Iul 21, 2010 8:53 pm

Un sfat de la cei care au fost in Grecia cu masina as vrea si eu: ce traseu e mai bun spre Thassos?

Am vreo 2 variante si sunt in mare dubiu:

1. varianta clasica spre Turcia, aia prin munti (V. Tarnovo/Stara Zagora) si spre Harmanli/Svilengrad

2. varianta prin Sofia apoi Kavala si Keramoti (Ferry spre Thassos)

pe varianta 1 am fost spre Turcia de vreo 3-4 ori, drumul e oribil si faci mult, mergi mult prin munti, aglomerat si te umpli de spume

a fost cineva pe varianta 2 prin Sofia? am auzit ca e drumul mai bun, e si putina autostrada si multi il recomanda chiar daca e un pic mai lung.

astept opinii, merci.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iul 21, 2010 9:57 pm

QUOTE (spatciuk @ Jul 21 2010, 08:53 PM) 1. varianta clasica spre Turcia, aia prin munti (V. Tarnovo/Stara Zagora) si spre Harmanli/Svilengrad
...
pe varianta 1 am fost spre Turcia de vreo 3-4 ori, drumul e oribil si faci mult, mergi mult prin munti, aglomerat si te umpli de spume
...
Drumul acela V.Tarnovo - St. Zagora era o alternativa a unui drum care a fost inchis cativa ani pentru reparatii. Anul asta am fost si s-a deschis drumul prin munti care merge direct la Nova Zagora. Asfaltul este foarte bun, nu este aglomerat si nici curbe nu sunt ca pe-acolo pe unde stiai.
Totusi, pana la Svilengrad mai sunt vreo doua ocoliri datorita lucrarilor, dar cred ca nu ocolesti in plus mai mult de 25 de km decat e normal.
Despre varianta 2 nu stiu sa iti zic nimic.

Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Mie Iul 21, 2010 10:17 pm

Salut, eu m-am intors anul trecut pe traseul 1, adica: Keramoti - Svilengrad -Nova Zagora- V. Tarnovo- Ruse, nu mi s-a parut un drum greu si din Keramoti pana la Giurgiu am facut fix 7 ore, am fost 2 soferi si nu am oprit decat o data intr-o benzinarie. Gropi nu prea am intalnit. Tin sa mentionez ca nu am avut GPS ci doar o harta mai mare a Bulgariei.

In Septembrie cred ca am sa merg din nou si voi merge pe acelasi drum.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Iul 22, 2010 10:04 am

multumesc pentru informatii. preferam un drum fara prea multe serpentine si probleme pentru ca o sa am ca pasager o graviduta in vreo 7 luni...

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Iul 22, 2010 1:13 pm

Cel mai scurt drum spre Thassos este prin Zlatograd(pctf deschis anul acesta). Pe aceasta varianta sunt cam 570-580 km. Drum foarte ok, foarte liber dpdv politie, peisaje frumoase. Doar ca are o portiune de vreo 40-50km destul de virajata.
Varianta Sofia este mai linistita ca viraje, dar e foarte lunga pentru Thassos. E si plina de echipaje de politie, si nu foarte libera in sezonul estival..

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Iul 23, 2010 8:12 am

@PaulT foarte interesant. dupa cum descrii traseul presupun ca ai mers pe el. o intrebare totusi: de la zlatograd exista drum direct spre keramoti la feribot?
ma tot uit pe viamichelin.com si nu apare nimic pe acolo, este camp. de navigatia de pe MMCS nu mai zic nimic.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Vin Iul 23, 2010 4:08 pm

AM fost la sfarsitul lui aprilie. Punctul de trecere frontiera nu apare inca pe nici o harta de gps. Fiind dat in folosinta anul asta va apare probabil pe cele care apar prin septembrie, adica editia de luna iunie. Drumul trebuie setat din doua bucati:

1. Bucuresti - Zlatograd.
2.Thermes(GR) Thassos.

Vama este la vreo 4 km dupa Zlatograd, si sunt indicatoare la greu. Nu ai cum sa te ratacesti. Iar din vama pana in Thassos sunt 98km(e indicator). Pana in Keramoti sunt vreo 88km. Daca te hotarasti la varianta asta iti dau traseul mai detaliat. Eu abia astept sa merg din nou in septembrie..

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Sâm Iul 24, 2010 2:25 pm

si eu plec tot in septembrie, pe 2. nu am nevoie de traseu detaliat, vad ca il stie si navigatia dar facut din 2 bucati. multumesc mult oricum. de la un traseu de minim 700 km am ajuns la unul de 570-580 km ceea ce e foarte foarte bine.
multumesc inca odata.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Iul 25, 2010 10:37 am

Cu placere, dar vezi pe unde te baga navigatia, pentru ca sunt mai multe variante...nu toate bune. Cel bun ar fi Bucuresti-Ruse-Veliko Tarnovo pe dn5 (E85) - intrare la Debelets pe dn55 spre Kilifarevo-Gurkovo-Nikolaeva unde se face dreapta pe dn6 spre Maglizh. Dupa Maglizh se reintra pe dn5 spre Stara Zagora. Se tine dn5 pana dupa Kardzali(prin Stara Zagora, Dimitrovgrad, Haskovo), mai exact la Balabanovo unde se face dreapta pe 508 spre Djebel, dupa aceea spre Mrezhichko-Ustren-General Geshevo-Dobrintsi. Exact inainte de Dobrintsi recomand stanga pe un drum asfaltat care te scoate in 867 dupa care faci dreapta spre Zlatograd si in 12km ajungi la destinatie. GPS-ul a vrut sa ma duca prin Dobrintsi spre Preseka unde intram in 867... M-am luat dupa el si in Dobrintsi am ajuns in offroad... Am intrebat satenii si m-au indrumat spre drumul descris mai sus, stanga inainte de Dobrintsi. Spuneau ca nu sunt prima masina care ajunge acolo adusa de gps... Drumul descris mai sus are asfaltul bun(testat) si permite ocolirea pasului Shipka(frumos dar virajat si consumator de timp, fiind destul de aglomerat). Prima data am mai ajuns pe niste drumuri pustii prin sate ciudate pe unde facuse ruta scurta gps-ul... Eu plec pe 6... Inca ceva.. ultima benzinarie de "firma" e un OMV in Kardzali. Eu acolo am facut plinul, platit cu card, totul ok, benzina buna. La fel si Luk Oil..

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Dum Iul 25, 2010 11:31 pm

harta via michelin

uite ce traseu imi arata via michelin la un traseu bucuresti zlatograd. cred ca e identic cu ce mi-ai zis tu, in afara de ultimii 12 KM.
daca nu ai mai folosit fa click pe harta ca sa o vezi marita.

oricum o sa imi tiparesc ce mi-ai zis tu ca nu sunt foarte convins ca gpsu' de la mitsu ma duce pe unde trebuie. e atat de praf, de multe ori ma vede pe langa drum, cred ca are harti de baza de prin 1990...

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori