Aquapolis Szeget

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Joi Iul 15, 2010 10:18 am

La cativa kilometri de intrarea in Ungaria fie prin Nadlac fie prin Cenad, orasul Szeged, ofera posibilitatea unui moment de relaxare prin strandul nou dat in exploatare Aquapolis!
Recomand tuturor celor care vor sa petreaca o zi de relaxare ! Detalii privind locatia si alte descrieiri aici : http://www.napfenyfurdoaquapolis.com/ro ... principal/
Intrarea este 4000 de forinti pentru un adult cam vreo 60 ron insa pentru toate zonele de distractie: topogane , bazine normale interioare si exterioare dar si termale. Exista si un pachet mai restrans de doar 1500 de forinti insa doar pentru piscinile de exterior.
Mancarea nu e scumpa si conditiile de servire sunt acceptabile. Cea mai scumpa portie nu depaseste 2000 de forinti.
Toaletele sunt curate si peste tot sunt dusuri cu apa calda pentru a va clati cand iesiti din bazine.
La intrare primiti un ceas de plastic cu care accesati: usa de vestiar , barierele de acces , chiar puteti sa platiti mancarea urmand ca la iesire sa achitati diferenta de bani. Puteti incarca pe acel ceas o suma de bani care sa o folositi pe durata sederii asta ca sa nu tot faceti drumuri pana la vestiar pentru bani. Incarcarea si plata se poate face cu cardul.
Pentru cei gurmanzi, le recomand sa treaca podul peste Tisa si pe partea stanga este un restaurant numit Rusvelt. Au o "supa mixta de peste in stil Szeget" foarte buna si nu numai. Preparatele din ficat de gasca sau platourile pentru 2 persoane ofera la preturi acceptabile multe sortimente pe toate gusturile. Daca are cine sa va conduca masina lasati-ii pe ospatari (ospataritele mai ales) sa va aleaga vinul varsat perfect pentru mancarea ce ati comandat-o. Se pricep! Supa mixta de peste costa 2000 forinti portia insa pentru 2 persoane va aduce o "galeata" cat pentru 4 persoane.
Recomand tuturor o escala mai ales ca daca vreti o baie de 2 -3 ore puteti plati si mai putin!
Fişiere ataşate
supa.jpg
supa.jpg (329.22 KiB) Vizualizat de 7594 ori
strand_6.jpg
strand_6.jpg (225.61 KiB) Vizualizat de 7585 ori
strand_5.jpg
strand_5.jpg (230.31 KiB) Vizualizat de 7594 ori
strand_4.jpg
strand_4.jpg (2.22 MiB) Vizualizat de 7599 ori
strand_3.jpg
strand_3.jpg (235.79 KiB) Vizualizat de 7590 ori
strand_2.jpg
strand_2.jpg (375.17 KiB) Vizualizat de 7597 ori
strand_1.jpg
strand_1.jpg (358.86 KiB) Vizualizat de 7598 ori
Rosvelt.jpg
Rosvelt.jpg (2.13 MiB) Vizualizat de 7586 ori
intrare.jpg
intrare.jpg (299.5 KiB) Vizualizat de 7590 ori

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Iul 15, 2010 1:23 pm

Foarte fain parcul, pacat ca e la distanta de Cluj. Insa cine stie, poate ajung si pe-acolo candva.

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Joi Iul 15, 2010 3:31 pm

Pai mai este unul la fel de mare la Debretzen!

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Iul 15, 2010 6:06 pm

Hehe, mersi de pont, l-am gasit si pe cel de la Debrecen, intr-un weekend sigur am sa trag o fuga.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Joi Iul 15, 2010 10:39 pm

Au terminat bazinele de afara? Am fost chiar dupa deschidere, merita drumul pana acolo. La ei se poate la noi, nu si din cate am citit nici investitia nu a fost colosala. Bravo lor.

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Joi Iul 15, 2010 10:55 pm

Toate bazinele sunt functionale. Peretii nu sunt finisati peste tot dar nu se baga de seama! Si la Mako vin tare din urma! Cred ca pana pe 15 august dau drumul la topoganul mare!
Am uitat sa precizez ca la Szeged e un topogan unde te urci cu liftul! Mi-a fost frica sa ma dau....

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Vin Iul 16, 2010 8:32 am

Din cate vad pare a fi mai mic si mai nasol ( adica cu mai putine tobogane etc) decat Aqua Magic de la Mamaia.Pt cei care au fost si la Mamaia , asa e?

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Vin Iul 16, 2010 2:08 pm

Fi serios. Am fost la cateva Aqualand-uri sau cum le spune (inclusiv Mamaia) iar asta poate concura la un nivel destul de ridicat. Dupa parerea mea cel de la Mamaia e pistol cu apa in comparatie cu asta. Sunt 2 topogane ce pleaca de la 30 m inaltime (la care intr-adevar urci doar cu liftul), o gramada de piscine interioare si exterioare, piscine cu apa termala, jacuzzi, etc, etc.

http://www.napfenyfurdoaquapolis.com/ro/tur-virtual/

Avatar utilizator
rue
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 6:48 pm

Mesaj de rue » Mie Aug 18, 2010 9:34 pm

mai oameni, am fost si eu cu familia la aquapolis de rusalii.
am probat toate topoganele interioare. alea de la etajul de sus sunt tragice. ala galben - portocaliu este ceva socant. simti ca viata nu iti mai apartine.
caderi libere urmate de curbe verticale sau in te miri ce directii.
cel albastru e mai lung dar ceva mai ok dupa ce te dai cu portocaliul.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Joi Aug 19, 2010 12:38 am

Fost, placut, o sa mai merg.

Minusuri:
- mancare la bufet scumpa (si relativ proasta, fata de ce mananc de obicei in Ungaria)
- la lift e coada, cam ai de asteptat la toboganele smechere
Plusuri:
- variatiunile (tobogane, jacuzzi, jeturi de masaj, bazin olimpic, etc)
- apropierea de Timisoara (120km) - de aici deriva si publicul 80% romanesc, am intalnit mai multi prieteni accidental

Daca insa mergeti careva pe Corfu, recomand sa vizitati Aqualand-ul de acolo, e mult mai tare

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori