Starea Drumurilor

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Scrie răspuns
Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Dum Aug 11, 2013 11:34 pm

Ceva noutati de pe unde am fost in ultima vreme:

Valea Oltului - in general ok.

DN7C (Brezoi - Obarsia Lotrului) - am adaugat galben - e suportabil si a mai fost reparat prin unele puncte (coborarea din Curmatura Vidrutei la Lacul Vidra)
Transalpina - sa recunoastem, partea de sud (Obarsie->Ranca & Novaci), chiar si fara parapete e de 'verde'. In plus au mai adaugat parapete/bete/musuroaie de pietre sa vezi pe unde e drumul in ceata...
Transalpina Nord (Obarsie - Sebes) - am trecut vara trecuta, mai aveau doar unele puncte in lucru. Se califica la minim galben.

DN14 Sibiu - Copsa Mica - Medias - Sighisoara - lucrarile sunt cam gata cu exceptia a 4-5 zone (semafoare) - mutat la galben cu puncte portocalii - pt semafoare
DN13C (fost ceva DJ) Sighisoara - Odorheiul Secuiesc, aici sunt 2 povesti: pana la Cristuru Secuiesc e cam rau - portocaliu. Mai departe e ok. L-am adaugat pe harta pt ca nu exista deloc


DJ208G - Girov -> Hanul Ancutei - de interes pentru tranzit de la Piatra Neamt la Iasi, la iesirea din Piatra, in Girov, se face stanga pe acest drum. Proaspat latit si asfaltat pe toata lungimea. De asemenea relativ gol duminica dimineata la 10. E varianta mai rapida de a iesi la rond la Sabaoani decat prin Roman. - Adaugat
Fişiere ataşate
hartak20130811.JPG
hartak20130811.JPG (1.3 MiB) Vizualizat de 6673 ori

Avatar utilizator
floris76
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 06, 2012 2:41 pm

Mesaj de floris76 » Lun Aug 12, 2013 4:15 pm

Are cineva idee cum se prezinta drumul 106N Rasinari - Tomsani - Transalpina(DN67C) ?
Va multumesc mult

Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Lun Aug 12, 2013 9:59 pm

Astazi m-am intors din Bulgaria , am fost la mare , m-am dus pe A2, daca nu esti vitezoman, a se citi capsoman, nu ai ce cauta pe acolo, banda din dreapta e facuta prastie, numai gropi si damburi din 2 in 2 metri, un cosmar, pe banda stanga nu se poate circula , zici ca e formula 1 cu dacii si vw vechi...rachete.Dau flashuri baietii daca mergi cu 130 de parca ai merge cu 5 km, incetinesc in fata ta, tipa la tine, cioflingarii...La intoarcere poti circula linistit pe banda dreapta pe A2, e in stare buna.La dus poti sa o iei pe DN3, intri prin Pantelimon pe la manastirea Cernica pe acolo.Sunt sate unde mergi cu 60 si in rest cu 90 si ceva.

Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Mar Aug 13, 2013 10:46 am

QUOTE (floris76 @ Aug 12 2013, 04:15 PM) Are cineva idee cum se prezinta drumul 106N Rasinari - Tomsani - Transalpina(DN67C) ?
Va multumesc mult


Nu am fost pe acolo propriu zis, dar dupa cum arata 105G la iesirea din Voineasa spre nord (primii 10km si ceva) as zice ca e un fel de offroad fara sa iesi de pe drum.

Daca vrei sa treci cu masina din semnatura... s-ar putea sa fie riscant pentru spoilere si praguri cel putin


Mai multe detalii cred ca gasesti la colegii de la club4x4.ro, vezi aici: (desi ei au mers mult si pe munti)

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Lun Aug 19, 2013 2:48 pm

QUOTE (neophitus @ Jul 26 2013, 12:08 PM) Salut,
Plec la mare, din Iasi, si as vrea un itinerariu. Cand eram mic, intotdeauna mergeam cu bacul, as dori si acum ceva de genul. Nu am mai ajuns de mult la mare in Romania (niciodata ca sofer), as cam avea nevoie de indicatii. Tin minte ca taica-miu mergea prin Vaslui, Barlad, Galati, insa nici Mapsul de la Google nici Nokia maps-ul (here.com) nu mi-a facut traseul asa. Vad totusi pe here.com ca exista un bac si in Braila. Mentionez ca nu merg cu viteza mare, sa am nevoie de autostrazi si drumuri express, doar sa nu merg pe drumuri rupte.
Niste sfaturi, va rog?
Multumesc.
Traseu
Domnilor, am facut exact drumul din copilarie si a fost foarte OK. Am plecat la 1 45 noaptea, am facut o pauza pe drum, la 6 eram la BAC. Erau deja destule masini, fiind 15 august ma asteptam la un aflux ridicat. S-a traversat usor, a fost o placere, m-am relaxat, a fost o pauza de la condus, am atipit, a fost extrem de refreshing. Recomand bacul, e timp excelent pentru odihna. Ca stare a drumurilor, drum foarte bun pana in Galati, prin Vaslui au fost mici portiuni la care se mai lucra sau unde a fost doar decent, iarasi drum cam rau prin orasele mici, insa in 90% din distanta a fost suprinzator de bun. A fost piatra cubica prin muntii Macinului pe o mica portiune (dubla), drumuri doar decente prin Tulcea, insa mult mai bine decat ma asteptam. Am plecat ieri, duminica, pe la 10 din Venus, am stat putin pe la o matusa in Constanta (orasul aerisit bine, fata de 15 cand era ziua Marinei si era mega-aglomerat), pe la 12 deja eram iesit bine din Constanta, am prins o coada de 600m la bac, insa in mai putin de o ora am si trecut. Am ajuns in Iasi pe la 19 30, imi place sa merg batraneste. Voi lua cu proxima ocazie harta la colorat, am fost prin zone unde vad ca drumurile sunt negre, nu e nimic de speriat la ele.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Sep 06, 2013 7:48 am

Restricţii de circulaţie pe podul Agigea p?nă la 30 septembrie

Restricţia de circulaţie pe podul de la Agigea a fost prelungită p?nă la 30 septembrie 2013, informează Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR). ?n toată această perioadă, traficul rutier pe podul de la Agigea, situat pe DN39 la km 8+988, se va desfăşura pe cele patru benzi ale podului, restricţionat ?n ambele sensuri de circulaţie, cu o viteză de 50 km/h. CNADNR anunţa, ?n 29 aprilie 2013, că traficul rutier pe podul de la Agigea se va desfăşura restricţionat pe ambele sensuri de circulaţie, p?nă pe 7 august. De peste un an, podul de la Agigea, care are o lungime de circa 250 de metri şi o lăţime de peste 20 de metri, se află ?n proces de reabilitare, prima din ultimii 20 de ani, lucrări ale căror costuri se ridică la 4,7 milioane de euro şi care trebuie finalizate ?n doi ani.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Sep 13, 2013 7:16 pm

Restricţii pe podul Agigea.

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Rom?nia anunţă participanţii la trafic că restricţia de circulaţie instituită pe podul de la Agigea, situat pe DN 39 la km 8+988, se va menţine p?nă pe 30 septembrie.
?Traficul rutier se va desfăşura pe cele patru benzi ale podului, restricţionat ?n ambele sensuri de circulaţie, cu o viteză de 50 km/h.

Şoferii sunt rugaţi să respecte restricţia de circulaţie instituită şi semnalizarea rutieră temporară?, au transmis reprezentanţii instituţiei.

Informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri naţionale pot fi obţinute de la Dispeceratul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Rom?nia SA, la numerele de telefon 021/9360; 021/264.33.33; 021/264.33.34 sau acces?nd pagina de internet a companiei, www.cnadnr.ro.
http://www.cugetliber.ro/stiri-evenimen ... ile-190502

Restricţii auto pe 4 drumuri din jud. Galaţi

Potrivit acesteia, circulaţia este restricţionată pe:

* DN 25 Galaţi ? Tecuci

* DN 26 Slobozia ? Oancea

* DJ 251A Drăguşeni ? Corod

* DJ 253 Băleni ? Cudalbi.
http://www.ziuacargo.ro/stiri/siguranta ... din-galati

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Dum Sep 15, 2013 9:29 am

Circulaţie ?nchisă pe Transalpina din cauza zăpezii



Circulaţia pe cel mai ?nalt drum din ţară a fost ?nchis ca urmare a ninsorilor abundente care au căzut s?mbătă seara.

Stratul de zăpadă a atins, deja, c?ţiva centimetri, astfel că, pentru a fi evitate orice accidente s-a luat decizia de a se ?nchide circulaţia pe Transalpina, pe tronsonul de după zona R?nca şi Ob?rşia Lotrului. Echipajele de jandarmi interzi accesul autovehiculelor
http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/cir ... index.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Sep 18, 2013 11:27 pm

S-a reluat circulația pe Transalpina după prima ninsoare

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Sep 21, 2013 7:49 pm

Argeş: Ninsoare pe Transfăgărăşan; circulaţia este blocată ?ntre Cota 2000 şi tunelul de la B?lea Lac


Circulaţia pe DN 7C Transfăgărăşan este blocată, s?mbătă, pe tronsonul cuprins ?ntre refugiul salvamont Cota 2000 şi tunelul de la B?lea Lac, din cauza zăpezii depuse pe carosabil, mai multe autoturisme aflate ?n zonă neput?nd să-şi continue deplasarea.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Argeş, mai mulţi turişti care intenţionau să ajungă la B?lea Lac, ?n judeţul Sibiu, au sunat la 112 pentru a cere ajutor.

"Este prima situaţie de acest gen ?nregistrată ?n acest sezon. Practic autoturismele nu sunt blocate, dar nu-şi pot continua drumul către destinaţia dorită, nefiind echipate pentru circulaţia ?n condiţii de iarnă", a declarat purtătorul de cuv?nt al ISU Argeş, căpitanul Mădălina Epure.

Pentru curăţarea carosabilului a fost solicitată intervenţia unui utilaj de la Districtul Drumuri Naţionale Piscu Negru. AGERPRES/(AS - autor: George Onea, editor: Karina Olteanu)

http://www.agerpres.ro/english/index.ph ... a-Lac.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori