Kusadasi

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
jorgensen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:34 pm

Mesaj de jorgensen » Mar Feb 07, 2012 12:03 pm

Salut,

recomandarea mea pentru Bulgaria este: Ruse-Razgrad-Targoviste-Kotel-Jambol-Elhovo-Lesovo(vama)-Edirne-Istambul. Este al treilea an cind merg pe aceasta ruta si pot sa-ti spun ca e mult mai buna si mai sigura decit vechiul drum...Marele avantaj este ca eviti nenorocirile alea de serpentine iar dezavantajul este ca in ultimii 20km pina la vama Lesovo drumul este cam nasol...dar se poate circula fara probleme.
Sa ai drum bun!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Feb 15, 2012 6:21 pm

multumesc, o sa iau in calcul si acest traseu. deocamdata am amanat pentru martie excursia.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mar 18, 2012 3:17 pm

tocmai m-am intors de la istanbul.
pana la urma am mers pe urmatorul traseu:
dus: ruse-bjala-velikovo tarnovo pe E85-nova zagora pe 55- stredec pe E85- simenovograd un drum judetean- harmali-edirne pe E85.
durata cam 10 ore mers de acasa pana la hotel in istanbul, am mers usor deoarece am fost foarte obosit.
consum 5,8 pana la edirne, si 6,4 pana in fata hotelului in total cam 670 km.
drumul ruse-nova zagora prin veliko tarnovo este foarte bun, doar o singura localitate are piatra cubica. foarte liber, fara serpentine.
drumul de la stara zagora pana in autostratada dintre haskovo si harmali a fost ales de gps nu il recomand, drumul in sine este bunicel fara gropi, liber, dar trece prin simenovograd un fel de comuna - ghetou plina de tigani si cu drumuri stricate.
intors: edirne-svilengrad-nova zagora pe 55-veliko tarnovo tot pe 55- bjala- ruse pe e85.
svilengrad - nova zagora, drum bun cu mici exeptii, dar foarte pustiu si fara localitati
la intors am plecat pe la 17 din istanbul, la pe la 19,30 am ajuns in vama la kapitan andreevo unde am sta cam 2 ore. am prins schimbul de tura de la 8 si in plus era o actiune a vamesilor bulgari care confiscau toata marfa bisnitarilor bulgari.
am traversat bulgaria noaptea si pe drumul 55 cred ca am m-am intalnit cu 10 masini care mergeau in acelasi sens si maxim 50 care veneau din sens opus. in special intre silvengrad si nova zagora drumul nu trece prin localitati, ci prin niste paduri - foarte pitoresti de altfel, dar nu noaptea.
la 3 am ajuns in bucuresti, am facut 640 cam km pe acest traseu, consum 7,4.
de la edirne la istanbul am mers pe autostrada O-3, 3 benzi pe sens, foarte libera, luminata in majoritate.
la intrare la edirne am cumparat un card 5 lire, pe care l-am incarcat cu 17,5 lire, pe care am platit 10 euro neavand lire la mine.
cardul - KGS- il poti pastra si se reincarca de fiecare data canda ai nevoie. la intrare pe autostrada exista un aparat unde poti vedea creditul de pe card, iar la iesire sunt montate bariere ca sa iesi trebuie sa apropii cardul de un automat, ti se retrage banii din cont si poti sa iesi de pe autostrada.
credit stiu ca poti cumpara de la ghiseul care se afla la intrare/iesire de pe autostrada, dar cred ca sunt si alte metode.
un drum pe autostrada intre edirne - istanbul costa cam 6,75 lire.
in total am facut cam 1320 km, am bagat 90 litri de benzina

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Apr 06, 2013 8:11 pm

vreau sa merg la vara in antalya cu masina.
a mai fost cineva in ultima vreme?
ma intereseaza trasee, starea drumurilor, orice alte detalii.
multumes.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iul 12, 2013 4:23 pm

tocmai m-am intors din vacanta din antalya am mers cu lancerul iata cateva impresii:
drumul dus:
prima zi: bucuresti istanbul pe traseul : bucuresti - giurgiu - ruse pe 2 pana la razgrad - pe 4 pana la omurtag -pe 48 prin kotel - pe 7 prin Yambol, elhovo si Lesovo. intrarea in turcia prin vama hamzabeyli, dupa care pe D535 pana apropape de edirne dupa care am intrat pe autostrada O3.
drumul prin bulgaria bun, intre ruse si razgrad cu exeptia catorva portiuni recent asfaltat, in rest drumul bun si liber.
centura din elhovo foarte proasta, recomand sa o loati prin oras, oarsul este foarte mic drumul principal traverseaza orasul nu aveti cum sa va rataciti.
ultimele benzinerii in bulgaria la yambol un rompetrol 2,54 leva benzina si la vama un luk oil 2,53 leva benzina., mai sunt vreo doua dar sunt benzinarii mici noname.
vama de la hamzabeyli foarte libera, drumul prin turcia pana la edirne foarte bun.
la edirne la intrare pe o3 trebuie sa achizionati stick-ul HGS care costa 35 lire din care 5 lire stickul si 30 lire credit care iti ajung pana in antalya si inapoi si iti mai ramane ceva credit. stickul se lipeste pe interiorul parbrizului sub oglinda.
teoretic trebuie sa iti dea doua bucati, una o lipesti pe parbriz iar cealalta o pastrezei pentru a putea sa reincarci in viitor, eu nu m-am inteles cu turcul de la ghiseu a zis ca nu mai are desi ele vin cu acelasi cod imprimat deci nu poti sa dai bucatile separat, dar decat sa ma enervez mai rau cu turcul care nu stia decat sa ridice din umeri si sa vorvbeasca in turca caci engleza nimic, am preferat sa plec stiind ca creditul era suficient pentru drum.
autostrada sre istanbul nu am ce sa reprosez, 3 benzi, limita 120 km/h fara cei 10 km/h acceptati.
a doua zi din istanbul pana in belek pe traseul:
istanbul pe O4 dupa care am iesit pe D650 pe care am mers pana in antalya, dupa care pe d400 pana in belek.
drumul intre istanbul si antalya este drum expres cu doua benzi pe sens cu sensurile despartite de paramet sau sant, dar are si portiuni in lucru, se circula si pe un singur sens, dar in general se circula foarte bine fara ambuteiaje.
viteza maxima este de 110 km/h, dar este acceptata abatrea de 10km/h deci se poate circula cu 120 km/h.
drum intors:
antalya - denizli pe de d350 pana la sogut dupa care pe d585 pana la denizli, am dormit o noapte la pamukalle am vizitat complexul de travertine de acolo.
drumul foarte bun, pe doua benzi la fel ca cel dintre istanbul si antalya., trece prin munti niste peisaje senzationale.
de la denizli am mers pe d585 pana la sanihli, pe d555 pana la akhisar, pe d565 pana la balikesir, pe d230 pana la havran dupa care pe d550 pe canakkale. drumul este expres, se circula bine, cu serpetine prin munti intre kukukkuyu si ayvacik unde se circla pe o singura banda.
am dormit la canakalle am vizitat cetatea troia.
am trecut cu feryboat-ul de la canakkale la kilitbahir pretul este de 24 lire.
de la kilitbahi am mers pe d550 pana dupa havsa dupa care am intrat pe autostrada O3 pana la edirna si de aici pana la bucuresti pe drumul pe care am venit.
am parcurs in total 2986 km dintre care 1420 la dus si restul la intors, am pus 190 litri de benzina, doi adulti 2 copii bagaje multe, mers la limita maxima de viteza, drum atat pe campie dar si pe dealuri si prin munti cu serpentine si pante de 9-10%.
in turcia benzina era intre 4,75 si 4,87 litri, o lira fiind 1,77 lei la cursul bnr.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori