Informatii Despre Bulgaria

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Iul 06, 2009 10:17 pm

am fost si eu in bulgaria: ruse-varna, nu am avut nici o problema, am intalnit mai multe masini cu numere de romania decat de bulgaria, un singur echipaj de politie am trecut pe langa el, dar nu m-a oprit.
eu am circulat cu 120 pe drumul european si cu 160 pe autostrada, ce e bine la ei ca drumul european nu trece prin localitati. daca imi aduc bine aminte intre varna si ruse nu am trecut decat prin trei localitati.
am auzit si eu fel de fel de povesti dar nici un caz concret de la un cunoscut.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Vin Iul 16, 2010 9:46 pm

as vrea sa plec saptamana viitoare intr-un mic concediu [4-5 zile] cu a mea prietena pe litoralul bulgar...facusem un calcul si ajungem mai ieftin decat la noi
niste pareri...sfaturi...ca locatii...resturantele de preferat [tipuri]...benzinarii...taxe...etc?
nici nu stiu sincer unde sa mergem...pana in acest moment...dau search pe booking..sa vedem o oferta buna..sper sa nu fie in celalt capat al tarii
de asemenea sunt curios...daca am leduri pe pozitii / numere se iau domnii politisti?
pana la urma detectorul e ok sau nu?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 16, 2010 10:34 pm

Locatii care mi-au placut (ca turist, nu ca lenevit la plaja): capul Kaliakra, Nessebar, Balcic (gradina reginei Maria)
Taxe: cea de pod la Russe (am inteles ca e vreo 50 ron parca, eu am fost pe la Vama Veche), vigneta pe 7 zile (nu mai tin minte cat dar era ieftina).

Chestia cu detectorul, daca nu s-a schimbat, aveai voie (am intrebat in vama) insa mi s-a ras in nas ca ma iau ei inainte de a bipai la mine... Oricum, mai bine mergi legal la ei, altfel te scotocesti la buzunar sigur. Ei stau cam la limitari din ce am vazut (fiecare amarata de intersectie cu drum judetean, ulita, etc avea limitare la 30). Intr-adevar, sunt muuuult mai putine localitai pe european decat la noi, ei au facut drumurile principale prin afara localitatilor. Ca statiuni de plaja mi s-au parut ok Albena si Nisipurile (nu am fost in toate) insa sunt si altele cu plaja faina.

Benzinarie nu vad de ce ai nevoie, alimentezi cand iesi din tara si gata, pana la intoarcere nu mai ai nevoie (am inteles ca e mai proasta la ei benzina).


Faza cu ledurile nu are de ce sa te incurce, doar nu mergi cu pozitiile aprinse ci cu faza scurta...

Concediu fain

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Dum Iul 18, 2010 12:13 am

mersi chacha..de ieri tot filtrez booking-ul cu albena sau sunny beach :-s
din iasi care e cea mai buna varianta de mers?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Iul 18, 2010 4:06 pm

Eu as merge Iasi - Barlad - centura Braila - dupa stanga la Viziru (e un drum inchis circulatiei publice, anul trecut era intens in lucru, anul asta de 1 Mai era asfaltat, nemarcat - deci finalizat 99.9%) - la iesire stanga si proceed directly to Constanta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori