Informatii Despre Bulgaria

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Vin Iul 03, 2009 11:08 pm

Va salut

Mentionez de la inceput ca am citit tot ce se putea despre calatoriile voastre prin lume ca sa nu inceapa modii sa ma ia la suturi

Si mai mentionez ca nu am aflat tot ce ma interesa!



Vreau sa stiu daca in Bulgaria se mai practica furturi de persoane pentru rinichi si cele .. daca sunt radare multe si cum te descurci cu ele.. si cum faceti voi cand treceti prin bulgaria.. daca respectati anumite reguli sau nu!


Eu in agust poate ma duc in turcia cu masina.. insa cum persoana cu care merg pleaca cu avionul pe un proiect se poate sa ma duc singur!

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 03, 2009 11:48 pm

QUOTE (Daniumfcv @ Jul 3 2009, 10:08 PM) Vreau sa stiu daca in Bulgaria se mai practica furturi de persoane pentru rinichi si cele ..
Nu stiu daca vreodata s-au practicat, cel putin nu cred ca mai mult ca la noi. Multe sunt si basme (defapt cred ca majoritatea pentru a descuraja turismul la bulgari si eventual a se vinde biletele la hotelurile bosilor de pe litoralul nostru.

QUOTE (Daniumfcv @ Jul 3 2009, 10:08 PM) daca sunt radare multe si cum te descurci cu ele.. si cum faceti voi cand treceti prin bulgaria.. daca respectati anumite reguli sau nu!
Sunt radare, multe putine, nu stiu ce sa zic, unul la 30-40 de km daca vorbim de drumul de pe litoral, prin tara cred ca mai rar. Din Giurgiu pana in Veliko Tarnovo am intalnit unul singur, iar din Vama Veche pana in Albena doua, insa mai intalnesti filtre de politie (asta nu e neaparat un lucru rau in opinia mea). Daca mergi regulamentar nu ai de ce sa iti faci griji, au ei restrictii cam nasoale de viteza la fiecare intersectie de drumuri, dar asta e. Vezi ca au niste tunuri de radare care bat mai mult ca detectorul (daca ai o pocnitoare de 2-3 milioane) si atentie la soferii bulgari, in caz de filtre/radare, dau flash doar o data foarte scurt, nu ca noi din disperare, deci daca nu ai vazut flash-ul, ghinionul tau... Oricum vei vedea pe drumul de litoral foarte multe masini cu numere de Romania ca nu prea o sa te simti in alta tara. Cand am batut Bulgaria cu masina (si nu doar am strabatut-o), nu am intampinat nici o problema si sincer nu mi-am luat masuri de siguranta mai mari decat in Romania, eventual am circulat mult mai atent la reguli fiind in tara straina.

PS> Schimb numele topicului in Informatii despre Bulgaria, poate apar si intrebari care nu tin de probleme , sper ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Sâm Iul 04, 2009 10:49 am

daca este sa te opreasca politia, sa ai copii ale actelor masinii si personale. sa nu le d-ai actele originale ca altfel negociaza cu tine.

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Sâm Iul 04, 2009 10:51 am

Pai e legal ? sa prezinti acte copiate politiei ?! :|

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Sâm Iul 04, 2009 11:00 am

in bulgaria merge cu spaga de cele mai multe ori.

sa ai in portofel doar o hartie de 5 euro sau 10 euro maxim. daca se plange ca e prea putin sa ii arati portfelul si sa ii zici ca aia sunt toti banii fiindca ai carduri si nu umbli cu cash.
sa nu tii lei in portofel ca ti-i iau si pe aia daca ii vad.
daca ai mai multi bani sa ii pui separat, ii dai sa ii tina sotia sau pe cine ai copilot.
cel mai bine este daca te opreste sa nu vorbesti nici o limba straina, vorbesti in romaneste, desenezi, o sa se enerveze ca nu te intelegi cu ei si te cam lase in pace.

nu se fura persoane pentru transplanturi.

detectorul de radar este ilegal in bulgaria. eu de exemplu folosesc unul solar pe care il tin la tetiera iar daca ma opreste politia il da jos cineva din spate sau copilotul.

atentie la flashuri cum a zis colegul de mai sus.

mare atentie insa in Turcia, acolo nu merge cu spaga DELOC si amenzile sunt cam maricele de pe la 60 euro in sus.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Iul 04, 2009 11:43 am

De la Vama Veche am parcurs tot litoralul lor si m-am intors la noi in aceasi zi, asta a fost prima data cand am fost in Bulgaria singur. N-am avut probleme. Doar cu orientarea prin Balcik a fost mai dificil
Au niste indicatoare de te doare mintea Probabil, ca la noi, se mai si fura. N-am avut detector de radar. Am respectat limitele de viteza. Am hotarat sa le respect total, cand am vazut si baietii cu Q7 de la ei cum stateau la cutie.... N-am fost oprit. Masina am parcat-o intr-o parcare cu plata a unui hotel, Admiral. Cand am ajuns inapoi acasa din concediu am vazut la stiri ca din acea parcare s-a furat un Matiz de Romania Concediu placut

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Sâm Iul 04, 2009 12:11 pm

Salut.
Detectoarele de radar sint legale in Bulgaria.
Radarele Politiei bulgare functioneaza in banda X si detectoarele ce se gasesc pe piata romaneasca sint foarte bune. Intrucit drumurile ce strabat tara spre Turcia sint rareori in linie dreapta si sint marginite de copaci sau arbusti, radarele chiar daca te depisteaza nu te si inregistreaza astfel ca de la o distanta de la care te-ar putea filma, tu deja esti la viteza legala.
Te poti intelege usor cu politistii bulgari... costa doar 10 euro si ii poti da in orice limba. O vor intelege.
Limitarile de viteza in Bulgaria sint regula si nu exceptia. Sint ingrozitor de multe si de cele mai multe ori inexplicabile. Cind vei ajunge acolo vei intelege la ce ma refer. Avantajul in schimb este acela ca la ei drumurile nu trec prin localitati, cu foarte mici exceptii.
Atentia la Sofia... este groaznic de iesit de acolo daca ai ghinionul sa te ratacesti. Voi posta niste fotografii daca te intereseaza, ce va face sa te orientezi mult mai usor.
Persoane nu se rapesc. Si daca se intimpla ceva cu tine, le spui ca esti bolnav... si nu iau nimic pe tine!

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Sâm Iul 04, 2009 12:43 pm

Conform site-ului MAE cica ar fi interzise detectoarele de radar. Eu l-am folosit cand am fost, si nu s-a legat nimeni de mine. Pe de alta parte, desi detectorul meu stie si de banda X, nu prea am auzit deloc sunete de la el, decat cand ma intorceam spre tara, in apropiere de vama; se poate spune ca e liniste dpdv electromagnetic in Bulgaria.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Iul 05, 2009 2:54 pm

Anul trecut pe situl MAE scria ca sunt permise detectoarele de radar (nu si antiraderele). Acum scrie ca amandoua sunt intezise. Eu am traversat Bulgaria mai mult pe timp de noapte si pot sa zic ca e mult mai bine. Nu am intalnit nici o masina de politie. Am mers numai cu 130 - 140 si am scapat rapid de ea. Ziua este mult mai aglomerat si e si politie. Dupa parerea mea e o tara ca oricare alta si nu trebuie sa iti faci griji. Totusi e bine sa ai un GPS ca din indicatoare nu intelegi nimic.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Iul 06, 2009 12:44 pm

Faza cu rinichiul nu e basm.... Cunosc pe cineva care a avut parte de ceva neplacut in Bulgaria... A ramas fara un rinichi. Din fericire omul se simte foarte bine... doar ca nu mai are un rinichi.

Chestia asta sau ceva asemanator se poate evita foarte simplu prin evitarea contactului de orice fel cu orice persoana necunoscuta.

In rest hotelurile si serviciile mi se par mult superioare litoralului Romanesc...

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori