Praid

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Mai 29, 2009 11:14 am

O locatie care este aproape de mine si nu am fost niciodata, spre rusinea mea... a fost cineva la Praid? Vreau sau o fuga maine si sunt curios ce merita facut acolo. Am inteles ca sunt doua variante de drum, deci alta rugaminte ar fi daca stie cineva starea drumului?
Multumesc

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Mai 29, 2009 2:24 pm

Din ce am vazut pe sait, programul de lucru e tare limitat.

Si pe mine ma atragea idea sa merg pana acolo, mai mult ca sa am o destinatie , dar nu stiu daca chiar merita.

Astept si eu experientele celor care au fost acolo....

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Mai 29, 2009 2:45 pm

Eu am fost acolo, dar sunt cam 5 ani de-atunci. Eu defapt am stat in Sovata mai multe zile si am fost la Praid intr-o zi special pentru salina. Eu zic ca merita vizitat. Ai posibilitatea sa te duci si sa stai toata ziua acolo in salina sau doar sa o vizitezi. Timp e suficient intr-o zi. E o senzatie unica atunci cand intri cu autobuzul o distanta destul de mare sub pamant. Nu e ceva ce vezi in fiecare zi, deci zic ca merita mers.
Starea drumului nu stiu cum e acum dar stiu ca pentru tine chacha nu asta e cel mai important acest aspect.
Daca pleci de la ideea ca "nu stiu daca merita" o sa pierzi multe ocazii de a merge in locuri frumoase. Mai bine zici "poate merita"

Avatar utilizator
Cotopaxi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:37 am

Mesaj de Cotopaxi » Vin Mai 29, 2009 7:59 pm

http://www.casapiratilor.ro...un site facut de mine pentru niste prieteni care au o pensiune acolo.
Am fost de multe ori...e frumos, sunt multe locuri de vizitat dar principala atractie este salina.
Eu merg anual pt o cura de 10 zile in salina...si nu am avut nici o problema respiratorie in tot acest timp.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Mai 29, 2009 11:49 pm

Ca o paranteza legat de Casa Piratilor...merg deseori in Cluj la el, este un local frumos care imi place, sincer mai nimeresc uneori un ospatar care nu stiu cum a nimerit sa lucreze acolo dar trecem peste asta...e un loc frumos in care mai petrec cateodata seara cu unii prieteni si mai simt bine. Cel din Praid poate o sa il "testez" maine...

O intrebare...daca mai primesc raspuns in seara asta, care este diferenta dintre salina si mina ca eu nu inteleg?

Avatar utilizator
Cotopaxi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:37 am

Mesaj de Cotopaxi » Sâm Mai 30, 2009 9:55 am

Salina este o mina de sare.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Mai 31, 2009 9:47 am

@Cotopaxi: Multumesc

Pana la urma am fost ieri la Praid. Incepem cu drumul: La dus am adoptat varianta Bistrita-Reghin- Beica de jos - Sovata- Praid (103 km) , portiunea Reghin-Sovata este de nota 2, nu o recomand nimanui, plin de cratere, am intalnit gauri inclusiv de 1 metru diametru si adanci de 30-50 cm, si toate dupa un varf de rampa evident, ca sa nu le poti vedea. Toata portiunea este in valuri, deci daca ai de cand sa mergi cu mai mult de 50-60 kmh, vei avea surpriza ca zbori mereu pe drum (sau topai cred ca e mai corect). Oricum, sectiune de drum infecta (45 de km) si la intoarcere, am schimbat o parte din traseu, mergand pe Praid - Targu Mures - Reghin - Bistrita (150 km, alta viata domnule ) chiar daca e un ocol de 50 km ce inseamna cu 50% mai mult. In Praid, pe langa mina (salina ), mai poti vedea dealurile cu sare daca este vreme buna (altfel este tot un noroi pe acolo) si face o baie la un strand cu apa termala. Legat de salina care este punctul de atractie principal al Praidului, se ia autobuzul din centru (20 RON adult, 7 RON parca minor si gratis pentru copii sub 3 ani), te duce cateva sute de metrii pana undeva sub pamant, intri in salina, unde descoperi niste incaperi mari in care medicul iti recomanda sa petreci 4 ore. Pentru aceasta, gazdele au amenajat pentru copii leagane, topogane iar pentru adulti o biserica, banci de asteptare/mancat sau mese de tenis de masa, astfel incat sa ai activitate 4 ore. Oricum se poate sta cat se doreste (adica pana la inchiderea programului) insa nu ai ce face atata timp acolo, de vizitat, se viziteaza in 30 de minute tot, dupa, trebuie sa iti cauti activitate. Eu am stat cam o ora-o ora jumate (oricum am fost cu scop turistic) dupa care am asteptat autobuzul si am iesit la suprafata de unde am mancat un Kurtos-Kolacs bun de tot (sa fie de la sare, care iti face o pofta uriasa de mancare?), mare si doar 10 lei. Urmarind locurile cu Kurtos-Kolacs, cel mai interesant (adica de incredere), de unde am si cumparat, mi-a parut chiar cel de la intrare in mina. Plimbarea pe dealurile cu sare si strandul au fost amanate datorita faptului ca ploua.
Din Praid, am fugit pana la Sovata care este un santier total (mult noroi), apoi in Targu-Mures la cumparaturi, Reghin dupa pantofi (de la fabrica de la Alpina - preturi bune) si apoi in goana pe ploaie spre casa.
Ceva poze de la Praid:



















Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori