Concediu In Croatia

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mie Iun 03, 2009 7:12 pm

Iata citeva fotografii ale unui fotograf care in mod cert face fotografii mai frumoase decit ale mele... a durat putin mai mult pina ce am obtinut acceptul sau pentru a le posta:

http://adrianungureanu.blogspot.com/sea ... results=11
Brela - http://adrianungureanu.blogspot.com/200 ... brela.html
Pola - http://adrianungureanu.blogspot.com/200 ... -pola.html
Novigrad-Porec - http://adrianungureanu.blogspot.com/200 ... porec.html
Rovijn - http://adrianungureanu.blogspot.com/200 ... ovinj.html
Plitvice - http://adrianungureanu.blogspot.com/200 ... tvice.html

Avatar utilizator
ionutjt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 14, 2009 8:47 pm

Mesaj de ionutjt » Lun Iun 15, 2009 11:23 am

QUOTE (chacha @ May 29 2009, 08:52 AM) Niste intrebari legate de Croatia:
1. Tinand cont ca nu este membru UE, trebuie pasaport sau au ceva conventie cu UE (cum era Moldova inainte de ... ) sau merge si cu buletinul?
2. Cum se taxeaza autostrazile la ei, se cumpara o vigneta valabila direct pentru toate drumurile (gen Austria, Ungaria) sau se plateste pe sectoare de drum parcurse (adica la km parcursi, precum in Franta)?
3. Benzina cum este, mai ieftina, mai scumpa sau tot pe acolo la pret? Iar calitatea ei, ati sesizat sa fie mai proasta sau se poate alimenta linistit si de acolo?
4. Ceva legi rutiere (si nu doar rutiere) mai speciale care trebuie stiute?
5. Merita tratata si turistic tara sau doar statul pe plaja de pietricele si balaceala in apa?

Salut eu am fost anul trecut in Troigir si am ramas impresionat de aceasta tara si se merita din toate punctele de vedere . 1 financiar ( m-a costat o saptamana acolo cat un weekend in Mamaia ) 2 turistic ai foarte multe de vizitat in special orase medievale si parcuri foarte frumoase naturale ) 3 apa care este foarte limpede si calda.
Raspunsuri la intrebarile tale :
1 Iti trebuie Pasaport
2 Autostrazile se taxeaza pe sectoare de drum ( iti recomand viamichelin sa iti calculezi traseul )
3 benzina este ca la noi, in schimb serviciile sunt ireprosabile la benzinariile INA sunt fete care atunci cand ajungi iti spala geamurile
4 In general trebuie respectate regurile de viteza ( pe autostrada este 120 km/h noi ne-am luat amenda la 180km /h si ne-au recomandat politistii sa mergem cu 140 )
5 Merita dupa cum am spus mai sus din doate puntele de vedere ( o sa revin oricand cu placere in aceasta tara )

Avatar utilizator
krpower
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 03, 2007 12:33 pm

Mesaj de krpower » Mar Iun 16, 2009 3:29 pm

si eu vreau sa ajung prin august in Porec, Croatia am gasit la 2* in jur de 500 euro/7nopti/demipensiune/2 pers.

HOTEL DELFIN 2*– POREČ e dragutel hotelul sa vedem la fata locului.

are cineva idee cam cati km sunt pana acolo?
thnx

Avatar utilizator
ionutjt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 14, 2009 8:47 pm

Mesaj de ionutjt » Mar Iun 16, 2009 4:41 pm

QUOTE (krpower @ Jun 16 2009, 03:29 PM) si eu vreau sa ajung prin august in Porec, Croatia am gasit la 2* in jur de 500 euro/7nopti/demipensiune/2 pers.

HOTEL DELFIN 2*? POREČ e dragutel hotelul sa vedem la fata locului.

are cineva idee cam cati km sunt pana acolo?
thnx


Costul: 142.85 EUR drumului cu tot cu combustibil
Toll 26.24 EUR | Petrol 114.61 EUR | Road tax 2.00 EUR

Time
15h08 which 06h03 on motorways

Distance
1381 km which 651 km on motorways

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Joi Iun 18, 2009 8:42 pm

Am revenit in tara din Croatia. Si acum urmeaza un post lung (nu chiar ca cel de Craciun), fotografiile urmind in scurt timp.

Am plecat de acasa la ora 1.30. Am mers pe Otelul Rosu, Caransebes, Resita. Pina la Moravita am facut 7 ore astfel incit la granita am ajuns la 8.30, dupa 500km parcursi.

Am trecut granita. Pina la Belgrad drumul nu e rau insa nu poti merge tare. De la Belgrad am intrat pe autostrada pentru care am platit 4 euro. In total, in Serbia am mers 190 km pe care i-am facut, cu tot cu opriri, in ceva mai mult de 3 ore.

La 11.45 am ajuns la granita sirbo-croata unde am fost trasi pe dreapta pentru verificarea masinii. Dupa ce am asteptat cam o jumatate de ora pentru ca cei verificati inainte sa termine sa isi reincarce masina cu lucrurile scoase de vamesi (inclusiv covorasele), am tras si noi pe banda de inspectie gindindu-ne ca vom pierde vreo ora, totusi, prim metode specifice am reusit sa rezolvam problema dupa salutari cordiale si urari de succes la mondiale.
Ne-am continuat drumul pe autostrada croata (de remarcat calitatea excelenta a acesteia) insa dupa citiva zeci de km am cotit spre Bosnia-Herzegovina. In total, prin nordul Croatiei am mers 70km iar pentru autostrada am platit 3 euro.

La ora 13.00 am ajuns la vama, trecind fara probleme in Bosnia. Aici, in general pe drumuri nationale, (insa foarte bune, mult peste cele ale noastre) viteza medie nu poate fi mare. Drum destul de aglomerat, destul de multe localitati iar restrictiile de viteza chiar se respecta. Combinat cu cele 6 radare intilnite, te cam descurajeaza sa calci pedala iar portiunea de autostrada este foarte mica.
La ora 19.20, dupa 351km am ajuns la Mostar unde am ramas peste noapte (40 euro cu mic dejun inclus). Mostar este un oras frumos, de vizitat in special zona veche, cetatea. Ce se observa sint urmele gloantelor din timpul razboiului din 1992-1993 cind de altfel, multe vestigii au fost darimate, unele fiind apoi reconstruite. Ce se mai remarca este si numarul mare de fete elegante si chiar dragute dar si masivitatea barbatilor.

Dimineata am plecat spre Cavtat, la 30km de Dubrovnik unde am ajuns la ora 13.40 dupa alti 40km facuti in Bosnia si 116 km in Croatia.
In total am mers 1239km, 17 ore pe drum din care 6.15 opriri, viteza medie 72km/ora la un consum de 5,7 l/100 km.
Cavtat este o localitate mica dar spectaculoasa din punct de vedere al reliefului unde nu prea ai ce face. Plaja este doar fisie betonata insa marea este grozava!!!
Am stat aici: http://www.croatiaholidayapartments.com ... h2540.html

Dubrovnik este o localitate foarte frumoasa, mai ales Stari Grad, cetatea, insa pentru cei care au vizitat cetatea Barcelona si mai ales Roma sau Rhodos, nu vezi nimic ce nu ai vazut deja, poate mai putin plimbarea pe zidurile cetatii. Din pacate, parcarea este o mare problema insa am gasit un loc cu 5kuna/ora, chiar la intrarea in cetate.
Preturile la alimente sint comparabile cu cele din supermarket-urile din Romania, poate chiar ceva mai mici...
Cursul valutar este de 7.29kuna/1euro iar motorina costa 6.68 kuna/litru.

Dupa 6 zile am plecat spre Makarska (spre centru Croatiei) unde am ajuns dupa aproximativ 5 ore, in acest timp vizitind si Ston si Mali Ston. Makarska este o localitate maricica, cu preturi mai mari chiar si la supermarketuri unde am stat intr-un apartament in care aveam chiar si calculator cu conexiune la internet http://www.apartments-makarska.com/english_plavi.htm . Proprietarii de treaba, ne-au dat cheia, au explicat imprejurimile si locatiile supermarket-urilor si ne-am lasat in pace. In ultima zi i-am sunat sa vina sa le dau banii si cind am intrebat unde sa las cheia cind plecam, tipa a raspuns sa o lasam in usa sau pe masa.
?Bine, dar nu incuiem?? ?Nu, doar inchideti usa? ? Sint lucruri de valoare... daca se fura?? ?Cum adica? Cum sa ia cineva ceva de aici, daca nu-i apartine???????????

Linga Makarska am vizitat Brela si Baska Voda, statiuni placute. In toate cele trei statiuni plajele sint cu pietricele dar marea face toti banii. Probabil, daca nu urmaresti asta, nici nu te poti ineca. Concentratia de sare e atit de mare incit apa te tine la suprafata. Nu sint valuri deloc asa ca daca urmariti asa ceva, puteti sa o lasati balta.

Surprinzator era faptul ca multe masini am vazut lasate peste noapte deschise si unde eram cazati am vazut ca ziua geamurile la masini era lasate deschise. Nu am vazut nici o bicicleta legata... toate erau rezemate de gard, stilp si lasate asa. Cind oamenii intrau in apa, nu raminea nimeni de paza linga bunuri. Pur si simplu intri in apa si nu ai nici o grija ca cineva te-ar putea cauta prin geanta.

La intoarcere am plecat la ora 1.30 dar, cum eram satui de mersul cu 60 prin Bosnia, am luat-o pe autostrada iar la 10.45 eram la Moravita. Am luat-o din nou spre Resita unde deja stiam ca drumul este bun insa de la Oravita a inceput cosmarul, in Brasov ajungind la 21.30. Deci aproape 1000km afara i-am facut in 10 ore iar cca. 500km in tara in 10 ore si ceva. Una peste alta ne-am bagat tot ce am putut si in tara si in drumurile ei.

Si acum cite ceva care probabil nu prea intereseaza pe nimeni si nu are legatura cu sectiunea aceasta insa pare ridicol cum o tara precum Romania este in UE iar o tara precum Croatia este lipsita de o asemenea onoare insa intortocheate sint caile politicii...

*Croatia: ţară cu un nivel de infractionalitate foarte redusă. In 1991 a fost angajata in razboiul balcanic in care sirbii croati au ocupat o treime din teritoriu cu ajutorul Serbiei si Muntenegrului, cea mai mare parte fiind eliberata in anul 1995 pe calea armelor iar restul in 1998 prin negocieri.
PIB-ul in anul 2006 era de 9560 $/cap de locuitor

*Romania: ţară cu un nivel de infractionalitate foarte ridicata. Fara razboaie sau conflicte in ultima jumatate de deceniu
PIB-ul in anul 2006 era de 5630 $/cap de locuitor

*Bosnia Herzegovina: ţară cu un nivel de infractionalitate foarte redusă. In anul 1992, dupa proclamarea independentei a inceput agresiunea sirba apoi conflictele interetnice (religia este preponderent musulmana... veti intilni moschei pe tot drumul), totul durind pina in 1995. (Case bombardate si gaurite de gloante se vad in multe locuri; probabil ca sint si lasate asa spre aducere-aminte)
PIB-ul in anul 2006 era de 2.530 $/cap de locuitor

Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca si sper ca asta sa fie de folos unora.

Avatar utilizator
krpower
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 03, 2007 12:33 pm

Mesaj de krpower » Vin Iun 19, 2009 12:37 pm

foarte frumoasa povestirea ta decebal... si eu sper sa am ocazia sa povestesc excursia in Croatia... momentan se pare ca la hotelul unde imi planificasem conccediul nu mai sunt locuri , trebuie sa ma reorientez ... am gasit :

Hotel Esplanade 3*-Cricvenika : 742 euro / 1 camera dbl/ 7 nopti cu demipensiune

Hotel Admiral 4* - Opatija : 780 euro / 1 camera dbl/ 7 nopti cu demipensiune

mi se pare cam scump, dar sper sa merite.. eu optez pentru varianta a 2 a.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Iun 19, 2009 1:01 pm

Foarte faina prezentarea, decebal. In august am in plan sa merg si eu in Croatia. La locatiile unde ai stat ai facut rezervare dinainte sau acolo pe loc? In lista aia de apartamente vad ca este cate un calendar, ar trebui sa fie casuta rosie daca e rezervat? Acum la toate apare galben si alb in weekend. Poate inainte sa plec iti dau o intalnire prin BV ca sa imi spui mai multe

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 19, 2009 6:53 pm

Multumesc si eu pentru rabdarea de a prezenta detaliat. Cred ca si eu sunt interesat de mai multe detalii, poate ne revedem

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Sâm Iun 20, 2009 1:06 pm

QUOTE (krpower @ Jun 19 2009, 12:37 PM) Hotel Esplanade 3*-Cricvenika : 742 euro / 1 camera dbl/ 7 nopti cu demipensiune

Hotel Admiral 4* - Opatija : 780 euro / 1 camera dbl/ 7 nopti cu demipensiune

mi se pare cam scump, dar sper sa merite.. eu optez pentru varianta a 2 a.
Vezi pretul si la http://www.hotel-astoria.hr/content/en/1.php unde eu am stat acum 2 ani. Este tot un hotel de 4* frumos si mincarea este exceptionala... Trebuie sa stii ca acolo (Opatija) este doar plaja de beton iar daca esti cu copii ar putea sa apara mici probleme.

QUOTE (cix @ Jun 19 2009, 01:01 PM) La locatiile unde ai stat ai facut rezervare dinainte sau acolo pe loc? In lista aia de apartamente vad ca este cate un calendar, ar trebui sa fie casuta rosie daca e rezervat? Acum la toate apare galben si alb in weekend. Poate inainte sa plec iti dau o intalnire prin BV ca sa imi spui mai multe
Rezervarea am facut-o inainte, pe internet si am platit cite un avans. Cind apare casuta rosie, in perioada respectiva apartamentul este rezervat. Ne intilnim cind vrei tu.

chacha, mi-ar face placere sa ne revedem. Din pacate, cind va avea loc intilnirea forumistilor voi fi fie in Viena (aici vreau eu si am si eu interesul sa stam de vorba pentru ca stiu ca ai fost pe acolo) fie in insula Thassos (unde vrea nevasta).

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori