Grossglockner

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mai 19, 2009 12:43 pm

Daca tot s-a deschis un topic despre Transfagarasan, am zis sa postez si un topic despre un loc unde vreau neaparat sa ajung: Grossglockner. Este efectiv un drum alpin care ajunge pana la 2504m altitudine pe sosea, cu drumuri foarte abrupte (nu se recomanda motorizari de 1.2 sau 1.4 aspirate) si cu peisaje superbe.
Programul pe anul acesta este:
QUOTE Opening times - Grossglockner High Alpine Road
Beginning of May until 15 June: 6 am - 8 pm
16 June until 15 September: 5 am - 9.3 pm
16 September until end of October: 6 am - 7.30 pm
...deci se poate aborda deja. Sa vad daca imi voi face concediul de vara prin Vest (eventual iar pe Coasta de Azur) fac eu cumva sa ocolesc prin Austria sa abordez si drumul acesta o zi, si la intoarcere o sa recuperez partea cu Italia. Este un traseu pe care il recomand cu caldura tuturor din review-uri, peisaje superbe, putandu-se admira si cel mai inalt varf din Austria. Atasez niste poze gasite pe net, insa cu un google, se pot gasi poze si mai spectaculoase.
Site-ul oficial este acesta.




Astept pareri de la cei care au fost acolo (prin zona am fost, dar iarna si nu se poate urca) si eventual alte repere de vazut in zona ca sigur nu le-am vazut pe toate.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Mai 19, 2009 12:53 pm

am fost acolo(am avut cazare in Zell Am See) dar din cauza unor probleme tehnice( benzina de kkt de la agip despre care va spuneam pe un alt topic) nu ne-am aventurat mai sus de barierele la care se plateste..stiu oameni care au facut traseul cu solenza sau cu logan 1.4mpi fara probleme
in schimb am vizitat acolo o gradina zoologica nu foarte mare, dar extrem de pitoreasca..caprioare libere, ursi grizli (inchisi ) etc etc
cand ajung acasa o sa pun si cateva poze.Iarna este inchis, iar vara este deschis intre anumite ore(orarul e pe site).
In zona mai sunt de viztat barajele de la Kaprun(au cel mai mare funicular din lume), pestra de gheata(cea mai mare din europa parca), lacul Zell Am See (deosebit de pitoresc).Nici Salzburg nu e departe(100km = 1h ) Mai sunt o gramada de alte lucruri dar trebuie timp si bani.Imi facusem o lista anul trecut..sper sa continui la vara
Oricum Hochalpenstrasse e obiectivul principal

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Mai 19, 2009 2:27 pm

foarte frumos, foarte sanatos, recomandabil a se face cu cauciucuri noi sau a doua si 4000 de ture.
In rest, bani de benzina si de ciudateniile de pe acolo...
Zell Am See e locul perfect ptr zona aia si la costuri normale. Alte orasele de pe acolo sunt cam scumpe din orice punct de vedere. Eu am stat la o pensiune undeva sus pe munte la aproape 1000 m altitudine fara nimic prin zona si aveam o panorama perfecta a lacului si a imprejurimilor. La pensiune ne urca si ne cobora dimineata proprietarul, cu un jeep model de ala vechi, orice altceva n-aveai nici o sansa sa urci la pensiune decat eventual cu un L200. Masina o lasam jos intr-o parcare la baza.

iar n-avem spatiu ca as mai pune niste poze...
Fişiere ataşate
DSCN2588.JPG
DSCN2588.JPG (1.24 MiB) Vizualizat de 6935 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mai 19, 2009 3:48 pm

Foarte faina zona. Spatiu este, se poate atasa cu incredere.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Mai 19, 2009 11:05 pm

buuun...am reusit sa pun cateva poze din austria sa le pot impartasi cu voi

http://photobucket.com/austria_album

enjoy

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Lun Sep 14, 2009 9:23 pm

Saptamana trecuta am avut o deplasare la Salzburg si avand o zi libera am tras o plimbare pana la Zell am See si,bineinteles pana in Fusch,de unde incepe Grossglockner Hochalpenstrasse.Si eu imi doream de mult sa il "atac" .Pot spune ca este superb ,soseaua este impecabila iar pentru descrierea peisajelor simt ca nu am cuvinte.Este un adevarat regal pentru orice impatimit al volanului.Desi are rampe accentuate dupa parerea mea este accesibil oricarei masini,cu conditia ca starea tehnica sa fie impecabila(mai ales franele...).Eu l-am facut cu un 320d inchiriat dar am intalnit o multime de masini cu motoare de 1,2(Polo ,Clio..) si chiar de 0.8 l(Matiz).Drumul are 48km,deci,dus-intors aproape 100km de serpentine si privelisti minunate.La intoarcerea spre Stuttgart am luat-o prin Innsbruck si in felul acesta am parcurs si Gerlos Alpenstrasse si am trecut pe langa celea mai inalta cascada din Europa(in Krimml).Desi nu este nici pe departe la fel de salbatic precum Grossglockner-ul ,merita facut.Peisajele sunt mai blande dar extrem de frumoase.Iar soseaua...te face sa conduci cu zambetul pe buze..Cateva poze:

[attachment=5630:IMG_2820a.jpg]
[attachment=5629:IMG_2818a.jpg]
[attachment=5631:IMG_2821a.jpg]
[attachment=5632:IMG_2829a.jpg]
[attachment=5633:IMG_2845a.jpg]

Din pacate nu am facut multe poze,fiind in mare criza de timp.
L.E.Peste maxim 10 zile imi iau un mic concediu si duc neaparat si matza pe acolo...
Fişiere ataşate
IMG_2845a.jpg
IMG_2845a.jpg (414.79 KiB) Vizualizat de 6931 ori
IMG_2829a.jpg
IMG_2829a.jpg (565.16 KiB) Vizualizat de 6909 ori
IMG_2821a.jpg
IMG_2821a.jpg (395.16 KiB) Vizualizat de 6894 ori
IMG_2820a.jpg
IMG_2820a.jpg (556.8 KiB) Vizualizat de 6899 ori
IMG_2818a.jpg
IMG_2818a.jpg (357.22 KiB) Vizualizat de 6911 ori

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Dum Noi 08, 2009 12:49 pm

cam care sunt preturile..cat ar trebui sa pun deoparte pentru un tripd e o saptamana ...2 persoane?

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Noi 08, 2009 5:47 pm

Pentru Grossglockner cred ca va trebui sa mai astepti pana la anul in mai.Acum este inchis...din pacate

http://www.grossglockner.at/en/grossglockner/


Pentru cazare iti poti face o idee aici:

http://www.fusch.at/eng/index.php?did=74&rid=18&dr=2

sau aici:

http://www.raurisertal.at/Accomodation- ... .html?&L=1

sau in Kaprun,Bruck,Zell am See...

In rest drumul,cam 1400km X 2 + cat mai mergi acolo.Mancarea are preturi normale.Daca vrei sa stai o saptamana doar acolo poti adauga si drumul(cel putin o zi pe sens,cu cazarea si masa de rigoare).

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Noi 09, 2009 10:32 pm

Plus 28 euro accesul...

Avatar utilizator
castor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 09, 2010 9:25 pm

Mesaj de castor » Lun Mai 10, 2010 6:39 pm

avand in vedere peisajele si drumurile din acest topic ash dori sa recomand si eu 2 drumuri de acest gen din elvetia:D primul este drumul dintre davos si stelvio care majoritatea probabil l-ati vazut in emisiunea top gear http://www.youtube.com/v/EZm8VFCKNj4&h...S&fs=1& si al doilea ar fi drumul care urca pana la st. moritz si se continua cu julier pass drum care ajunge la o altitudine de 2284 de metri pana la silvaplana unde incepe coborarea.Vreau sa spun ca este magnific avand in vedere ca am avut ocazia sa ajung acolo, este un drum practicabil si iarna in ciuda pantelor foarte abrute si a multitudinilor de serpentine si probabil merita vazut la fel de mult ca si Grossglockner.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori