Prin Maramures - Topic Cu Multe Poze

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 29, 2009 9:35 pm

Conform traditiei si tinand cont ca am mentionat ca m-am plimbat prin Maramures, am zis sa impart cu dragii mei colegi niste poze de prin zona morosana sa vedeti splendorile zonei (stiu ca sunt subiectiv ).

Vor aparea: pasul Prislop, Borsa, o pensiune din Borsa draga mie (proprietarul are si 2 Mitsu-uri), Memorialul din Sighet, Sapanta, si muuulte sate de prin zona.

PS> Imi cer scuze pentru numarul nesimtit de poze















































































Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Mai 01, 2009 8:12 am

Ha, tocmai de la Salva scriu si eu acum... e frumos insa drumul prost te termina.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Mai 02, 2009 9:58 am

Am zis ca am trantit prea dintr-odata pozele amestecate, astfel ca revin cu niste precizari legate de poze, pentru a mentiona unde sunt facute:
Poza 1: Pasul Salva-Viseu
Poza 2: Limita de judet Bistrita-Maramures: pasul Stefanitei - departe la orizont Varful Petrosu (2304m) din Muntii Rodnei
Poza 3,4,5: vechea biserica de la Ieud: link de la wiki cu mai multe informatii
Poza 6: Peisaj din curte de la biserica de la Ieud
Poza 7,8: Muzeul satului maramuresean din Ieud
Poza 9: Manastirea de la Barsana
Poza 10: plimbare prin parculetul de la manastirea de la Sapanta
Poza 11:drumul de la Sighetu-Marmatiei la Viseu
Poza 12: peisaj rustic maramuresean
Poza 13: poza din Viseu tot cu Vf. Petrosu in fundal
Poza 14,15: pasul Stefanitei
Poza 16: soseaua d e la Vatra Dornei la Iacobeni
Poza 17, 18, 19: intrare spre pasul Prislop dinspre Iacobeni: comuna Ciocanesti
Poza 20-51: peisaje si starea drumului prin pasul Prislop. In vale se vede raul bistrita aproape de izvoare iar in fundal tot Muntii Rodnei
Poza 52: Manastirea Prislop din pasul Prislop evident
Poza 53-59: pensiunea Perla Maramuresului din Borsa, o mica pensiune cu o mica gradina zoologica unde te poti relaxa de minune: pastravarie, caprioare, cerbi, lup, ras, tot felul de gaini cu pene cat mai ciudate si multi caini foarte jucausi. proprietarul are tot 2 mitsu-uri: un Pajero si un Outlander, deci poate o punem de o intalnire mitsu.ro acolo. Cazarea este udneva la 80 Ron pe noapte/camera.
Poza 60: restaurantul Perla Maramuresului, situat in centrul Borsa (acelasi proprietar)
Poza 61: clopotele de la alta biserica de prin Maramures, nu mai stiu care ca sunt multe rau de tot, pe toate satele acolo
Poza 62: interior de la biserica de la poza 61
Poza 63: tot biserica de la Ieud
Poza 64: "drumul" de la biserica de la Ieud
Poza 65: poarta de la intrare de la manastirea Barsana
Poza 66-71: poze tot de la manastirea Barsana
Poza 72, 73: BRD+ Western Union varianta morosana
Poza 74, 75: poze de pe drum prin Maramures
Poza 76: cimitirul de la Sapanta
Poza 77,78,79: memorialul de la Sighet - fosta inchisoare de persecutie politica, aici a murit Iuliu Maniu si au fost inchisi alti politicieni sau academicieni


Mai adaug niste poze de la Memorial, un loc care te cutremura daca esti tanar si nu ai avut ocazia sa cunosti efectele comunismului asupra intelectualilor sau in general ale oamenilor:



















PS: cine nu suporta atatea poze, rog sa dea ignore la user.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Apr 12, 2010 3:05 pm

avand in vedere ca in cateva zile pregatesc un trip prin maramures, au fost binevenite pozele dar si lista cu locatiile :-)

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori