Drum european

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Joi Aug 14, 2008 2:18 pm

Salutari!
Povestea incepe asa : Lucrand la firma cu capital mixt italian-roman .. concediile se dau in luna august asa ca - merge un euro-trip!
Am stat si m-am interesat ceva vreme si am concluzionat ca ar fi interesant sa vizitez Croatia, mai precis orasul Novi Vinodolski. Traseul ma scoate din tara pe la nadlac.. ma duce pe la Pecs in Ungaria, Zagreb si mai apoi la destinatia precizata.
Sper ca la intoarcere sa pot sa merg si prin Trieste, Viena si Bratislava .
Lungimea drumului dus este de aproximativ 1310 km iar la intors ceva mai lung .. aprox 1500-1600 km.
Sincer sa fiu nu am nici un fel de problema cu distanta . inschimb ma ingrijoreaza timpul .. in special faptul ca in romania mergi pana la vama destul de mult .

O sa revin pe 25 si voi posta impresii de calatorie si poze . ( si o sa ma programez pentru revizia de 20 k ) )

Sa ne auzim cu bine!

Avatar utilizator
costynio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 31, 2007 1:43 pm

Mesaj de costynio » Joi Aug 14, 2008 7:04 pm

Drum bun!

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Aug 15, 2008 9:18 pm

Nu inteleg de ce vrei sa mergi prin Ungaria. Din Ploiesti ocolesti chiar mult...

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Dum Aug 31, 2008 10:37 am

Am revenit! Asa cum era de asteptat ... drumurile noastre ( in special prin zona fagaras-sibiu ) ... drumuri la care s-au apucat de CATIVA ANI BUNI sa modernizeze podurile si calea de rulare .. sunt total varza! Am petrecut o noapte intr-o cocheta pensiune din Szigetvar in Ungaria dupa care .. dunga spre destinatie! Cei 400 - 450 de km ramasi de parcurs i-am facut foarte repede pe autostrazile croate si fara nici cel mai ic incident .
Ce pot spune despre croati este ca se vede ca sunt cu cel putin 50 de ani inaintea noastra in ceea ce priveste civilizatia ... "caraja-ul"
Preturile comparativ cu ale noastre, firesc, sunt mai maricele ... insa nu sunt ceva de speriat si eu spun ca aceasta calatorie a meritat fiecare banut! Un obiectiv turistic important la ei este rezervatia de lacuri Plivica Jezera ... cautati-o pe net ca e superba !

Pe intoarcere ... doua seri in Budapesta au pus capat finantelor mele

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Sep 01, 2008 10:52 pm

Da, Plitvice face toti banii...

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori