prin Europa cu masina

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Vin Sep 26, 2008 12:14 pm

A doua zi (duminica 7 sept) am plecat in ultima incursiune il Alpi...in cei francezi de data asta.Ultima dar si cea mai frumoasa.Totul a fost perfect...drumul liber...vremea excelenta pana seara...peisajele fantastice.Traseul a fost urmatorul..Villard-Montvalezan-Val D'isere-ascensiune pe Col D'Iseran(2770m)-Modane-Valloire-ascensiune pe Col de Thelegraph si Col de Galibier(2500m)-Briancon-Gilestre-Vars-Jausiers-ascensiune pe Col de Bonette(2808m cea mai inalta sosea din Europa)-Isola si dupa accea in jos spre Nisa si Montecarlo.Este cel mai frumos traseu montan care poate fi facut desi o parere de rau tot ramane pentru ca ar mai fi fost de vazut destule varfuri printre care celebrul Alpe D'Huez....Poate anul viitor...
Soselele sunt foarte bune,nu ai nici o grija,o singura mentiune...daca va nimeriti in weekend mare grija cu benzina.Benzinarii sunt dar..ori sunt inchise ori alea automate accepta niste carduri stiute numai de ei.Prima benzinarie serioasa si deschisa este la intrarea in Briancon,asa ca mare grija.
Ce ar mai fii de spus...fotografiile o sa vorbeasca singure...
Fişiere ataşate
forum4.jpg
forum4.jpg (96.03 KiB) Vizualizat de 7308 ori
forum3.jpg
forum3.jpg (90.6 KiB) Vizualizat de 7308 ori
forum2.jpg
forum2.jpg (111.19 KiB) Vizualizat de 7309 ori
forum1.jpg
forum1.jpg (145.19 KiB) Vizualizat de 7309 ori
P907198000.jpg
P907198000.jpg (100.16 KiB) Vizualizat de 7308 ori
P907201444.jpg
P907201444.jpg (67.79 KiB) Vizualizat de 7307 ori
P907197999.jpg
P907197999.jpg (101.49 KiB) Vizualizat de 7307 ori

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Vin Sep 26, 2008 2:01 pm

thor, vreau si eu traseul sa-l bag in gps. ca la anul asta e de facut. superb, omule. cred ca a fost ca in vis. oricum, pozele sunt de vis. multam.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Vin Sep 26, 2008 2:25 pm

Ai aici traseul si amnunte..

http://www.grande-traversee-alpes.com/j ... alpes.html

Dar nu e de neglijat nici traseul descris prin Austria si Elvetia.Noteaza cu grija localitatile puse de mine acolo si cu ajutorul ..

http://maps.google.com/maps?hl=ro&q=ha...=1&ct=image

....poti trasa linia pe harta si te poti orienta cu privire la localitati si posibilitati de cazare.

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Sâm Sep 27, 2008 6:46 am

multam mult. poate imi zici si daca vrei sa mai mergi odata. cine stie. facem drumul cu 2 mitze. pace.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Sâm Sep 27, 2008 8:52 am

Mersi de oferta...eu sigur vreau sa ma intorc acolo la anu' si sa aprofundez explorarea zonei nu numai asa in fuga masinii ca anul asta.Dar apropo de doua "mitze" prin Franta....am uitat sa va zic....
Am continuat priplul meu prin Europa asa...Nisa-Aix-de-Provence-Toulouse-Pau-Dax(in apropiere si anume la Saubusse am stat o 5 zile)-Bayone-Biarrizz-Irun(Spania)-Bordeaux-ClermondFerrand-Germania(Baden Baden unde am stat 4 zile) si inapoi Austria Ungaria etc.
In tot acest traseu care a durat doua saptamani nu am intalnit pe nicaieri nici un Lancer X.....absolut nici unul...mai mult ..am observat ca toti se uitau la masina mea cu curiozitate...mai rau ca in Romania.Intr-un singur loc in Elvetia am vazut un Lancer in vitrina unui showroom Mitsubishi de langa sosea.
Ince priveste ce masini folosesc aia pe acolo...in Ungaria clar Suzuki (Swift mai ales) dar si alte japoneze mai ales Toyota....in Austria masini germane VW-Audi mai ales....in Elvetia Subaru la tot pasul mai ales Forester....iar francezii cu "frantuzoaicele" lor.Dar ce m-a socat cel mai tare a fost ca in Franta si Germania am vazut indecent de multe Loganuri mai ales alea break....iar pe drumul de intoarcere cand inca eram in Germania am numarat 10 trailere pline de Logane si Sandero pe platforma care veneau dinspre Romania.
Deci Lancer X...pasare rara....aaa...si ca amanunt picant...la intoarcere in dimineatza in care am intrat in Bucuresti,prin Dr Taberei am intalnit un dune beige Intense.....fausem sapte mii de km ca sa intanesc in Lancer tot in Bucuresti.ord in nici o zi un consum mai mare
Uitasem sa mai precizez cateva amanunte..anume...masina s-a comportat exemplar...practic abia cand iesi pe soselele lor iti dai seama ca Lancerul nu e pentru Romania....zgomotul de rulaj atat de hulit de noi toti aproape ca dispare.Uitasem sa spun ca in tot acest drum cu masina incarcata...cu forme de relief variate dar fara sa depasesc 140-150 pe autostrada...masina nu mia aratat la bord in nici o zi un consum mai mare de 5,7%.Nu am avut timp acum dar stiind din testarile precedente ca bordul imi arata cam cu un litru mai mult decat consumul real deduc ca am inregistrat undeva in jur de 5%.Eu zic ca e foarte bine.

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Lun Sep 29, 2008 3:23 pm

Adevar graiesti. In vama de la Nadlac, ungurul imi cere actele, dar nu se uita prin ele. Le tinea asa de chichi si era bagat jumate in masina. Se uita curios, iar dupa un minut de contemplatie, conchide: '' frumos masina, am avut si eu un galant '', ofteaza imi da actele si ma saluta. Dupa ce merge mitza mea un drum mai lung, toba face si mai urat, iar la viteza mica cat back-ul rage la propriu. Se uitau aia dupa ea. Era si curatica negresa. Ai un sentiment misto. Cat despre Germania ai dreptate, cele mai tari masini aveau numar de Bucuresti.

Avatar utilizator
hoinar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 08, 2009 12:10 am

Mesaj de hoinar » Lun Mar 09, 2009 10:24 am

Excelent jurnal de calatorie -multumesc frumos -cred/sper ca o sa il fac si eu anul asta.
Overall care a fost aproximativ bugetul calatoriei si cate zile a durat?
Orice alte sfaturi sunt mai mult decat binevenite

Inca o data multam fain si o zi luminoasa,
Radu

Cam asa arata in Google maps (mi-a luat vreo ora si jumatate) tot ce ai povestit ...

By the way ...pe unde te-ai intors?

Avatar utilizator
grecu1967
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:23 pm
Contact:

Mesaj de grecu1967 » Mar Sep 22, 2009 3:51 pm

Cu Carismutza prin Europa , anul trecut in august ... citeva poze luate de la bord ... poza 1 - in fata unui hotel din Viena , poza 2 - in virful muntilor Pirinei , poza 3 - undeva intr-o statiune de la malul Atlanticului zona Cadiz-Spania , poza 4 - in parcarea unui mall din Gibraltar ... restul facute din mers pe la diverse indicatoare ...

In mare traseul a fost prin Ungaria , Austria , intrat putin in Germania cu revenire in Austria , Liechtenstein , Elvetia , Franta , Andorra , Spania , Gibraltar cu revenire in Spania , intors prin Franta , Monaco , nordul Italiei , Slovenia , reintrare in Austria (la solicitarea nevestii) , Ungaria , in total vreo 9600 km +/- ... Traseu lung si obositor , recomandabil sa fie 2 soferi .

De vazut sint extrem de multe , desi n-ai cum sa le cuprinzi pe toate , mi-au placut Austria , Germania , Elvetia , parte din Franta , Spania-o tara cu multe contraste , Slovenia , micul Gibraltar , Ungaria am vazut-o de mai multe ori .
Nu m-a impresionat deloc Italia atit cit am vazut din ea si Andorra despre care se zice ca ar fii un paradis al cumparaturilor , s-a dovedit a fii o mare tzeapa si asta dupa ce-am urcat si coborit prin Pirinei pina pe la vreo 3000 m inaltime si asta pe drum ingust nu pe autostrada ...
Fişiere ataşate
15.JPG
15.JPG (1.84 MiB) Vizualizat de 7117 ori
14.JPG
14.JPG (2.07 MiB) Vizualizat de 7124 ori
13.JPG
13.JPG (1.76 MiB) Vizualizat de 7113 ori
12.JPG
12.JPG (1.83 MiB) Vizualizat de 7107 ori
11.JPG
11.JPG (1.89 MiB) Vizualizat de 7110 ori
10.JPG
10.JPG (1.76 MiB) Vizualizat de 7115 ori
9.JPG
9.JPG (1.72 MiB) Vizualizat de 7110 ori
8.JPG
8.JPG (1.76 MiB) Vizualizat de 7113 ori
7.JPG
7.JPG (1.92 MiB) Vizualizat de 7111 ori
6.JPG
6.JPG (1.74 MiB) Vizualizat de 7115 ori
5.JPG
5.JPG (1.79 MiB) Vizualizat de 7114 ori
4.JPG
4.JPG (2.01 MiB) Vizualizat de 7126 ori
3.JPG
3.JPG (1.97 MiB) Vizualizat de 7122 ori
2.JPG
2.JPG (2.02 MiB) Vizualizat de 7126 ori
1.JPG
1.JPG (2.06 MiB) Vizualizat de 7124 ori

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Sep 22, 2009 8:43 pm

QUOTE (decebal12345 @ Aug 8 2008, 11:49 PM) Asa este... in Grecia nu gasesti pret mai mic de 1,3 euro/litru sau cel putin nu am vazut eu.
Nu uita ca calculezi si taxele de autostrada in Grecia. Nu sint foarte mari, dar sint. ...

Deci.....

Nu stiu prin ce Grecie ai fost tu si in ce benzinarii ai fost tu, dar eu am alimentat prin toata Grecia. Nord, zona Delphi (ceva Shell mic), Killini, insula Zakynthos, etc. Cel mai scump am alimentat la un BP chiar inainte sa ies din Grecia si sa trec in Macedonia. 1.179E. Am gasit in Killini si chiar pe insula Zakynthos (unde m-a asteptam sa fie mai scumpa) benzina cu 1.069E. Am vazut si chiar mai ieftin, dar arata mai dubios si n-am avut curajul sa alimentez. Asta acum la inceput de septembrie.

Iar legat de autostrazi. Platesti pe ele de mori. Mergi ceva mai mult de 50km si decartezi intre 1.5 si 2.5E. Mi se par scumpe. Si daca e sa raportez calitatea lor (pe anumite portiuni) la pretul lor, mi se par ABSURD de scumpe.

Avatar utilizator
Crisplant
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 03, 2012 2:13 am

Mesaj de Crisplant » Joi Iul 12, 2012 12:00 am

Salutare

Pentru intrarea in Elvetia, ce documente sunt necesare?
Vize sau alte chestii din acestea?

Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori