prin Europa cu masina

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Aug 12, 2008 10:36 pm

QUOTE (decebal12345)Detectorul de radar este legal in Bulgaria. Functioneaza in banda X deci detectorul trebuie sa "stie" banda asta. A, tu ai Belltronics 955 sau 965 parca... daca-i asa, mergi linistit. Simte radarele cu mult inainte sa le vezi tu.

Mersi, m-am linistit. Tu ai o sursa sigura din care stii ca sunt legale? Ca unii spun ca nu's.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mar Aug 12, 2008 10:46 pm

QUOTE (thor)In Bulgaria detectorul de radar e interzis.....daca te prinde cu el pe bord il confisca.
In alta ordine de idei.....intentionez sa plec in Septembrie in Franta cu tranzit prin Italia....pe langa clasicul Bucuresti -Budapesta-Viena...etc....ar mai fi ca varianta si tranzitarea prin Iugoslavia-Croatia-Slovenia.....traseu evident mai scurt.Stie cineva ceva despre traseul asta?....cum sunt autostrazile....daca e nevoie de viza...etc...orice....

Iesi din tara pe la Moravita. La scurt timp ajungi pe autostrada in Serbia. Drumuri foarte bune, nu numai autostrada in tara asta, insa deosebit de scumpa. Se poate plati si in euro dar atentie, restul il primesti in moneda nationala deci indicat e sa ai marunt. Oricum paritatea o fac dupa ureche... Continui drumul pe autostrada in Croatia. Tara bombardata de sirbi, acum drumuri impecabile. Romania daca a scapat de razboaie, craterele le facem noi pe sosele...
Revenind, in Croatia autostrada este foarte buna calitate. Nu este foarte ieftina dar nici foarte scumpa. Una peste alta, preturi rezonabile si facilitati pe marginea ei. Se poate plati si in euro. La intrare se ia un bon de la o ghereta, se ridica bariera si la iesire se da bonul controlorului care incaseaza banii. Vei intilni mai multe astfel de gherete.

Nefiind in comunitate, ai nevoie de pasaport. Nu se platesc taxe sau vize de intrare. Evita sa pui combustibil in Serbia. In Croatia si Slovenia este de foarte buna calitate. Oricum, poate nesurprinzator, vei face mai mult din Bucuresti pina la granita decit iti ia sa strabati si Serbia si Croatia.

A, evita prin zona discutiile politice.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mar Aug 12, 2008 11:01 pm

QUOTE (cix)QUOTE (decebal12345)
Detectorul de radar este legal in Bulgaria. Functioneaza in banda X deci detectorul trebuie sa "stie" banda asta. A, tu ai Belltronics 955 sau 965 parca... daca-i asa, mergi linistit. Simte radarele cu mult inainte sa le vezi tu.

Mersi, m-am linistit. Tu ai o sursa sigura din care stii ca sunt legale? Ca unii spun ca nu's.

Citat de pe site-ul MAE "Condi?ii privind traficul auto

Toate reglement?rile privind circula?ia pe drumurile publice sunt similare cu cele rom?ne?ti ?n domeniu. Este obligatorie folosirea centurii de siguran?? ?i este interzis? utilizarea telefoanelor mobile de c?tre ?ofer, ?n timpul deplas?rii cu autoturismul.

Plata utiliz?rii drumurilor publice se efectueaz? la intrarea pe teritoriul Bulgariei, exist?nd un sistem similar vignetei rom?ne?ti. Sunt necesare cartea verde a autoturismului, talon de ?nmatriculare ?i permisul de conducere. "

Si ca sa fi si mai linistit, aceiasi sursa :"?n trecut, s-au semnalat cazuri ?n care echipaje false de poli?ie, costumate ?n salopete negre, cu cagule ?i ?narmate, deplas?ndu-se cu autoturisme cu girofar dar care nu au culoarea specific? celei a poli?iei, au semnalizat pentru oprirea autovehiculelor str?ine, dup? care au procedat la jefuirea c?l?torilor ?i furtul autoturismului. Dac? exist? suspiciuni ?n astfel de situa?ii, se recomand? evitarea opririi ?i deplasarea p?n? la cel mai apropiat post fix sau mobil de poli?ie, pentru relatarea situa?iei ?i solicitarea de sprijin."

Retine deci: in trecut. Acum, ca au intrat in comunitate, toti bulgarii au devenit cetateni cinstiti! Bine, nu si politistii... dar aia-i alta discutie.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Aug 13, 2008 8:15 am

Multumesc pentru sfaturi....am hotarat sa o iau prin Austria.E mai sigur.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Aug 13, 2008 8:51 am

QUOTE (decebal12345)Citat de pe site-ul MAE "Condi?ii privind traficul auto ....

Intr-adevar situl MAE este o sursa sigura de informatii. Inca odata mersi.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mie Aug 13, 2008 9:05 pm

QUOTE (cix)QUOTE (decebal12345)Citat de pe site-ul MAE "Condi?ii privind traficul auto ....

Intr-adevar situl MAE este o sursa sigura de informatii. Inca odata mersi.

Nu ai pentru ce.
Si inca ceva: am oprit linga un ppolitist in Bulgaria pentru a-l intreba care este directia pe care trebuie sa o urmez, dat fiind faptul ca drumul direct era inchis. Bina, nu ne-am inteles deloc dar ideea este aceea ca a vazut detectorul si nu a zis nimic.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mar Sep 23, 2008 10:55 am

Ok,m-am intors din vacanta....Trebuie sa spun de la inceput ca am ales un traseu pe harta fara prea multe informatii despre o mare parte din el,insa nu ma asteptam sa fie absolut fantastic....dar a fost.Daca vreodata aveti timp si disponibilitate va recomand cu caldura sa vizitati acele locuri si va garantez ca nu veti regreta nici timpul nici banii.
Dar sa il pun pe hartie:
Am plecat joi(4 sept) dimineata la ora 4.30 din Bucuresti,la 10 eram la Deva si cum m-am temut de anuntatul drum blocat dintre Deva si Arad,am luat directia Oradea prin Apuseni,mai ales ca intentionam sa iau niste palinca de pe drum:).Am iesit pe la pranz din tara directia Debrecen,autostrada spre Budapesta.Nu va recomand totusi acest traseu pt ca se pierde enorm de mult timp in capitala Ungariei.In sfarsit am reusit sa scap spre autostrada de Viena si la ora 21 eram cazat la intrarea in capitala Austriei la cel mai apropiat hotel gasit pe GPS,anume Hotel Etap.Trec repede peste aceasta noapte si peste o descriere a hotelului respectiv care desi e curat ,in camera aduce aminte de o inchisoare,dar...ma rog...e bun pentru niste calatori obositi si care sau doar o noapte.Pret 63 euro camera pt doua persoane cu mic dejun iar la subsol au garaj care te costa si ala vreo 8 euro pe noapte.
Dupa o scurta plimbare prin centrul Vienei,ocazie cu care am vazut un Logan de Bucuresti pe o platforma din aia care ridica masinile ilegal parcate si dupa ce am incasat si eu o amenda pe parbriz de 21 euro pt ca nu m-am priceput sa platesc locul de parcare,am iesit din Viena pe autostrada spre Salzburg.Ajunsi acolo am schimbat autostrada spre sud in directia Willach si am mers pana in dreptul localitatii Bichofshofen.De acolo am ales drumul spre Zel Am See,un drum superb prin Tirol superior ca priveliste orcarei autostrazi.Am mers asa ...Zel Am See-Mittersil-Zel Am Ziller si inapoi in autostrada spre Innsbruck.Dupa Innsbuck am iesit iar din autostrada la Landek de unde am luat drumul Elvetiei pe o sosea nationala.Am iesit din Austria pe la Nauders si am urmat prin elvetia traseul Martina-Sent-Lavin ,unde gps-ul m-a scos din sosea in dreapta si ma bagat intr-un tunel unde nu mica mi-a fost mirarea cand m-am trezit ca ma baga aia cu masina pe o platforma de tren si ma trec prin munte in partea cealalta printr-un tunel de 21 km.Plata tunel 20 euro.In fine eram la 10 km de Davos orasul destinatie pt ziua aia.Am inebunit pana am gasit un hotel deschis pt ca desi era 9 seara erau inchise cu luminile stinse.Doar hotelurile mari de 4 si 5 stele erau open.Am gasit tarziu unu cu numele Sunstar hotel 3 stele incomparabil cu Etap dar 125 euro pret pe noapte cu mic dejun pentru doua persoane.
In continuare cateva fotografii cu muntii Austriei iar in episodul de maine impresii din Elvetia.
Fişiere ataşate
P90516621.jpg
P90516621.jpg (90.81 KiB) Vizualizat de 6362 ori
P90516631.jpg
P90516631.jpg (104.34 KiB) Vizualizat de 6363 ori
P90516641.jpg
P90516641.jpg (103.95 KiB) Vizualizat de 6362 ori
P90516651.jpg
P90516651.jpg (117.24 KiB) Vizualizat de 6369 ori
P90516661.jpg
P90516661.jpg (94.62 KiB) Vizualizat de 6366 ori
P90616791.jpg
P90616791.jpg (108.88 KiB) Vizualizat de 6366 ori

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mar Sep 23, 2008 5:46 pm

Da, vis. o sa pun si eu niste poze din zell am see si kaprun. pe urma m-am dus la munich sa iau o bicicleta la baiat. ce pot sa zic decat sa ne mutat dracu toti acolo. tirolul este intr-un fel de ti se pune pe inima. in elvetia nu am trecut dar promit ca la anul, da. tot la kaprun ma duc. intr-un alt post la sectiunea revelion ziceam ca poate ne facem 3-4 masini si o punem de un revelion tirolez. cu iodlere, snaps si gratarele alea care sunt mai smechere ca ale noastre si parca mai civilizate.. apropo m-am intalnit cu un loganist care era foarte trist in kaprun si l-am intrebat de ce. ca nu au paine ca la moeciu, de aia tare si neagra. imi venea sa ii fac pana. la modul la care iti pun pe masa vreo 10 feluri de paine care mai de care. revin cu poze si ascultati un om batran. paradisul e aici nu pe lumea ailalta. pace. aa si inca ceva cand mai mergeti la viena nu ratati muzeul tehnicii. ai dracu austrieci..........sa va arat cum se aduce o bicicleta in lancer de la munchen. :roll:
Fişiere ataşate
1.jpg
1.jpg (145.18 KiB) Vizualizat de 6346 ori
2.jpg
2.jpg (90.59 KiB) Vizualizat de 6351 ori
3.jpg
3.jpg (105.42 KiB) Vizualizat de 6347 ori
4.jpg
4.jpg (73.9 KiB) Vizualizat de 6347 ori

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Sep 24, 2008 10:10 am

OT: Thor sa intelegem ca in poza 3 ai fost cu tractorasul la arat?

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Sep 24, 2008 4:01 pm

"tractorasul" asta a avut un comportament fara repros pe parcursul a 7 mii de km
Dar sa continui cu episodul doi.
Asadar...pe 6 septembrie dimineatza,dupa un mic dejun excelent le hotelul din Davos,am plecat din acea localitate in directia Thusis.Cum nu mai aveam prea multa motorina in rezervor am alimentat de la o benzinarie automata platind cu cardul.Pretul motorinei a fost in jur de 1.5 euro,nu mai tin minte exact.In orice caz exceptand Ungaria unde motorina este aproape de doi euro in celealte tari vizitate s-a situat in jurul a 1.4 motorina normala si 1.5 motorina super.Au fost locuri in Franta prin parcarile de la supermacheturi unde am gasit si cu 1.27/l.
In fine...drumul de la Davos la Thusis e o splendoare atat ca peisaj cat si din punct de vedere al asfaltului.De la Thusis am mers spre Chur(se pronunta ..cur) dar am ales varianta pe langa autostrada care e mai pitoreasca.Apropo de autostrada in Elvetia te costa 30 euro pe un an o vigneta indiferent de cate ori folosesti aceasta varianta.
Traseul in continuare a fost asa ..Chur-Andermatt-Brig Glis-Sion-Martigny-Chamonix MontBlanc.Traseul asta este fabulos !Pe deoparte treci prin sate de o frumusete rara cu case ca in povesti pe de alta parte parcurgi un drum prin munti care urca prin doua pasuri unul se numeste Oberalppass inainte de Andermatt si celalat Furkapass (2440m)imediat dupa orasul amintit.In continuare traseul coboara catre Sion unde incepe o bucata de autostrada pana la Martigny.Din Martigny urci pe un drum abrupt spre granita cu Franta dupa care prima localitate mai mare este Chamonix.Din pacate odata cu intrarea pe autostrada la Sion a inceput o ploaie torentiala(toata ziua au fost nori)care ne-a insotit pana seara.La Chamonix unde planuiam sa opresc am stat totusi putin pt ca era destul de devreme(18.00) asa ca am pus GPS-ul pe Val D'Isere.Zis si facut am intrat pe drumul spre tunelul Montblanc pe care l-am strabatut contra sumei de 20 euro si am iesit in partea cealalta in Italia aproape de Courmayeur de unde am inceput din nou sa urcam spre La Tuille dupa care granita cu Franta sus in varf (dupa socotelile mele peste 2000m).Atmosfera-dat fiind si ploaia torentiala care ne-a insotit pe tot drumul-a fost extraordinara...ploaie...serpentine foarte stranse si un asfalt fantastic.A fost o placere.In fine dupa intrarea in Franta am inceput coborarea catre La Rosiere si cum a urmat inca o serie fantastica de serpentine pe coborare dar si o ceata deasa....am obosit brusc si spre marea sperietura a nevesti-mi la prima comuna unde am vazut pe dreapta prin ceata un Hotel restaurant am bagat o frana brusca si am oprit in parcare.Satul se numea Villards iar hotelul are acelasi nume.Aveau camere libere !...daca nu aveau ma culcam pe prag.Costuri....108 euro camera dubla,cina si mic dejun pt doua persoane.Cina a fost foarte buna cu pepene galben si jambon la antreu iar felul doi un preparat local cu carne de vita cu ciuperci si mamaliga(!).Ne-au servit si cate un pahar de vin rosu(foarte bun) si clatite la desert.Puteam sa dormim...o meritam...a doua zi ne astepta infernul vestitului Rue de L'aventure care parcurgea cele mai inalte varfuri(cu sosea) din alpii Frantei.
PS....o sa incerc acum sa pun pozele in ordine cronologica pt ca la precedentul post pozele sunt puse exact invers.
Fişiere ataşate
P90719172.jpg
P90719172.jpg (112.82 KiB) Vizualizat de 6319 ori
P90619082.jpg
P90619082.jpg (71.57 KiB) Vizualizat de 6320 ori
P90618802.jpg
P90618802.jpg (45.2 KiB) Vizualizat de 6320 ori
P90618472.jpg
P90618472.jpg (71.03 KiB) Vizualizat de 6321 ori
P90617942.jpg
P90617942.jpg (65.27 KiB) Vizualizat de 6321 ori
P90617712.jpg
P90617712.jpg (70.41 KiB) Vizualizat de 6322 ori
P90617462.jpg
P90617462.jpg (78.17 KiB) Vizualizat de 6321 ori
P90617302.jpg
P90617302.jpg (78.08 KiB) Vizualizat de 6321 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori