prin Europa cu masina

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Iul 29, 2008 7:44 pm

Anul acesta, fortat fiind de licenta si de colegii care au fost mai rapizi, am reusit sa-mi iau concediu abia in ultima saptamana din august. Nu stiu inca exact ce sa fac dar ma bate un gand sa dau o fuga cu masina pe undeva prin europa. am gasit pe net un calcul al rentabilitatii in ceea ce priveste drumul:

1. Calculul economic pur este: 1.600 km (dus-intors calculat din Bucuresti) la un consum mediu de 8% benzina inseamna 128 l x 1,1 euro/l= aprox 140,8 euro benzina (mai mult sau mai putin in functie de consum) sau si mai ieftin in jur de 100 euro daca esti pe motorina (mediu 6% consum).Se adauga taxe (pod, vigneta, autostrada) cca. 25 euro si ajungi la un rezultat.; acum, calculul asta se poate face in functie de consumul masinii si de punctul de plecare.
IMPORTANT ! Conteaza, evident cate persoane merg cu masina. Una este sa imparti costul la 2 alta la 4.

2. La calculul de mai sus se adauga avantajul ca la excursiile optionale (sau plimbarile prin imprejurimi) nu esti nevoit sa inchiriezi masina sau sa platesti la o agentie locala. De aici mai castigi cam jumatate din tarifele practicate de agentii.

3. Traseul este simplu. Acelasi drum de Paralia (Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Sofia-Kulata-Salonic) si la Salonic urmezi drumul de Halikidiki. Au grecii destul indicatoare ca sa nu te pierzi. Popasurile, eu ti le recomand sa le faci in acelasi loc in care le fac si autocarele pe Bulgaria. Iar in Grecia te opresi unde vrei, desi de la granita ai 100 km pana la Salonic si nu vad nevoia unui popas de odihna ci doar asa, de placere.

4. Exista si dezavantaje cand vii cu masina. Unul ar fi oboseala, ceea ce nu este deloc de neglijat iar daca nu esti un sofer cat de cat experimentat si cu vechime nu e de plecat la drum lung(nu este cazul meu :-D ). Altul ar fi, mai in gluma, mai in serios ca vei fi soferul de serviciu. :twisted: ..stii tu ce inseamna asta.

Este demn de luat in seama?

Asta in comparatie cu o oferta pe care am gasit-o mai convenabila de 200euro+ 200ron(asigurare medicala) de persoana, drum cu autobuz(3* :-D ), cazare 7 nopti si insotitor de grup inclusi in acesti bani. Din momentul in care s-a ajuns la hotel nu mai intereseaza pe nimeni de tine pana la intoarcerea spre casa.

Voi la ce ati opta? sau unde ma sfatuiti sa ma duc, in afara de pitoreasca noastra romanie?!

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mar Iul 29, 2008 8:33 pm

Esti cam prea optimist : m-am intors dintr-un periplu de 6ooo de km care a inclus si Grecia - benzina mai ieftina de 1,3 gasesti cam greu. Eu sunt pe motorina, dar mi-a ramas ca "deformatie" sa ma uit si la benzina.

Avatar utilizator
policr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 02, 2008 11:13 am

Mesaj de policr » Dum Aug 03, 2008 11:13 pm

si in austria si ungaria preturile se invart pe la 1,44-1,5 euro litrul
am facut un mic tur al europei si sunt de parere ca cea mai buna benzina o gasesti la austrieci si nemti,poti sa pui de 95 ca oricum e mai buna decat carerra 100 de la noi

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Aug 08, 2008 11:49 pm

Asa este... in Grecia nu gasesti pret mai mic de 1,3 euro/litru sau cel putin nu am vazut eu.
Nu uita ca calculezi si taxele de autostrada in Grecia. Nu sint foarte mari, dar sint. Si eventuala "negociere" cu politistii bulgari daca ai talpa mai grea si vrei sa mergi cu viteza mai mare de 40-80 km/ora. Ca daca bulgarii trec in mare viteza pe linga ei, masinile romanesti fac coada linga radare.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Aug 10, 2008 12:28 pm

"decebal12345" am citit la jurnalul tau de bord ca ai folosit detectorul de radar in bulgaria. Este legal sau nu? Si pe mine ma asteapta un drum in turcia.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Dum Aug 10, 2008 12:45 pm

In Bulgaria detectorul de radar e interzis.....daca te prinde cu el pe bord il confisca.
In alta ordine de idei.....intentionez sa plec in Septembrie in Franta cu tranzit prin Italia....pe langa clasicul Bucuresti -Budapesta-Viena...etc....ar mai fi ca varianta si tranzitarea prin Iugoslavia-Croatia-Slovenia.....traseu evident mai scurt.Stie cineva ceva despre traseul asta?....cum sunt autostrazile....daca e nevoie de viza...etc...orice....

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Aug 11, 2008 3:49 pm

Nu ar fi o problema ca in Bulgaria detectorul de radar este interzis dar politia bulgara are niste "tunuri" care stau deasupra pe masina si care bat mai mult decat detectorul deci oricum te ia inainte de a bipai detectorul. Cel putin asa mi-a zis politia de frontiera cand am intrebat de detector si au ras de mine zicand ca nu am sanse cu el ca ma iau inainte ei cu radaru...

Insa am observat ca dau bulgarii flash mereu, adica eu am prins vreo 7 radare dar datorita flashurilor nici un radar nu m-a prins pe mine :-D insa parerea mea ca mai bine se merge regulamentar in tara lor desi au cam multe limitari de viteza la curbe sau intersectii...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Aug 12, 2008 3:25 pm

M-am intors de curand de la Viena cu masina. Urat mai e drumul. 17 ore in total din care 10 in Romania.
Cu masina prin Europa am facut anul trecut 7000 km. Pe langa benzina mie mi se pare ca te mai omoara si parcarile daca te duci in marile orase. Daca stai la hotel parcarea nu e inclusa in pret. Si autostrazile pot fi al naibii de scumpe (vezi franta spania...)

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Aug 12, 2008 3:29 pm

M-am intors de curand de la Viena cu masina. Urat mai e drumul. 17 ore in total din care 10 in Romania.
Cu masina prin Europa am facut anul trecut 7000 km. Pe langa benzina mie mi se pare ca te mai omoara si parcarile daca te duci in marile orase. Daca stai la hotel parcarea nu e inclusa in pret. Si autostrazile pot fi al naibii de scumpe (vezi franta spania...)

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mar Aug 12, 2008 10:23 pm

QUOTE (cix)"decebal12345" am citit la jurnalul tau de bord ca ai folosit detectorul de radar in bulgaria. Este legal sau nu? Si pe mine ma asteapta un drum in turcia.

Detectorul de radar este legal in Bulgaria. Functioneaza in banda X deci detectorul trebuie sa "stie" banda asta. A, tu ai Belltronics 955 sau 965 parca... daca-i asa, mergi linistit. Simte radarele cu mult inainte sa le vezi tu.

QUOTE (chacha)Nu ar fi o problema ca in Bulgaria detectorul de radar este interzis dar politia bulgara are niste "tunuri" care stau deasupra pe masina si care bat mai mult decat detectorul deci oricum te ia inainte de a bipai detectorul. Cel putin asa mi-a zis politia de frontiera cand am intrebat de detector si au ras de mine zicand ca nu am sanse cu el ca ma iau inainte ei cu radaru...

Insa am observat ca dau bulgarii flash mereu, adica eu am prins vreo 7 radare dar datorita flashurilor nici un radar nu m-a prins pe mine :-D insa parerea mea ca mai bine se merge regulamentar in tara lor desi au cam multe limitari de viteza la curbe sau intersectii...

Detectorul este foarte util in Bulgaria datorita faptului ca drumurile lor, desi in general bune si foarte bune mai ales pentru faptul ca nu trec prin localitati, te fac sa vrei sa ii dai talpa. Marea problema sint limitarile incredibile si absolut de neinteles. Numai cine nu a fost pe acolo nu poate intelege frustrarea pe care o resimti atunci cind trebuie sa mergi de neconceput de multe ori cu 40-60 km/ora in locuri unde poti merge lejer cu 100km/ora. Ei, asa cum spuneam intr-un alt post, radarele sint amplasate in cele mai nenorocite locuri (vorbesc prin prisma celui care nu-si doresti sa ridice nivelul de trai al politistului bulgar) si dat fiind relieful, politistul nu te poate vedea de la distanta. Astfel, chiar daca radarul detecteaza si el ca se apropie o masina cu viteza peste cea legala, politistul nu poate face nimic pentru ca nu stie care masina este cea care a depasit viteza. Detectorul simte radarul de la citiva kilometrii, chiar si de peste deal, iar ceea ce ai de facut in continuare este sa mergi disciplinat.
Iar "tunurile" de care vorbesti nu sint altceva decit niste biete radare de care nu stiu daca mai gasesti in vreo tara cu apa calda; vechi si vai de mama lor... totusi isi fac treaba.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori