Bistrita - Reghin - Deda - Borsec - Bicaz - Piatra Neamt...

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Mai 04, 2008 1:46 am

In judetul Bistrita Nasaud, exceptand sectiunea de drum Bistrita - Prundul Bargaului (sectiune care nu are nici o treaba cu traseul din titlu), restul drumurilor sunt groznice. Candideaza cu brio la judetul cu cele mai proaste drumuri din .ro (si o spun cu amar pentru ca sunt bastinas) .

Pe traseul din titlu, sectiunea de drum Toplita - Borsec este de neimaginat de rau, gropi mari si abrupte care nu pot fi luate nici cu treapta 1, deci de evitat cu orice masina acest traseu. In rest drum mediocru sau prost pana la Piatra Neamt (insa circulabil), iar de acolo in sud spre Bacau si pana la Bucuresti este superb.

Orice ar fi, nu recomand sectiunea Toplita - Borsec, riscati sa ajungeti sa tractati masina daca luati o groapa de aia pentru ca nu mai scoateti roata de acolo.

Mentionez ca traseul a fost facut in 25 Aprilie 2008.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Dum Mai 04, 2008 11:49 am

chacha .. intr-adevar ... drumurile in zona sunt foarte aiurea ! Eu unul il fac cam de doua ori pe an ... ( Gheorgheni, Bicaz, Borsec, Toplita si iar Gheorgheni ) ... insa pentru mine merita
De ce? de fiecare data descoperi cate ceva noi pe traseul asta ... te opresti ... scoti cortul si stai 2-3 zile pe munte .. apoi mai departe ...

Drumul in sine totusi nu e pentru cei care vor sa isi tina masina ca in prima zi

Avatar utilizator
gnok
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 22, 2008 5:56 pm

Mesaj de gnok » Mie Mai 28, 2008 4:10 am

e zona cu cele mai praf sosele...si va spun ca stiu drumul...care nici azi nu e ok ...si merge inclusiv bistrita gura humorului -suceava ...praf si gauri ca in afganistan...eu le stiu ca am neamuri in reghin ..deda-gura h....

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Iun 20, 2009 7:50 pm

QUOTE (gnok @ May 28 2008, 03:10 AM) si merge inclusiv bistrita gura humorului -suceava ...praf si gauri ca in afganistan..
pe varianta asta s-a mai schimbat situatia, adica drumul de la Suceava (sau Falticeni, cum vreti) - Vatra Dornei - Bistrita, in 90% e de nota 10, iar 10% in santier sau spre finalizare, insa deja e un drum ok pe care se poate circula bine, exceptand portiunile cu santier si automat si semafoare....

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Iun 22, 2009 8:50 pm

QUOTE (chacha @ May 4 2008, 01:46 AM) Orice ar fi, nu recomand sectiunea Toplita - Borsec, riscati sa ajungeti sa tractati masina daca luati o groapa de aia pentru ca nu mai scoateti roata de acolo.


Confirm relatarea lui chacha,
drumul este intr-o stare mai mult decat prosta, nenerocita, dezolanta...
peisajul in schimb te lasa fara grai..

QUOTE (chacha @ May 4 2008, 01:46 AM) Mentionez ca traseul a fost facut in 25 Aprilie 2008.

La randul meu am parcurs traseul (nevoit) in sept 2007,
si am jurat ca nu voi mai trece p'acolo..

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Iun 22, 2009 10:29 pm

QUOTE (Tanaka @ Jun 22 2009, 07:50 PM) si am jurat ca nu voi mai trece p'acolo..
Nu esti singurul ...

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Iul 20, 2009 10:23 am

Suceava - Vatra Dornei (210 km). Din cei 210 km, 500 de metri sunt in santier (zona Mestecanis), si inca 1.5-2 km urmeaza a fi modernizati (zona Vama) . In rest.... no coment, imi pare rau ca nu prea imi trece Pajerica de suta la ora Traseu facut sapt trecuta.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Iul 14, 2010 9:51 am

Update: Reghin - Bistrita: fara gropi dar petice cate vreti deci ca pe macadam. Nu iti rupi masina insa...

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori