Radarele Neinscriptionate Legale Sau Nu?

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Apr 09, 2013 7:51 pm

As vrea sa ma lamuresc in legatura cu aceasta problema odata pentru totdeauna. Sunt legale sau nu radarele amplasate pe masini ale Politiei Romane care nu au inscriptionata denumirea institutiei pe caroserie?
Eu am intalnit mai multe persoane care spuneau ca aceste radare nu ar fi legale si personal si eu inclinam sa cred acest lucru, dar din cate am citit pe internet s-ar parea ca totusi ele sunt legale. Asadar daca e cineva pe acest forum cu mai multe cunostinte legale ca noi, il rog sa ma lamureasca.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Apr 09, 2013 10:32 pm

Sunt.Legea nu face referire la inscriptionarea .culoarea sau marca autovehiculului in care este montat aparatul radar,ci numai la verificarea metrologica si la pregatirea celui care il manipuleaza.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Mie Apr 10, 2013 11:13 am

Salut,
Ce a scris Cristi 4x4 este perfect adevarat. Am un prieten "gabor" pe care l-am sunat in dimineata asta si care mi-a confirmat faptul ca este perfect legal radarul pe o masina neinscriptionata cu insemnele politiei.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mie Apr 10, 2013 1:39 pm

OK, mersi! Sper atunci sa nu fiu prins cu mai mult de 100 in localitate sau depasind pe linia continua )

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Mie Apr 10, 2013 4:46 pm

Atat timp cat sunt omologate ca autospeciale de acest tip cu aparatura radar sunt legale. Ilegal e sa stea dupa colt.
Important e sa se puna radar ca sa previna sa faca oamenii sa mearga mai incet nu sa ii prinda acolo unde se poate merge sigur mai repejor un pic.
In mod normal o zona fara acciente si incidente datorate vitezeii nu justifica prezenta radarului decat ca actiune antisociala.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Apr 10, 2013 4:54 pm

Sau preventie...

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori