Casco - intrebari si raspunsuri

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Sâm Feb 14, 2009 11:37 pm

Eu am casco(n-am far cu xenon),dar am zis ca pt. primu an fac ca e masina noua,dupa care o las balta ca si asa nu umblu mult si pina acuma de cind am carnet n-am avut niciodata o busitura serioasa,da la ce tarife au astia la piese cred ca voi continua si cind se termina polita asta.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Feb 15, 2009 1:06 am

QUOTE (Nahkri @ Feb 14 2009, 11:37 PM) Eu am casco(n-am far cu xenon),dar am zis ca pt. primu an fac ca e masina noua,dupa care o las balta ca si asa nu umblu mult si pina acuma de cind am carnet n-am avut niciodata o busitura serioasa,da la ce tarife au astia la piese cred ca voi continua si cind se termina polita asta.
Problema cu Casco e ca dk tu esti un sofer prudent...o faci degeaba, teoretic. Doar ca la asemenea scoruri nu-ti prea permiti sa le platesti din buzunar. Plus de asta, o faci de doamne fereste, sa nu patesti ceva... si uite asa se ingrasa asigurotorii pe spatele nostru
Da vin eu si va intreb....are cineva curaj sa nu-si faca casco intr-un oras cum e bucurestiul ? Eu n-am avut si nu cred ca o sa am prea curand
Si mi se pare ca fenomenu' "trafic bucurestean" se extinde spre mai toate zonele tarii...asta e TRIST !

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Dum Feb 15, 2009 7:43 am

da voi chiar credeti ca astea sunt preturile reale? eu nu cred ....cand este vorba de reparat masini pe Casco astia baga in preturi fara mila ..ca de, plateste asiguratorul care la randul lui mareste prima de asigurare de la an la an

parerea mea

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Dum Feb 15, 2009 8:38 am

Adevarul e ca daca as locuii in Bucuresti n-as iesi cu masina pe drum fara casco,aici e oras mai mic,trafic mai ok,desi nr. de masini in ultima vreme a fost in crestere.
Cit despre costu pieselor nu stiu cu cit e umflat,dar la fostu opel vectra c am schimbat citeva chestii pe casco si in nici un caz nu erau niste preturi exagerate ca la mitsubishi.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Feb 15, 2009 11:35 am

Aglomeratia din Bucuresti se extinde si in alte orase care pe zi ce trece se sufoca si mai mult . Vorba cuiva , drumurile actuale au fost facute pentru carute .
In Targoviste , daca ploua si e zi de scoala , iti dai palme daca ai iesit cu masina . Si asta nu din cauza canalizarilor .
Inca un motiv , vazand preturile tip japca , sa-ti faci casco . ( Eventual si o asigurare de viata ... )
Cat de prudent ai fi , nu se stie niciodata .

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Dum Feb 15, 2009 1:42 pm

Eu cred ca sunt umflate preturile tocmai pentru ca se repara pe CASCO, de curand un amic cu un Polo si-a facut masina pe Casco bara fata zgariata si far stanga zgariat ... total 4000 RON .... Polo... totusi... Si am mai intalnit cazuri de genul.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Feb 15, 2009 2:05 pm

Ma bag si eu in discutie:
si eu la Carisma mea am CASCO (full sau cum se zice, am dat cu bifa la toate desi furtul nu stiu daca isi avea rostul si a costat vreo 90 de euro doar asta). In total, anul 2008 am avut polita de 520 euro cu anumite reduceri de "familie" insa sincer, desi banii se simt, dorm foarte linistit. Nu ma intereseaza ca vreun cretin nu stie sa parcheze masina (si mai are si carlig in spate ) desi nu are bulina in geam si se crede profesionist ca are permis de 10 ani si masina de 2 zile, sau tanti de la 3 care din nastere nu avea ce cauta pe scaunul soferului. Am fost plecat in concediu in Bulgaria, Austria, Ungaria si altele, nu stau cu morcovul furatului (aici nu ma refer la Austria ) si ca nu am bani de alta masina. Vin destul de des in Bucuresti cu treaba, sincer nu stiu cand parchez masina pe vreun bulevard ce cretin considera ca s-a stabilit acolo acum 10 ani, si-a pus tarusul invizibil ca e locul lui Ion si cand vine de la munca mi-o ia la cheie ca deah, domnule asta e locul meu de cand ma stiu. Societatea noastra necesita CASCO si fara a incepe o polemica, in general cred ca iti cumperi o masina la care iti permiti CASCO astfel, mai bine scazi cota pretentiilor la masina. Si mie mi-ar placea confortul unui S din 2005 dar cine isi permite CASCO la ea?
Mi-am gasit anul trecut in parcare portiera infundata, un camion mi-a trantit o "pietricica" in parbriz de m-am ascuns sub volan din reflex cand am bazut cum vine spre mine dar sincer, astea nu ma intereseaza. Ma duc frumos la politie, iau o constatare le-o pun in brate la cei de la Casco si imi aleg service-ul. De aia le dau bani, ca la nevoie sa ma folosesc de polita aia amarata. Si sincer, nici nu am avut probleme cu Casco sa comenteze ceva.

Mi-am crapat 5 centimetri iarna asta bara din fata, pe langa s-a zgariat putin pe lateral si spate, s-a crapat scutul acela mic de plastic de la motor si s-a rupt prinzatoarea de la aparatoare de noroi de sub aripa fata deci se deplasase putin aparatoarea. Am fost la Casco, am schimbat tot, mai putin lateral care l-am vopsit si mi-au trantit la service o factura de vreo 8600 RONi. Unii ar zice ca e nesimitire asemenea pret la 3 lulele. Dar nu ma intereseaza. oricum la o dauna mare casco urca cu vreo 10 % iar daca o faceam din buzunar, probabil tot nu scapam fara 1500-2000 ron. Asa ca, poate sa umfle service-ul cat vrea scorul, chit ca e si pe spatele meu asta, dar stiind ca nu comentez la pret, macar mi-o face calumea.

Cam asta e parerea mea despre Casco...

Romania de multe ori este egala cu pustani cu BMW-uri vechi la greu si valente de raliu, drumuri cu pietrii care sar in masina, curbe nesemnalizate, gropi la greu, cetateni model care isi marcheaza locul cu cheia pe caroseria ta, carute nesemnalizate noaptea, caini pe drum, drumuri in "reparatie", guri de canal "asigurate" si multe alte posibile situatii care le da la stirile de la ora 5 pe ProTV si care te fac sa nu regreti 5-8% din valoarea unei masini care o dai anual pe Casco.

PS> Nu sunt agent de asigurari

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Feb 15, 2009 2:40 pm

Preturile cu care lucreaza service-urile cu casco nu sunt umflate. Cand am schimbat o roata pe casco mi s-a parut enorm sa coste janta + cauciuc 4200ron, asa ca am mers sa le cer socoteala. Mi-au aratat lista de preturi in euro pe care le practica ei, iar aceleasi preturi le cer si daca mergi fara casco. Puteti merge de curiozitate sa intrebati cat costa un far cu xenon.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Feb 15, 2009 4:19 pm

cix, nu-mi place ce-ai zis tu acolo Si sper din tot sufeltu' sa-ti bati baschcetii de noi.

Sau ma rog....tinand cont ca mai toti avem casco nu e chiar asa o problema....Da' mi se pare japca sa-ti scoti marea majoritate a profitului din piese+garantii.

E foarte adevart ca toate service-urile fac la fel da' mie tot nu mi se pare corect.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Feb 15, 2009 9:28 pm

Stiu, chiar nu e corect, dar ca un service sa intre in relatie cu o firma de asigurari trebuie sa le demonstreze ca sunt corecti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori