Casco - intrebari si raspunsuri

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Noi 24, 2014 11:24 pm

Astazi am facut o echilibrare+schimb valve la rotile de iarna si am descoperit ca am janta (RIAL) dreapta fata usor indoita pe interior. La ochi nu se vede insa cand este invartita pe masina de echilibrat se observa o bataie pe partea interioara a jantei. Cred ca am strambato iarna trecuta cand am luat cu rotile de pe dreapta niste gropi mari pe centura de vest a Ploiestiului cu 100km/h noaptea.
Credeti ca pot sa o schimb pe casco, una noua e cam 355RON. Nu am fransiza. Cand am facut casco masina era echipata cu rotile de vara. Cauciucul nu are galma si repet la ochi janta e practic noua. Cei de la auto soft au zis ca o pot indrepta la cald dar se arde vopseaua sau o pot intrepta la rece dar exista riscul sa crape. Mi-au propus sa o pun pe spate insa am refuzat deoarece nu simteam vibratii sau alte simptome in volan. La echilibrat am decis sa ma duc deoarece rotile de iarna nu au mai fost echilibrate de 3 ani si la peste 130km/h aveam o usoara vibratie. Anvelopepe de iarna sunt la al patrulea an iar jantele la al treilea, la anul sau peste 2 ani o sa fac rocada rotilor de iarna fata cu spatele daca nu apar evenimente neprevazute.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Noi 25, 2014 12:32 pm

Las-o ma asa...
Daca tii mortis, de ce nu-ti cumperi una noua daca e doar 355 de lei ?
Esti prea perfectionist in ceea ce priveste masina. N-are cum sa fie totul la dunga. N-are cum.

Si sa nu te superi ca-ti zic asta, dar eu ca asigurator, pe baza a ceea ce-mi zici tu, nu ti-as schimba janta, in vecii vecilor. Adica tu ai zis cu gura ta ca pare practic noua...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Noi 25, 2014 6:01 pm

Estetic pare noua, dar janta are bataie(e ovalizata) pe partea interioara si probabil aceasta imi cauzeaza vibratii. Asiguratorul are obligatia sa-mi aduca masina la starea initiala. Decizia daca deschid sau nu dosar e doar a mea.
Nu cumpar una noua deoarece platesc casco ca sa am masina ca noua.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Noi 26, 2014 10:27 am

Pe baza defectelor asiguratorul poate totodata sa propuna si reparatia nu schimbarea... asta dupa ce te trimite sa faci varii drumuri ca sa demonstrezi ovalizarea... (timp/bani/nervi)
Asa cum si o bara indoita poate insemna reparatia desi iti doresti schimbarea ca sa fie noua...

Iar asta cu reparatia este daca ei accepta sa despagubeasca un bun in teorie neasigurat. (de vreme ce zici ca erai incaltat cu gumele si jantele de vara iar ei in teorie au poze cu masina)... Atata timp cat nu le-ai trecut ulterior pe polita asa cum parca ai facut cu pragurile/eleronul daca imi aduc bine aminte...

P.S. : Si eu am fost ca tine, pana mi-am dat seama ca NU AI CUM sa ai o masina perfecta. Si desi imi place sa o vad curata, nezgariata, impecabila, am inceput sa ignor micile imperfectiuni estetice pe care nici eu nu le-as vedea daca nu as stii ca sunt acolo.

Masina ta, deciziile tale...
Succes...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Noi 26, 2014 11:11 pm

In clauze casco scrie ca imi aplica o fransiza de 25% din valoarea daunei daca avariez masina pe un drum acoperit cu zapada si masina nu e echipata cu anvelope de iarna.
Nustiu exact cum sta treaba cu rotile de vara/iarna la casco dar nu mi se pare normal sa umblu cu rotile dupa mine cand fac casco ca sa faca poze.

Oricum deocamdata o las asa ca nu am timp si chef sa alerg. Astept sa ies cu masina din bucuresti ca sa vad cum se comporta.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Joi Noi 27, 2014 9:25 am

CASCO te poate despagubi in urmatoarele conditii :
1. suni la asigurator si te programezi pentru constatare
2. obti de la Service-ul de roti un Raport (datat in ziua apelului sau intr-una din zilele dintre apel si ziua programarii la constatare) din care sa reiasa problema care nu se vede cu ochiul liber
3. te prezinti la asigurator cu Raportul si cu 1-2 fotografii cu o groapa in carosabil (definita prin niste coordonate de genul : DN 2b, la km 17+ 150 m)

In cazul tau, cauciucul neavand nimic, probabil ti se va deconta :
indreptare janta
echilibrare

Asta se traduce prin ceva de genul ..... 150 lei
Daca ai fransiza .... te duci degeaba.
Daca n-ai fransiza ..... fiecare apreciaza daca merita timpul pierdut.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Noi 27, 2014 10:54 pm

Teoretic jantele de aliaj nu se indreapta. Eu nu am mai auzit de jante de aliaj indreptate pe casco, ci doar inlocuite. Daca ma gandesc mai bine nici de jante de tabla indreptate pe casco nu am auzit, ci tot inlocuite.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Vin Noi 28, 2014 10:06 am

Nu-i nici o problema daca n-ai auzit pana astazi...
Sa sti ca in ultimii ani s-au produs schimbari semnificative la toate firmele de asigurari.
Este din ce in ce mai greu (poate exagerez daca spun "imposibil") sa "te intelegi" cu agentul constatator.
Sunt unele zgarieturi (superficiale) pentru care asiguratorii iti despagubesc acum doar polishare.
In trecut iti acordau vopsire toata aripa pentru o mica zgarietura.

Iar jentile (ca sunt de tabla sau de aluminiu) se "roluiesc" cu un aparat pe care il au doar Service-urile de Roti (si nici alea toate).
Desigur ca jantele se pot si "indrepta" .... dar nu recomand ("indreptatul" inseamna sa-i dea cateva ciocane)

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Oct 12, 2015 11:27 pm

In curand imi expira asigurarea casco. Am doua oferte bune insa fiecare are lipsurile ei: Asirom si Generali.

Asirom e mai ieftina cu 400RON insa am fransiza 100euro sau 25 % din dauna cu autor necunoscut(avarii in parare, vandalism etc), care e mai avantajoasa pt ei la producerea daunei; Pentru daunele in care sunt eu vinovat sau altcineva identificat nu am fransiza.

Generali imi ofera roviniera gratis pe 12 luni, fransiza 100euro/ eveniment si nu despagubesc furtul dotarilor suplimentare(eleron, praguri, etc).

Momentan am la Asirom si nu am avut dauna, oare merita sa continui cu ei?

De Generali am auzit doar lucruri bune...
E cineva care are sau a avut casco la asirom? Cum s-au comportat cand ati avut dauna? Dar la dauna cu autor necunoscut?

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Oct 13, 2015 1:29 pm

la cat iti evalueaza masina in caz de dauna totala?

eu am auzit lucruri bune despre Groupama....cu ei voi face casco din decembrie. Asirom am auzit ca sunt cam zgarciti si merg cam greu lucrurile cu ei. eu as cauta ceva fara fransiza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori