Vandalism Fata De Colt 1.3l / 5 Usi Break / 2008

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Mishulika79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 9:29 am

Mesaj de Mishulika79 » Mar Dec 04, 2012 4:03 pm

Buna ziua tuturor detinatorilor de Mitsubishi, fie Lancer, Outlander, ASX... sau Colt!
Vreau sa va impartasesc - fara a ma autocompatimi - ceea ce mi s-a intamplat sambata, pe 1 Decembrie 2012.

Dorm, e ziua nationala - e ora 07:14 min, ma trezeste soneria. Cand ajung la vizor, persoana plecase. Incep sa-mi fac cafeaua.
La ora 08:00 suna iar. E administratoarea blocului care imi spune ca masina mea e vandalizata. Inghit cu greu, mancam micul dejun cu sotia si cel mic. Sunt stupefiat - am parcat in fata blocului, regulamentar pe locurile de utilitate publica, nu avem parcari platite. Administratoarea imi spune ca mai sunt 2 masini avariate.
Ma duc jos.
Coltul meu argintiu are lipsa oglinda (electrica) fata stanga si furate elementele de sustinere din plastic, iar cea din dreapta e rasucita la 180 grade (e crapata de la o lovitura pe care am dat-o unui stalp, fara sa ma asigur), dar cu elementele de plastic rupte. Cred ca e un jaf "la comanda".
Administratoarea care trece pe acolo imi spune ca oglinda e sub masina de langa mine, un Opel Astra 1,6 caravan. Nu e nimik acolo. Ea imi spune ca la 07:00 cand plimba catelu', a vazut-o. Deci, initial nu a fost "furt"...
Imi mai spune ca paznicul de la bloc (blocul se izoleaza si firma de constructii are paznic) a vazut 3 indivizi foarte violenti care se luau de "toata lumea". Nu s-a "bagat" caci nu e in "sarcina" lui.
Interesant... cine merge pe strada, la ora 06:00 pe 1 Decembrie? Si sa fi vrut nu puteam vedea parcarea din cauza schelelor, caci blocul meu nu are balcon.
Blocul meu e stradal, e pe Bd. 1 Decembrie 1918 din Bucuresti aproape de Bd. Th. Pallady. Stau acolo din 2005.
Celelalte 2 masini - Opel Astra caravan - un capac desprins de pe janta de otel ruginit, un Matiz albastru parcat neregulamentar la 3 m de mine, pe banda intai, un semnalizator portocaliu dreapta fata spart.
Masina mea e parcata acolo de 3 zile.

In 2010 am parcat pe strada laterala blocului, la 5 m de intrare si 2 m de Bd. 1 Decembrie 1918. Vreo 5-8 zile... Am gasit-o cu pneul fata stanga taiat lateral de un cutit. Era Bridgestone Turanza 205/45R16, cel original. Cred ca va dati seama cat costa.

In iulie 2011 exact in fata blocului, la 3 locuri mai la dreapta, in aceeasi parcare de la bulevard am gasit la ora 05:00 cand plecam in vacanta un surub in pneul din spate dreapta. Cei de la AutoSoft au avut nevoie de 2 oameni si 4 min. sa il scoata. Era nevoie de o cheie de 11. Masina statuse in parcare de cu seara, cand facusem plinul.

MENTIUNE: In general sunt echilibrat. Devin coleric cu furnizorii, la birou. Niciodata nu am tipat la vecini, eu vin seara si rar gasesc loc de parcare, 90% parchez la 0,5km - 2 km de bloc. Cu totii stiu ca eu stau in bloc, nu am avut vreodata conflicte.
In 2008-2009 parcam mai inspre Th. Pallady, si o miscam tare rar. Atunci nu am avut "probleme".

In iarna trecuta vis-a-vis un Ford Mondeo cafeniu a primit un bolovan in luneta. Omului i-a nins toata noapte, autorul se uitase la meteo, era printre primele ninsori...
Anul asta pe la inceput, un Nissan Pathfinder a primit o caramida pe locul din fata al pasagerului, dar prin geam. Dimineata sotia chinezului ce are tancul s-a trezit cu multe cioburi in/pe/langa masina.
Acum mai multi ani, inainte sa ma mut, vecina mea a avut si ea spart un geam la o portiera - are un Suzuki Ignis. De atunci se tot lupta sa obtina un loc platit, iar acum a fost repartizata la 2 strazi, si mereu e blocata de o Solenza.

Sincer, primele dati nu am crezut ca e vreo legatura, evenimentele fiind la mare distanta petrecute. Ideea e ca acum nu mai cred asa, mai ales cand ma gandesc la faptul ca eu rar parchez in zona peste noapte. Cu toate astea, cumparaturi... servici... dus copil la gradinita... dus copil la doctor... etc. m-au facut "remarcat", deci e imposibil sa nu se stie al cui e Coltul argintiu.
A! Si inca ceva... eu nu am blocat NICIODATA pe nimeni, prefer sa o duc la un hipermarket la 1km distanta, decat sa blochez, caci ma tem de vreo interpretare gresita. Rar am gasit locuri goale, insa toate locurile de parcare din fata si lateralul blocului sunt de utilitate publica, iar in spate pe cele 12 locuri nu am parcat niciodata caci sunt platite.

Nu am declarat incidentul la Politie caci nu am Casco si oricum nu cred ca se putea face ceva, in contextul in care am incercat sa aflu de la paznic date de identificare despre autori... iar el a fost vag, ba' ca eau beti ba' ca nu-si mai aminteste... ca nu stie ce s-a intamplat... etc., tot felul de chestii ciudate.

Interesant e ca atunci cand parchez pe Th. Pallady sau alte strazi, in locuri publice, regulamentar nu am probleme deloc. Nici macar stergatoarele ridicate...

Voi ce ma sfatuiti?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Dec 04, 2012 4:15 pm

Eu zic sa te duci la poltitie, poate cei 3 au fost legitimati in seara aia de miltieni si se leaga ceva. Si chiar daca nu se gaseste autorul, poate pun patrule mai dese in zona. Vorbeste si cu politistul de sector si spune-i de toate pataniile ale tale si ale vecinilor.

Eu am noroc cu firmele de paza care dorm la mine in parcare si peste drum, si dca uit portofelul pe bord tot acolo e a 2-a zi.

Avatar utilizator
Mishulika79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 9:29 am

Mesaj de Mishulika79 » Mar Dec 04, 2012 4:32 pm

Salut.
Multumesc pentru sfaturi.
Ideea e ca deja au trecut cele 24h in care ai dreptul sa declari un act de vandalism. Asadar, temeiul legal e precar.
Tot ce pot face este ca intr-adevar, cum spui, sa ma duc sa fac o "informare" despre evenimente.

Acum imi trece prin cap - caci m-am tot gandit zilele astea - sa pun alarma silentioasa si 1-2 camere de luat vederi in masina (ma interesez eu cum) si poate cu putin noroc sa mai "prind" odata in flagrant pe cei 3 magnifici... sau doar pe unul dintre ei.
Asta cu riscul de a... avea din nou masina avariata, cine-stie-cum de data asta.
A! In plus Casco, ca sa fie ok in caz ca e serioasa treaba cu reparatiile.
Apoi la Politie cu inregistrarile si poate ii prind asa, ca sa le vin de hac "amatorilor" de japoneze. Oricum nu cunosc legislatie si ma tem ca nu cumva instanta de judecata sa considere imaginile ca fiind dintr-o sursa neautorizata si sa respinga proba.
In fine... asta e o chestie cam de filme politiste...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Dec 04, 2012 4:35 pm

Casco e clar o idee buna, ti-o zice un om trecut prin multe cu masina (la propriu trecut prin ) ). 2 oglinzi electrice noi fac mai mult decat polita pe 1 an.

Avatar utilizator
Mishulika79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 9:29 am

Mesaj de Mishulika79 » Mar Dec 04, 2012 4:46 pm

Desigur, la reprezentanta o oglinda noua electrica cu tot cu sticla, mecanism, suport si ornamente e 1100 ron, fata de una second care e cam pe la 350 ron... insa care e mult mai greu de gasit, chiar si la dezmembrari.

Pana acum insa, te rog sa retii ca suma cheltuielilor cu mentenanta + alte mici reparatii (chiar si cele provocate de "amicii"mei) nu au atins pe an nivelul unei asigurari Casco. In plus anul trecut nu am avut nici macar o amenda in trafic, performanta mentinuta pana asta vara, la Kusadasi.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Dec 04, 2012 10:04 pm

Ai putea incerca sa montezi o camera de supraveghere care sa cuprinda fata blocului; macar in serile incare gasesti loc de parcare acolo stii ca esti acoperit.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Dec 05, 2012 12:16 am

2 sfaturi: 1. Fa-ti casco care sa acopere si vandalismul; 2. Depune plangere la politie chiar daca au trecut peste 24h 3. ai mai putea incerca si o alarma

Daca tu zici ca cele 3 masini erau parcate la distante mici una de alta si daca in anii anteriori au mai fost vandalizate masini cam tot pe aceleasi locuri de parcare cel mai probabil unii locatari si-au insusit locurile de parcare.

Am mai auzit ca masina unor cunostite din Braila si care au venit in vizita 2 zile la niste priteni care locuiesc cam in aceeasi zona cu tine au gasit masina zgariata toata cu cheia/cui.

O alta varianta fiind si o zona mai spre periferie mai vin boschetari/tigani si fac rau fara nici un motiv asa sa se distreze.
Indiferent cien sunt acesti vandali merita prinsi si mutilati precum au facut ei cu masinile altora care muncesc de se spetesc pentru a-si cumpara o masina si pentru a o intretine in conditii bune.

In ceea ce priveste casco eu zic ca merita dai o suma fixa pe an dar nu te mai doare capul. EU de exemplu dintr-o bara inlocuita la reprezentanta am recuperat banii pe acel an de casco. Oricat de atent ai conduce si ai parcao tot mai apar zgaibe si daca esti perfectionist chiar merita casco. Daca nu te deranjeaza o zgarietura de 10cm, o mica infundatura pe portiera, o oglinda crapata atunci poti sa stai si fara casco desi e riscant in ziua de azi la ce fel se circula.

O alta varianta pe care o poti incerca e sa lasi mereu un nr. de telefon in parbriz poate te suna vreounul care se crede stapan pe locul de parcare si in felul asta ai putea depista eventualii suspecti de vandalism si astfel ai si sanse mai mari sa eviti actele de vandalism.

Chestia cu locurile platite in bucuresti mi se pare o mare prostie. In multe locuri sunt zeci de locuri de parcare platite goale si unul care vine in vizita nu are unde sa parcheze. Eu cred ca ar fi mult mai bine ca toate locuriel sa fie publice pe principiul primul venit, primul servit cum e in mai multe orase din tara.

Avatar utilizator
Mishulika79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 9:29 am

Mesaj de Mishulika79 » Mie Dec 05, 2012 11:55 am

Flipper, iti multumesc pentru sfaturi.
M-am gandit si eu la solutiile astea... voi face tot posibilul sa le pun in aplicare.

Este un Colt de Braila in zona, dar cred ca propietarul munceste in Bucuresti, caci mai mereu e masina pe aici. Sta in blocul de langa al meu.
Dar... masinii lui nu i s-a intamplat nimik. NIMIK! Chiar ma uit cand o vad parcata in zona, caci mi se pare ciudat ca din 4 Colturi din cartie (unul de Braila), sa mi se intample mie. Nu am vazut in 2-3 ani de cand a aparut masina de Braila nici o zgarietura, indoitura sau cauciuc spart... sa i se facut ei.
Asadar ma gandesc ca poate ii sunt antipatic cuiva, desi repet... nu intru in vorba si nu agresez pe nimeni.

O sa vad ca camere sunt ok si ma duc la avocat sa intreb despre validitatea imaginilor in caz de flagrant.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Mie Dec 05, 2012 5:35 pm

Imi pare sincer rau , e groaznic ce ai patit.
Sa te interesezi daca exista camere de supraveghere in parcare dar daca nu exista si nu ai martori nu ai ce sa faci. Daca exista, sa vb cu un politist.

Te sfatuiesc sa o repari si sa faci casco la masina neaparat. Sa faci casco la o companie de calitate si sa nu cauti o asigurare ieftina , sa fie la o companie cunoscuta si sa fie full casco.
Sa nu crezi povestile altora, ca nu au primit banii ca nu le-au reparat masinile pt ca in 90 % din cazuri acei oameni au cautat cel mai ieftin casco de pe piata si nu cel mai bun sau au vrut sa faca o smecherie si cei de la casco si si-au dat seama.

Acum cativa ani am avut casco la "Credit europe" plateam cu 250 euro mai mult pe an si am avut dauna de aproape 10.000 lei si vreau sa spun ca au transferat banii in 48 de ore in contul celor de la Trado Motors.

Pe langa casco, te sfatuiesc sa nu o mai lasi in fata blocului si sa o duci la hipermarket daca o poti lasa noaptea in parcare.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Vin Dec 07, 2012 4:34 pm

bam bam!
Aceeasi problema a fost si in seara de 1 dec in Dna.ghica!
Eu am avut norocul sa gasesc doar data 180 grade oglinda (dar se observa pe ea ca a fost lovita cu pumnul) iar 2 vecini de`ai mei la fel ...unul cu ghinion a gasit oglinda tandari:|...cred ca e un adevarat fenomen=> o sa`mi inscriptionez oglinzile ca sa nu dispara si o sa`mi montez o camera la balcon sa filmeze parcarea!

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori