Proces impotriva dealerului

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Vin Mar 14, 2008 10:58 am

Avand in vedere faptul ca la service esti tratat la misto de catre baietii de la ghiseu si mecanicii se fac ca iti repara masina, ma gandesc serios sa-i dau in judecata.Iata problemele mele :

Pe timp de ploaie sau umiditate mare in atmosfera,la franare imi scartaie ceva la placute,zgomotul fiind similar cu ce-l pe care-l auzi la autobuze,adica de placute uzate numai ca ele sunt noi.La prima reclamatie au dat vina pe praf,au curatat,problema s-a manifestat dupa 3 saptamani.La a doua reclamatie mi s-a spus ca atat timp cat pe soare nu se aude nimic,din punctul lor de vedere nu e defect si nu fac nimic.A doua problema e scartaitul rotilor de pe spate cand e trasa frana de mana.Ei au dat vina pe arcurile care prind niste placute,au dat cu vaselina,in 3 saptamani face la fel.A treia problema e posibil sa fie exact in aceeasi zona,in sensul ca atunci cand stau pe loc si calc mai tare frana,la fel scartaie ceva la rotile din spate.In fine,ultima problema e consumul de benzina,12/100 urban care apare in conditii de stat in trafic bara la bara. pe distanta de vreo 3-4 km facuti in 20 minute.cand am reclamat consumul mare la service mi s-a spus ca ei au masurat si a iesit 9.6.Masurarea s-a facut ochiometric.

Intrebarea mea era daca stiti pe cineva care sa mai fi dat in judecata dealerul pentru service defectuos si daca as avea suficiente motive sa-i actionez in instanta.Protectia consumatorului in ro o consider o gluma proasta si ineficienta.Daca nu am suficiente motive de proces,o reclamatie o sa fac totusi la M.Europe dar mare lucru nici aia nu vor face.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Mar 14, 2008 12:06 pm

Mie im scartaie plcautele doar la prima frana dimineata. Si asta doar daca a fost o noapte cu ploaie sau foarte multa umiditate. Incearca inai cu MME si cu protectia cons. astea nu te costa nimic.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Mar 14, 2008 1:11 pm

Te gandesti sa-l dai in judecata pe Tiriac ? )
Ca asa s-ar traduce mcar = tiriac.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Vin Mar 14, 2008 9:59 pm

QUOTE (Cristi)Te gandesti sa-l dai in judecata pe Tiriac ? )
Ca asa s-ar traduce mcar = tiriac.

il dovedesc in 15 ani

Andrei_RC stiu de situatia in car,e din cauza umezelii , apare un strat subtire de rugina si care se curata dupa cateva frane si culmea e ca la mine atunci nu a scartait deloc.La ultima ninsoare din Buc eram plecat la munte si cand m-am intors aratau discurile ca dracu si totusi nici un zgomot.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Mar 14, 2008 11:08 pm

La tine e alta problema.
Mai sunt masini cu probleme din astea SF carora nu le-au dat de cap.
Stiu o tipa care s-a lasat pagubasa...un zgomot in aripa dreapta...masina desfacuta de 3 ori si degeaba.
3 doxati si-au dat cu parerea, ca cica flambeaza aripa, ca...ata ete.
Astia se cred inca pe bancile scolii, hai frate ca azi am reparat 3 din 7...e ok, am scos d-un 5. )
Din 3, doi se intorc inapoi cu alte probleme, al treilea se sictireste si nu mai vine.
Uite asa progresam noi si ei si intreaga societate. )

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Vin Mar 21, 2008 2:59 pm

Eu i-as da in judecata pentru incompetenta, i-as lega pentru prostie si i-as impusca pentru nesimtire...

Scuze de off...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Mar 21, 2008 3:29 pm

Daca activau in Italia, spre exemplu, erau scosi pe tusa demult.
Cunosc cazuri si situatii...si nu din auzite.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori