Accident Cu Autor Necunoscut

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
crys2008
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 19, 2010 4:31 pm

Mesaj de crys2008 » Vin Noi 23, 2012 9:46 pm

Salut

Am avut si eu o problema asemanatoare
M-a lovit un idiot si apoi a fugit de la locul accidentului .Pana am intors eu , pentru ca era aglomerat, a apucat sa fuga .
Marele noroc este ca i-am retinut numarul si am fost la politie si am delcarat accidentul .
Ce am facut a fost sa-mi repar masina pe polita casco cu regres pe RCA dar asta pentru ca am cunoscut pe cineva la Groupama si i-am promis ca ii duc actele tampitului vinovat de accident ,
Cam dupa o luna m-au sunat cei de la politie si m-au chemat ca se prezentase si vinovatul accidentului dupa doua instiintari scrise trimise de politie .
Politia imi spusese ca daca nici dupa a doua instiintare nu se prezenta ii trimiteau mandat de aducere si era mai grav
Asa ca i-au luat permisul 3 luni , amenda si asta pt ca am fost binevoitor eu si nu am mai reclamat ,pt ca idiotul isi reparase masina si nu mai recunostea ca m-ar fi lovit.
Mi s-a facut mila pt ca venise si cu sotia si avea si un copil mic .
In cele din urma a recunsocut si mi-a dat toate actele dupa ce politia i-a explicat ce se poate intampla mai departe.
Eu zic ca poti suna la Groupama si explici ce s-a intamplat si ce iti recomanda sa faci
Daca vrei sa vezi daca are RCA poti verifica dupa numarul de inmatriculare al masinii pe sit-ul
http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=8

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Noi 25, 2012 4:38 pm

Salut!
Vesti noi...am fost sunat azi de catre politia capitalei:D. S-a prezentat nenea ala cu masina la politie a recunoscut ca a lovit masina ...luni la 23.00 ma duc sa fac amiabila cu el pt ca nu`i poate face nimica politia pt ca a fost incident in parcare cu plata=> nu e drum public.
Macar imi fac masina pe asigurarea lui...o sa-i bat obrazul pt ca daca nu aflam nr de inmatriculare nu se prezenta!( a zis politiei ca stia ca nu e drum public si ca nu e obligat sa declare accidentul:| )
acuma ce sa zic pe 3 dec ma duc la brasov sa demarez actiunile de reparare:D
Va multumesc tuturor ce mi`au dat sfaturi(pe moment nici nu stii ce sa faci)
Cu respect cojack!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Noi 25, 2012 5:35 pm

Ai grija ca, casco acopera doar daune produse pe drumul public iar unele companii au o clauza speciala"circulatia inafara drumurilor publice" care acopera si astfel de daune. RCAul cred ca acopera si astfel de daune.

Acum nustiu daca ai masina parcata intr-o parcare parcare privata si o gasesti lovita daca casco acopera. Inacest caz masina era stationata si nu circulai cu ea. Poate e cineva care lucreaza in domeniu si poate sa ne zica exact.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 26, 2012 12:57 am

Pai pe domeniu privat trebuie sa raspunda de legile ce le impune administratorul domeniului, care in 99,(9)% alege sa impuna regulile de circulatie pe domeniu public. Deci nu tine explicatia lui. Plus ca el ti-a lovit masina si punct. Nu ma intereseaza cu ce, putea sa fie pe luna, si legea intergalactica sa nu prevada raspunderea auto civila obligatorie, dar tot e raspunzator de distrugerea bunului tau.

Eu zic sa il arzi GRAV pe idivid, e clar ca e un tip de ultima speta care a mers pe burta doar doar te-oi lasa pagubas si oi alege sa ti-o faci pe barba ta. Te-a mirosit ca ai casco pt ca ai o masina noua si vei apela la polita, declarand accidentul cu autor necunoscut.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Lun Noi 26, 2012 11:19 am

Sunt de aceeasi parere cu Alex44 . Arde-l sa nu mai stie de el . Macar pentru nervii pe care ti i-a provocat si timpul pierdut pe la Politie

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Lun Noi 26, 2012 6:25 pm

Flipper am vorbit cu un baiat de aici de pe forum(caruia ii multumesc pe aceasta cale pt ajutorul acordat!)si nu conta ce si cum ei imi reparau masina;).
Tinand cont ca masinile luate in leasing au full casco asta acopera inclusiv vandalismul:D deci nu conta cum a fost avariata masina si unde ei au obligatia de a o repara!

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Dec 02, 2012 8:58 am

Andrei sau alt moderator ...va rog sa inchide`ti/stergeti aceasta sectiune sau ce o fi ea ...ca problema e oarecum rezolvata adik:D mai trebuie doar reparata masina:D...multumesc anticipat!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Dec 02, 2012 11:09 pm

N-ar fi frumos sa ne impartasesti deznodamantul inainte ca topicul sa fie inchis?

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Lun Dec 10, 2012 9:23 pm

Ba da scuze, am fost la reprezentanta si normal ca nu lucreaza cu euroins:)) asa ca o fac pe casco cu regres catre euroins ...de reparat sper sa reusesc zilele astea:|

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori