Asigurari

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Joi Iul 05, 2007 3:53 pm

Asigurari Casco, RCA
Cred ca ar fi interesant sa avem o vedere clara asupra anumitor aspecte atunci cand e vorba de cumpararea unei polite de asigurare. Daca cineva dintre noi poate sa ofere niste calcule orientative (pe diverse societati de asigurare) sau niste oferte concrete, poate ar fi mai usor pentru fiecare dintre noi atunci cand mergem sa ne asiguram masinutele.
http://www.asigura.ro/auto/auto_index.shtml
http://csa-isc.ro/

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Iul 06, 2007 12:08 am

Pe asigurari non-viata, lucrez cu Omniasig. Daca vreti vreo calculatie, ziceti si va rezolv.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Aug 24, 2007 3:39 pm

Intrebare pentru posesorii de Lancer. La ce companie de asigurari ati incheiat polita de asigurare CASCO si cam la ce valoare anuala se ridica?

Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Vin Aug 24, 2007 5:46 pm

Pe mine m-a obligat societatea de leasing sa fac la BCR Asigurari, suma asigurata este 14 k Euro, si platesc 57 euro pe luna.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Ian 17, 2008 8:46 am

Eu am facut la generali pentru noul Lancer. Suna asigurata 17800 euro, 2600 RON pe an, fara decontare directa cu serviceul, din pacate.

Avatar utilizator
Corliceanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 5:13 pm

Mesaj de Corliceanu » Mar Oct 14, 2008 1:31 pm

si eu lucrez in asigurari ....va pot ajuta si face asigurare la orice firma , in functie de cum doriti.
doritorii ma pot contacta fara nici o problma.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Oct 14, 2008 8:33 pm

QUOTE (Marty)Pe asigurari non-viata, lucrez cu Omniasig. Daca vreti vreo calculatie, ziceti si va rezolv.


Marty, un mic ajutor te rog. Eu am atat CASCO cat si RCA la Omniasig si acum mi-am facut polita RCA pe un an la Omniasig pentru masina mea. Pret 423 RON pe an. E ok pretul... s-au scumpit RCA-urile, pentru ca am ramas masca? Masina mea e cea din semnatura... Adica, anterior, la inmatriculare la un birou de acte am dat pe RCA Ardaf 6 luni 130 RON si de asta ma mira diferenta de pret...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Oct 31, 2008 8:56 am

pe 19oct, in benzinarie pe autostrada a dat o duba cu spatele si s-a oprit in bara mea, indoind-o in coltul din dreapta. a venit repejor politia(fiind in zona), s-a facut constatare; toate bune si frumoase pana acum. problema a aparut ieri cand am fost sa-mi faca dosarul la cei de la BT Asig(RCA-ul celui care m-a lovit). intamplarea a facut ca, zilele trecute, nu stiu unde si cum, daca am fost eu vinovat sau nu, dar a aparut pe bara, in coltul din stanga o zgarietura f mica. Agentul constatator BT Asig a gasit in aceasta zgarietura motivul sa nu-mi despagubeasca si vopsitoria noului spoiler; mi-a zis ca ei imi despagubesc doar bara, vopsitoria urmand a o plati casco-ul meu; mi-a recitat dintr-o lege conform careia ei sunt obligati sa aduca masina in stadiul in care erea inainte de petrecerea incidentului, si ca el nu are cum sa stie cand a fost facuta zgarietura din stanga. Astfel m-am gandit sa fac in felul urmator:ma duc la politie, iau constatare pentru zgarietura din stanga cu data curenta si apoi merg la sediul BT Asig si le pun a doua constatare in brate pentru a le dovedi ca e avarie ulterioara incidentului pentru care ma despagubesc ei. Astfel ieri seara am fost si am luat si a doua constatare. Credeti ca am vreo sansa sa reusesc? Sa insist la BT sau la casco sa-mi plateasca vopsitoria?


LE: ieri, pe 30.10 am fost la sediul BT Asig cu a doua constatare de la politie si am avut "bafta" sa gasesc acelasi agent constatator iar cand i-am aratat constatarea a luat foc; a zis ca o sa aiba nevoie in cazul asta si de poza masinii care m-a lovit, declaratia soferului si filmarea din benzinaria in care a avut loc incidentul. Cica pe cale oficiala dureaza cel putin 3 luni, iar pe cale neoficiala putin peste 2 sapt. :shock: wtf :shock:

Aveti vreun sfat?
Sa ma duc sa fac reclamatie la anpc, asa cum ma indruma un coleg de pe forum?

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Oct 31, 2008 9:07 am

Eu zic ca nu are rost sa ii lasi sa isi bata joc de tine. In primul rand comunicarile cu ei ar trebui sa le faci in scris si neaparat cu numere de ordine de la registratura. Nu au decat sa ceara ce filari vor ei, poate si xxx. tie trebuie sa iti dea un refuz in scris. Si la anpc eu zic ca artrebui sa faci sesizare dar si acolo tre sa iei nr de registratura.
Din cate stiu mai exista si comisia pt supravegherea asigurarilor, dar num stiu cu ce se ocupa.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Oct 31, 2008 11:18 am

QUOTE (chacha)QUOTE (Marty)Pe asigurari non-viata, lucrez cu Omniasig. Daca vreti vreo calculatie, ziceti si va rezolv.


Marty, un mic ajutor te rog. Eu am atat CASCO cat si RCA la Omniasig si acum mi-am facut polita RCA pe un an la Omniasig pentru masina mea. Pret 423 RON pe an. E ok pretul... s-au scumpit RCA-urile, pentru ca am ramas masca? Masina mea e cea din semnatura... Adica, anterior, la inmatriculare la un birou de acte am dat pe RCA Ardaf 6 luni 130 RON si de asta ma mira diferenta de pret...

Revin, poate sa imi dea si mie cineva un raspuns.... :roll:

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori