Uniqa Vs Astra

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Ian 31, 2012 11:35 am

Salut,
eu sunt client Astra de aprox. doi ani, si pt RCA si pt Casco. Probleme nu am avut cu ei, desi am avut deschise doua dosare de dauna pe Casco. Ideea e ca acum va trebui sa inchei aceste doua asigurari pentru masina prietenei, masina care a fost asigurata pana acum la Omniasig.

Refuz sa merg in continuare cu ei, datorita faptului ca mi-au despagubit doar 50% din vopsirea unui element. Ori s-avem pardon, dar daca ei ma pun in situatia de a nu putea obiecta calitatea lucrarii in conditiile in care ceva iese prost, prefer sa tin masina fara Casco si in caz de ceva sa o vopsesc in regie proprie "la misto". Pot face asta si singur, nu e nevoie sa platesc pe altii s-o faca pentru mine. O alta faza tare cu ei a fost in momentul in care am sunat sa intreb in ce conditii isi rezerva ei acest drept. Evident, duduia respectiva nu era "in charge" cu aceasta problema si m-a servit politicos cu un nr de tel la care sa rezolv problema. Numai ca la respectivul numar a raspuns cineva de la Ardaf.

In fine, ideea de fata e ca am o oferta destul de avantajoasa de la Uniqa si as dori sa stiu daca mai lucreaza cineva cu ei, ce atitudine au cand vine vorba de despagubiri, etc. Orice informatie e binevenita.

Multumesc!

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Ian 31, 2012 12:49 pm

Salut Andrei!

Te pot ajuta cu cateva informatii personale in ceea ce priveste relatia mea cu Uniqa, in conditiile in care intelegi ca indiferent unde ai face asigurarea, de cele mai multe ori trebuie sa ai o ruda, un prieten, o cunostinta, sau macar broker-ul sa te "placa", astfel ca la eventalele daune sa nu taraganeze procedura de achitare a despagubirilor. Spun acest lucru nu ca pe ceva general, aplicabil tuturor asiguratorilor, insa stim cu totii cum sta treaba in Romania si daca cineva te poate "arde" intr-un fel, cu siguranta o va face cu prima ocazie... totusi, destul cu paranteza.

Eu detin asigurare RCA + CASCO la Uniqa, filiala Ploiesti (Prahova) si sunt in al doilea an de colaborare cu acestia.
Broker-ul care imi intermediaza relatia cu Uniqa este angajatul asiguratorului, astfel ca nu am apelat la o firma de broker-aj pentru intermediere.
Baiatul ce imi este mie broker, l-am cunoscut printr-o matusa care avea deja asigurarile la Uniqa si am devenit amic cu acesta, astfel ca totul a decurs foarte bine in relatia mea cu asiguratorul.

De ce tot fac referire la broker, pai pentru ca prin intermediul sau am obtinut un discount maxim de 30% la polita CASCO pe anul trecut, plus alti 5% pentru alegerea RCA tot la ei si alti 10% pentru achitarea integral a celor doua polite. De unde rezulta ca eu am platit CASCO cu 45% mai putin decat in mod normal. Cu toate astea masina a fost asigurata la o suma frumusica si am fost foarte multumit.

Anul acesta am mers mai departe cu Uniqa si am obtinut acelasi discount de 45%, desi bugetul nu mi-a mai permis sa platesc integral valoarea CASCO, insa desi aceasta a crescut putin fata de valoarea platii integrale, la final tot eu ies oarecum in castig, fata de alte societati de asigurare. Totodata, desi RCA-ul m-a costa 650 lei anul acesta, am decis sa il platesc tot la ei, pentru ca era un pret rezonabil (situat la jumatate pe piata RCA-urilor) si imi oferea siguranta ca daca voi produce o paguba cuiva, RCA-ul Uniqa il va despagubi, fara sa fiu tarat prin tribunale pentru ca o societate mediocra nu ar fi vrut sa achite daunele (asa cum am patit, in calitate de pagubit, in cazul Euroins sau Carpatica). Ca o nota in plus acordata Uniqa, pot adauga ca in martie o sa fac si asigurarea facultativa la apartament (pentru ca atunci expira cea pe care o am in prezent la Astra), iar diferenta calculata intre oferta Uniqa (71 euro) si Astra (111 euro) este de ~ 40 Euro, tot datorita discount-urilor oferite de broker.

Din pacate (sau din fericire pentru mine) nu am fost nevoit sa folosesc CASCO pentru mine, pentru ca nu am provocat niciun accident, iar in cazul celor doua la care am fost pagubit, am apelat la "relatii" pentru a-mi recupera banii de la societatile celor care m-au lovit, fara a implica polita mea.

Daca te intereseaza sume exacte sau alte informatii de ordin financiar, iti raspund cu placere.

O zi buna!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Ian 31, 2012 1:28 pm

In principiu m-am lamurit, multumesc mult de raspuns.

Voiam sa ma asigur ca nu sunt din aceeasi "curte" cu Euroins, Carpatica sau mai nou, Omniasig - si ca pot incheia un contract cu ei fara sa am alte griji (in privinta celor de la Astra aveam deja aceasta certitudine).

O zi buna!

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Ian 31, 2012 1:44 pm

Acum imi dau seama ca al treilea incident care mi s-a intamplat a fost cu o masina asigurata la Omniasig, am dus masina la un service cu care nu aveau acord de plata, dar despre care mi s-a spus ca nu este nicio problema, Omniasig o sa plateasca si cand masina a fost gata, vroiau sa ma duc sa platesc cash ca sa imi ridic masina, pentru ca asiguratorul nu vroia sa deconteze. Interventii, relatii, pile si am iesit din situatie!

Ps: a nu se intelege vina service-ului ales de mine, ci marsavia celor de la Omniasig!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Ian 31, 2012 2:21 pm

Eu am RCA+CASCO la Uniqa, deocamdata nu am avut daune la ei asa ca nustiu cum se misca. Din ce mi-au zis cei de la reprezentanta Mitsu din GL am inteles ca nu au probleme si colaboreaza foarte bien cu ei.

Acum o luna m-a lovit o doamna din spate cu RCA la Omniasig si nu ma avut nici o problema cu despagubirea, a mers totul sunur cu intarzierele de rigoare ca s-a nimerit fix in perioada sarbatorilor.

Acum depinde mai sunt si exceptii dar inafara de Euroins si Carpatica restul asiguratorilor mai renumiti nu prea iti fac probleme(Allianz, BCR, Omniasig, Astra, Ardaf, Asirom, Uniqa etc). De-a lungul anilor am avut daune pe casco la Asirom, Allianz si BCR si nu am avut probleme cu despagubirile, iar pe RCA la Ardaf si Omniasig deasemeni fara probleme.

Sper ca nici in viitor sa nu am probleme cu asiguratorii.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Ian 31, 2012 3:41 pm

Andrei, sunt curios ce oferta ai tu de la Uniqa, pentru ce tip de masina... stii tu, detalii... ca as vrea sa ii dau "tema" amicului meu sa vad cat de mult poate sa scada valoarea pe care ai primit-o.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Feb 01, 2012 12:16 pm

E vorba de masina asta. Nu stiu daca are ce sa iti lase mai jos, eu am doar un discount de 30%.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Feb 01, 2012 1:19 pm

Daca deja ai discount-ul acesta, probabil ca vei mai obtine ceva pentru achitarea integrala si pentru RCA tot la ei.
Daca in 30% sunt deja aceste reduceri, atunci mai poti forta putin mana broker-ului.

Ps: in Ploiesti este o promotie permanenta care iti ofera 10% reducere la valoarea CASCO, daca iti faci si doua asigurari de viata (sau de accidente, nu mai stiu exact), ceva banal, care costa ~ 60 lei ambele, dar care iti poate salva o particica din bugetul pentru asigurari. Daca nu stiai de ea, poate te interesezi... sper sa existe ca promotie in toata tara, inclusiv la tine in judet.

Bafta!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Feb 01, 2012 1:36 pm

Deja am incheiat contractele. Vechile polite expirau astazi, iar valoarea la care am ajuns este oricum multumitoare. La reinnoire o sa mai negociez.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Feb 01, 2012 1:40 pm

Ma bucur pentru alegerea facut si iti urez SA NU FII NEVOIT te folosesti vreodata de CASCO sau RCA!
In rest, sper sa iti fi dat informatii corect si sa nu ai surprize in privinta Uniqa.

Multa bafta!

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori