Uniqa Vs Astra

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Apr 14, 2014 3:26 pm

Am fost lovit ieri de o domnisoara care se chinuia sa faca o parcare laterala langa masina mea si mi-a harjait destul de serios coltul stanga spate. Avarii: bara spate zgariata si crapata/taiata iar la ea, bara fara si aripa dreapta fata zgariate si infundate usor. Am facut constatare amiabila.
Ea are RCA la Astra dar m-au programat abia pe 5 mai(cam tarziu) pentruconstatare si mi-au zis sa vin impreuna cu cealalta masina. E normal sa faca asa? La alte companii nu m-au pus sa il aduc si pe cel care m-a lovit.
Am fost si la compania unde am eu casco(Uniqa) si mi-au zis ca nu e nevoie sa vina si ea dar la anul o sa-mi considere istoric zero si nu o sa mia primesc bonusul pentru pentru 2 ani fara dauna, cica s-au schimbat condiitiile de curand si asa e noua procedura pentru daune cu regres pe RCA. Au voie sa faca asa?

Daca e cineva care lucreaza in asigurari il rog sa ma sfatuiasca ce sa fac. Stiu ca astra cam incearca sa te duca cu zaharelul cand e vorba de dauna pe RCA, desi am avut un prieten care a fsot lovit serior sin spate de o duba si bagat in masina din fata si duba avea RCA la astra, reparatia la reprezentanta a costat vreo 26000RON(Lancer classic) si nu a avut problem cu plata daunei, au incercat la constatare sa il indrume spre un service de cartier dar s-a tinut tare pe pozitie.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Apr 14, 2014 8:15 pm

Nu stiu cum este cu daunele platite pe rca-ul vinovatului cu regres pe casco, dar sunt in masura sa iti raspund la prima intrebare intrucat s-a intamplat intampin problema relativ recent.

Daca ai fost avariat si ai facut intelegere amiabila, la constatarea pe care trebuie sa o faci la asiguratorul unde are vinovatul RCA trebuie sa va prezentati ambii soferi implicati in eveniment cu masinile avariate. Acolo mai completati, amandoi, 2 formulare (practic reluati ce ati completat in formularul de intelegere amiabila) si se vor face poze ambelor masini, apoi vi se vor elibera autorizatiile de reparatie.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Apr 15, 2014 9:39 am

Multumesc moro.

Ce problema ai avut tu, ai fost lovit de cineva cu RCA la Astra, daca da cum a decurs constatarea si reparatie.

Am sunat la cele 2 reprezentante M car din Bucuresti, cei din Expozitiei spun ca lucreaza cu astra dar merge ceva mai greoi ca cica ar fi posibil sa imi dea bara la reparat pt o crapatura de 3-4cm si cica astra mai obisnuieste sa aduca iei piesele, bineinteles aftermarket. Cei din metalurgiei spun ca daca bara e crapata se va inlocui si ca piesele le comanda serviceul si toate piesele sunt originale. Nici nustiu ce sa cred, nu vreu bara aftermarket pt ca nu se aseaza bine pe masina(am vazut pe un lancer clasic) iar eu am bara de ralliart pe spate. Daca astra o sa faca figuri o sa mut dosarul la casco dar trebuie sa astept pana pe 5 mai cand am pragramare pt constatare la astra.

Daca mai sunt si alti pagubiti care si-au reparat masina pe RCA Astra as fi recunoscator daca vor sa descrie putin sirul evenimentelor.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Apr 15, 2014 2:56 pm

Eu am fost lovit de cate cineva care avea RCA la Omniasig respectiv la Aliantz de 2 ori.

In cazul Omniasig nu au trimis acceptul de plata decat atunci cand au primit poze de la service cu bara noua montata pe masina si chiar si asa tot au intarziat 1 zi cu acceptul de plata...practic am stat 2 zile fara masina.
In cazul Aliantz reparatia a decurs mult mai repede, fiind din familie...practic am stat cu masina in service si in 3 ore a fost totul gata...fara sa mai astepte acceptul de plata.

In toate cele 3 cazuri am fost in Metalurgiei si bara a fost inlocuita cu bara oem de fiecare data.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Apr 16, 2014 10:51 am

Chiar nu a fost lovit nimeni de cineva cu RCA la Astra?

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori