1 Ianuarie 2012 - Noul Cod Rutier.

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Ian 03, 2012 10:29 am

PaulT, nu vreau sa creez un conflict legat de viteza legala, de aceea iti voi da o singura replica si cu asta inchei discutia despre cat de bine/rau e sa incalci viteza regulamentara pe portinui de drum UNDE POTI MERGE CEVA MAI TARE, astfel:

NU cred ca tu mergi atat de regulamentar, conform placutelor de avertizare si ca folosesti 30+10, 50+10, 70+10, 90+10, 130+10, pentru ca, SINCER, NU STIU PE NIMENI CARE O FACE. La un moment dat toti incalcam legea si apasam pedala de acceleratie ceva mai tare.

Legat de raul pe care il poti face doar tie, consider ca daca citesti postul meu o sa intelegi care erau conditiile in care eu cred ca nu poti sa faci rau altcuiva.

Iar referitor la postul cu nelamurirea si intrigarea mea, pot sa reiau ideea ca mi se pare mai nebun cel care intra pe rosu intr-o interesectie, decat unul care circula cu un plus de pana la 50km/h fata de viteza impusa, in conditiile de drum specificate in postul la care fac referire.

Multumesc!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Ian 03, 2012 11:50 am

QUOTE (66RRR @ Jan 3 2012, 10:29 AM) PaulT, nu vreau sa creez un conflict legat de viteza legala, de aceea iti voi da o singura replica si cu asta inchei discutia despre cat de bine/rau e sa incalci viteza regulamentara pe portinui de drum UNDE POTI MERGE CEVA MAI TARE, astfel:

NU cred ca tu mergi atat de regulamentar, conform placutelor de avertizare si ca folosesti 30+10, 50+10, 70+10, 90+10, 130+10, pentru ca, SINCER, NU STIU PE NIMENI CARE O FACE. La un moment dat toti incalcam legea si apasam pedala de acceleratie ceva mai tare.

Probabil s-a observat o oarecare aciditate in absolut toate posturile care le-am facut legat de asemenea subiecte sensibile gen lege, accidente, condus preventiv.

E un motiv in spate. Am pus cu Bold un paragraf din postul tau. Hai sa incetam sa bagam la inaintare chestii de genu "si tu faci", "nu stiu pe nimeni care sa respecte intocmai legea". Astea is niste FACT-uri. Stim cu totii asta. Dar totusi NU sunt scuze.

Mai zici ceva "UNDE POTI MERGE CEVA MAI TARE". Corect. In Romania sunt multe zone de genul asta. Dar nu toate. Inclusiv eu mai aplic "regula" asta. Dar tot eu am constatat ca oamenii au propriile criterii in baza carora decid ce e bine si ce nu e bine. Aparent e normal, nu? DA, pentru ca cica traim in democratie si avem anumite libertati. Problema e ca majoritatea conducatorilor auto decid PROST ce e bine pentru ei si ceilalti participanti la trafic. ASTFEL se produc accidentele grave, mai ales aici in Romania, Romania care este lider de departe la accidente auto, desi parcul auto raportat la populatia tarii este vizibil mai mic decat in alte tari europene inghesuite.

Concluzia mea este ca omul de rand NU trebuie lasat sa decida el ce e bine si ce nu, unde trebuie sa mearga mai tare si unde mai incet. De ce? Pentru ca nu e bun la asemenea aprecieri. Statisticile cel putin din Romania arata prea clar asta. Cum linistesti oamenii sa aiba ... impulsurile astea? Cu amenzi usturatoare. De unde stiu ca e buna metoda? Se aplica destul de bine si de ceva vreme prin Vest (nu ala salbatic )

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Ian 03, 2012 11:53 am

degeaba va certati ca tot pentru fraierii de rand sunt toate astea. celor carora le sunt adresate in special, nu cred ca le pasa de cresterea cu 30-40 lei a amenzilor.

cred ca astia nu urmaresc altceva decat sa mareasca veniturile institutiilor; putin le pasa de ceea ce se intampla pe strazi si cati oameni scapa de accidente.

sincer, mi se par multe din ele aberante in afara celor pentru alcool - desi am calcat si eu pe bec in acest sens. totusi sunt impotriva coborarii limitei la 0 din cauza felului in care reactioneaza corpul fiecaruia la alcool. poate voi nu sunteti adeptii unei beri sau unui pahar de vin; mie sincer imi face placere sa gust seara cu prietenii/rudele si as vrea sa pot pleca linistit dimineata cu masina fara sa-mi fie teama ca dau peste un agent care din exces de zel ma lasa definitiv fara carton. poate corpul meu reactioneaza altfel la alcool decat al tau, poate iau sirop de tuse care contine alcool, poate am mancat salata cu otet, poate am mancat o friptura fragezita cu vin, samd... - a se pastra proportiile(sa nu credeti ca fac friptura in supa de vin rosu )

cel putin la fel de important ca amenzile pentru soferi mi se pare si rolul agentului(a se cauta experienta prin care a trecut un coleg de forum care a traversat printr-un loc fara "zebra") - nu am vazut sa se faca publice legi cu ingradirea sau stabilirea exacta a indatoririlor fluierasilor care oricum interpreteaza cum vrea pulnu' lor.

normal ca cei care fac 10 km pe saptamana cu masina, vor vrea inasprirea legilor, ca de: ce fac toti astia pe strazi si de ce sa se grabeasca atat?!?!?! cei mai afectati sunt cei al caror job se bazeaza pe deplasari cu masina - am simtit-o pe pielea mea si stiu cat de neplacut este sa stai numai pe drumuri si sa te lovesti de toti "legiuitorii" care stiu doar sa invarta de volan si sa bage in viteza dar nu ai nicio idee ce inseamna sofatul(a nu se confunda cu "pilotatul" fiindca niciun om normal la cap nu face raliu pe drumuri publice).

oricum, se poate dezbate la infinit acest subiect si tot nu se cade la un acord - fiecare face cum il taie capul si suporta consecintele - mai trist e atunci cand si altii sunt afectati.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Ian 03, 2012 12:02 pm

Fix aia care se grabesc de multe ori produc tragediile, sau acolo unde nu au ocazia, nu au contextul sa produca o tragedie, totusi reusesc sa produca ambuteiaje, lipsa unui flow cat de cat cursiv a traficului. Cu alte cuvinte, fac ce fac, dar o fac ca doar EI sa iasa relativ bine din nebunia aia de trafic.

In alte tari nu sunt oameni la care job-ul depinde de masina? E mai speciala Romania?

Si in viata in general te-ai lovit si o sa te mai lovesti de tot felul de oameni. Unii mai buni, altii mai prosti, unii mai bine pregatiti, altii mai prost pregatiti. Nu e scuzabil ca tu ai ALT comportament in trafic DOAR pentru ca te consideri mai sofer decat restul cu care te intalnesti prin trafic.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Ian 03, 2012 12:13 pm

peste tot sunt problemele astea - dar noi ne respectam mai putin . oricum, cred ca deviem de la subiect.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Ian 03, 2012 1:46 pm

Dragii mei, v-ati lansat intr-o usoara polemica?!?!? Pe cuvant nu are rost: nu avem cine stie ce drumuri desi daca vrei o liniuta de asfalt bun gasesti, dar nici nu am vazut pe cineva care sa nu calce limita de viteza.

PaulT: cand incepi cu "mentalitatea celui de la volan" eu zic ca deja se intra pe un teren nesigur si deviem total de la subiect.

Oameni buni, viteza va fi incalcata indiferent de drumuri, indiferent de mentalitati,...eu un fapt clar. Daca se face suficient de rar si in conditii principiale de minima siguranta e de rau dar nu e o apocalipsa. Cand vezi un nebun care prinde 100 la ora oe o alee intre blocuri atunci e de rau cu adevarat (si asta e doar un exemplu). Pentru cei descrisi inainte amenda nu va fi niciodata mare.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Ian 03, 2012 2:06 pm

DaniD25, daca era o retea de socializare dadeam "Like". Ai punctat cum nu se poate mai bine.

Avatar utilizator
gabivdo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2008 10:34 am

Mesaj de gabivdo » Mar Ian 03, 2012 2:43 pm

"folosirea telefonului mobil - 2 puncte de penalizare şi amendă"...mi se pare prea putin, mai ales ca am vazut soferi de microbuz de ex, cu coatele pe volan scriind mesaje text in timp ce conducea...noaptea era sa-l pocnesc pe cretin.

Din ce am inteles in State se vrea a se interzice total folosirea mobilului (inclusiv dispozitive hands-free) in timpul sofatului.

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-1 ... oferul.htm

Alta chestie: "depăşirea vitezei legale cu 40-50 km/h - 6 puncte de penalizare şi amendă ?ntre 665 şi 1.474 lei"
Deci daca merg cu 90-100 in oras iau doar 6 puncte si poate pe ochi frumosi jumate din 665 lei? Prea bland! Poate ar trebui sa se ridice permisul de la >30Km/h in localitati, mai ales ca prin atatea locuri trecerile de pietoni de ex. nu sunt iluminate, au marcajele sterse si indicatoarele prin copaci.
Imi amintesc acum de un training facut in urma cu vreo 2 ani cu instructori de la ADAC Germania in care ni s-a demonstrat si am testat practic ceva foarte interesant:
QUOTE Braking distance
Even if you know how to brake effectively, the braking distance is mainly a function of speed.
Here an impressive example: when travelling at 70kph, you will take twice as long to stop than at
50kph. On surfaces with good grip, the braking distance will be approx. 24m instead of 12m. This
means that with any increase in the speed, the braking distance increases as the square of the speed.
If the speed is doubled then the braking distance will be increased by four times.

Legat de conduita in trafic:
Din pacate multi au invatat de la cine nu trebuie. Si va dau un ex.

Am fost recent intr-o vacanta la Roma si nu mi-a placut deloc cum se conduce p-acolo: nu se da prioritate pietonilor (daca stai la o trecere de pietoni fara semafor stai mult si bine, nu opreste nimeni sa te lase sa traversezi), cand se face verde pt masini navalesc toti gramada si risti sa ramai in mijlocul strazii pe trecere, se sicaneaza constant in trafic ( cred ca 30% din masinile pe care le-am vazut erau lovite/sterse), se injura si se scuipa. Vedeti asemanari?

Pe de alta parte, in Germania unde merg f. des exista o cu totul conduita: cand traversezi opresc masinile la vreo 3-5 m de trecere, nu care cumva sa fie pietonul jenat cu ceva. Nimeni nu blocheaza intersectiile, nu se dau flash-uri si claxoane, si semaforizarea e facuta de obicei in asa fel incat nu se ajunge la acordarea de prioritate in intersectie. Sunt si la ei exceptii dar totusi sunt mult mai civilizati.

In plus ma gandesc la alta treaba: daca totul ar fi frumos si bine pe strazile patriei, ce ar mai face politia rutiera? ar imparti pliante si flori de 8 Martie? De unde ar mai manca si ei o paine?

Hai ca am facut un roman aici, mai las si pe altii. Pe scurt, din ce am citit pana acum, noul cod rutier e o frectie la picior de ghips. Am sa mai caut poate vad si ceva notabil.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Ian 03, 2012 3:30 pm

QUOTE (gabivdo @ Jan 3 2012, 02:43 PM) In plus ma gandesc la alta treaba: daca totul ar fi frumos si bine pe strazile patriei, ce ar mai face politia rutiera? ar imparti pliante si flori de 8 Martie? De unde ar mai manca si ei o paine?

Nu stiu. Nu crezi ca ar trebui sa nu imi pese? Imi pasa doar sa ajung intreg la destinatie si masina la fel. Si sa nu ma lovesc de toti emancipatii si toti grabitii Romaniei. Ca nu ei ma repara pe mine, nu ei stau cu masina in service, nu ei platesc diferenta de pret cand vand masina ca a trebuit sa o dau la pret de nimic fiind cu reparatii in urma unui accident.

Un accident am avut si eu la viata mea. Guess cu cine si cine a fost de vina. Unu dinasta grabit cu duba ca sefu' il pune zi si noapte sa mearga, ca pita care o mananca seara depinde de carnetul lui. Fac ceva pe carnetul lui si pe pita lui daca nu e in stare sa aiba grija de ele si sa caste ochii in oglinzi.

Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Mar Ian 03, 2012 4:42 pm

La Multi Ani tuturor!

o alta parte a presei zice ca nu s-a schimbat de fapt nimic:
Stire ZF/ comunicat Politia Rutiera


A vazut cineva chestia cu alcolemia in Monitorul Oficial?
(sunt carcotas azi)

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori