Nu va faceti CASCO la generali

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Aug 28, 2008 9:44 pm

QUOTE (cix)Din ce zici tu, legat de valoarea masinii, se intelege ca daca tu dai masina peste cap in al 3-lea an de leasing, vei primi 24200 eur. Asta sunt sigur ca nu e asa, doar nu or fi astia mai zmei decat allianzu 8) .
Mai citeste o data. Aia e valoarea din primul an. In al treilea an primesc 20800.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Aug 28, 2008 10:23 pm

E bine cand fiecare e multumit de alegerea pe care a facut-o . Eu unul nu doresc nimanui sa se "bucure" de despagubirea in urma unei daune totale.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Vin Aug 29, 2008 9:50 am

QUOTE (cix)Am fost la politie - omniasig - service. Se inlocuieste 1 bucata janta si 1 bucata anvelopa. Omniasig are decontare cu service-ul din Brasov, rezulta 1 client multumit.
Deasemenea, la service am gasit anvelopa si janta pe stoc, maine ajunge in Brasov, si miercurea viitoare sunt programat la montare (le-am zis eu ca nu e graba mare).

Apple, motivul pentru care firmele de asigurari nu deconteaza doar anvelope este pentru ca se poate profita de asta pentru inlocuirea anvelopelor uzate. Nu vreau sa te contrazic, dar si eu m-am interesat daca imi schimba anvelopele intepate si "cocoana" de la telefon a zis ca da. Cand m-am dus acolo cu toate actele a zis ca nu se poate.

Din ce zici tu, legat de valoarea masinii, se intelege ca daca tu dai masina peste cap in al 3-lea an de leasing, vei primi 24200 eur. Asta sunt sigur ca nu e asa, doar nu or fi astia mai zmei decat allianzu 8) .

Stai sa inteleg. Janta era lovita rau? Gen sparta or smth?

Eu am 2 galme pe cauciuc, din care una care a bufnit si acum are o chestie de cauciuc in ea(dop). Pe janta sunt urme de lovitura(zgarieturi) in ambele locuri unde sunt galmele. Crezi ca am vreo sansa sa ma despagubeasca asa? Si eu as vrea sa schimb janta + cauciuc.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Dum Aug 31, 2008 1:19 pm

Sfinxule:

- Unita - cu un picior in groapa
- Ardaf - in groapa cu totul da' a reusit sa fure pina si pamintul cu care trebuia ingropata asa ca momentan cauta astia pamint sa rezolve problema
- Astra - in groapa cu totul, de-a dracu' s-a asezat peste cazma sa n-o gaseasca astia sa arunce cu pamint s-o acopere

OTP... habar n-am nimic despre ei, nu am auzit nici de rau, nici de bine.

Daca mai vreti cotatii CASCO sau RCA, mai intrebati-ma si pe mine, nu de alta dar inca mai sunt agent OMNIASIG.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Sep 01, 2008 9:40 am

QUOTE (Marty)Sfinxule:
Daca mai vreti cotatii CASCO sau RCA, mai intrebati-ma si pe mine, nu de alta dar inca mai sunt agent OMNIASIG.

De Omniasig nu stiu ce sa zic. Anul trecut mi-au dat o cotatie de m-au lasat masca.
Zilele astea o sa mai discut cu cei de la Garanta (care este din grupul celor de la Alpha Bank) si cu BCR-ul sa vad ce scoruri au si ei.
Da si tu o cotatie de la Omniasig (CASCO si RCA ) in aceleasi conditii cu cele de la ARDAF si daca reusesti sa o scoti aprope de pretul lor ( 616 euro /an cu tot cu vandalism si taierea anvelopelor ) cine stie, poate anul asta o fac la Omniasig. Durerea mare e ca eu sunt din Galati iar tu esti prin Bucuresti.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Lun Sep 01, 2008 11:21 am

Romania: 1. platesti o gramada de bani CASCO, 2. platesti taxa de drum sau iti iei amenda de la cei care ar trebui sa asigure linistea si ordinea publica/rutiera, 3. In service nimic nu este considerat "de schimbat in garantie"
La un moment dat iti rupi roata/bieleta...etc. La service n-ai ce sa zici....s-au rupt din cauza drumurilor proaste...clar nu e chestie de garantie, la CASCO iti intorc elegant spatele pt ca in Romania isi mananca si c.... sa supravietuiasca. Mai ramane sa ii f.... in gura pe astia care ne iau taxa de drum si ne ofera in schimb multa m... pe drumurile patriei si 300 de km de autostrada in toata tara si din aia 100 tot cu gropi.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Sep 01, 2008 6:33 pm

Sfinxule, nu iti pot face o cotatie la fel de buna ca a celor de la Ardaf, niciun asigurator nu poate face asta-n Romania! Dar tine cont ca lucrurile ieftine nu-s intotdeauna cele mai bune. Daca tot insisti sa faci la Ardaf, mergi frumos la Iricad si intreaba-i care-i relatia lor cu Ardaf.

Avatar utilizator
alx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 18, 2008 1:00 pm

Mesaj de alx » Mar Sep 02, 2008 9:09 am

Eu am avut cotatie la Allianz aproape egala cu Ardaf cu conditia francizei la furt. Fara franciza la incident. Acum ~1.5 luni.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Sep 02, 2008 9:26 am

QUOTE (Marty)Sfinxule, nu iti pot face o cotatie la fel de buna ca a celor de la Ardaf, niciun asigurator nu poate face asta-n Romania! Dar tine cont ca lucrurile ieftine nu-s intotdeauna cele mai bune. Daca tot insisti sa faci la Ardaf, mergi frumos la Iricad si intreaba-i care-i relatia lor cu Ardaf.

Marty, prima intrebare asta a fost. Daca au decontare directa cu Iricadul. Nu tin neaparat sa-mi inchei asigurarea CASCO la Ardaf. Caut varianta optima cost/conditii de asigurare. Pe la 600 de euro mi se pare OK nu cum abereaza altii ( 900 - 1000 de euro ).

QUOTE (alx)Eu am avut cotatie la Allianz aproape egala cu Ardaf cu conditia francizei la furt. Fara franciza la incident. Acum ~1.5 luni.
Multam pentru informatie. Stiam ca sunt foarte scumpi si din acest motiv nu i-am luat in calcul. O sa trec zilele astea si pe la ei.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Sep 02, 2008 12:04 pm

Eu ti-am zis sa-ntrebi la Iricad, nu la Ardaf. Ardaf poate spune orice, dar daca Iricadul zice ca au probleme cu Ardaf-ul si ca elibereaza masina doar cu accept de plata si ala vine dupa termene gigantice....

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori