Ghid inmatriculare masina noua in Bucuresti

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Teddy Ted
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 22, 2008 10:40 pm

Mesaj de Teddy Ted » Vin Aug 22, 2008 10:54 pm

O lamurire pt cei care trebuie sa puna folia de autentificare pe cartea masinii...am fost azi la Voluntari, la RAR, la 8 eram acolo, cu stupoare am aflat ca nu aveam nevoie de programare. :shock: M-au trimis intr-o hala, i-am dat unui inginer cartea masinii, copia sa xerox si o copie dupa cartea mea de identitate, apoi am asteptat 30 minute in sala de alaturi. Aer conditionat, doua plasme sa nu te plictisesti, se striga civilizat la statie in momentul in care hartiile erau gata. M-au strigat oamenii, m-am dus la ghiseu, am semnat si mi-am luat cartea cu folia pe ea. Totul a fost gratis!!!
Multumiri celui care a inceput topicul, de mare ajutor informatiile! Mai ales ca stau in sectorul 4.

Avatar utilizator
mocanu86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 05, 2007 11:38 am

Mesaj de mocanu86 » Lun Sep 22, 2008 10:36 am

stie cineva procedura schimbarii de propritar ?
am avut leasing pe firma la tiriac leasing si acum trebuie sa o imatriculez pe aceasi firma
primul pas pe care l-am facut a fost sa ma duc la tiriac leasing .. mi-a scris pe talon instrainat catre "firma mea"
azi am programare la rar pt indentificare masina sau ceva de genu asta
cica trebuie sa ma duc la finante si apoi la politie .. alte detalii stie careva ?

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Lun Sep 22, 2008 2:09 pm

Ce acte ti-au dat cei de la leasing? Ti-au dat vreo fisa de inmatriculare pe care sa o stampilezi si la Admin.Fin.?
Daca nu, cred ca va trebui sa scoti de la Admin. fin. un certificat fiscal sau ceva de genul asta.
Dupa ce rezolvi la fisc, platesti la cec 2 taxe - una de 30 RON si inca una de 52 RON. Asta in sectorul 3, de exemplu.
In alte parti, se plateste o taxa la cec si inca una la posta.

Dupa aceea, mergi catre Pipera la inmatriculari, te lasi agatat acolo de vreo tanti respectabila la care sa-ti faci si RCA pe numele firmei tale ca proprietar (NU ca utilizator, cum aveai pana acum). Minim pe 6 luni. Si tot tanti iti si aranjeaza hartiile intr-o ordine acceptata de capetele de la ghiseele inmatricularilor.

Apoi cu actele aranjate si cu optimism te asezi la o coada inauntru (la un ghiseu unde sa scrie: "inmatriculari/transcrieri").
Dureaza cat dureaza, se uita la acte, te intreaba ce numar vrei: daca vrei special - 80 RON, daca vrei la rand - 40 RON. Platesti pe loc, la ghiseu. Daca ai numere d'alea speciale de leasing - le indoi si le arunci la un tomberon pe acolo. (pe bune!).
Peste 2 ore (iti recomand 3) vii la ghiseul 44-45 pentru ridicare acte + numere noi.

Daca ajungi pe dimineata la politie (09:00 - 09:30 - 10:00) asteptarea e ok (maxim 15-20 de minute la coada). E cam gol pe acolo deoarece e pauza la adus masini din Jermania. Toata lumea asteapta anularea taxei.

Cam asa a fost la mine. Masina inmatriculata pe 09.09.2008. Adica vreau sa zic recent.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori