Contestare Pv

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Lun Apr 11, 2011 12:18 am

Se da urmatoarea situatie:

Un autoturism condus de subsemnatul pe raza unei localitati cu viteza de 87 km/h este filmat de organ cu ajutorul aparatului radar, contravenientul este oprit.
Organul scrie amenda, cand vine sa semnez ii cer ordinul de serviciu, legitimatia de operator (toti trebuie sa aiba acea legitimatie de operator al aparatului) verificarea metrologica, iar el imi arata si graficul de deplasare al autoturismului, in care era scria ca in intervalul orar 09:00 -> 12:00 trebuia sa fie in alta comuna. Scriu asta la mentiuni in PV, el imi arata ca la sfarsit scrie ca graficul se poate modifica in functie de situatia operativa... Ii zic ca nu semnez, el imi zice "Drum bun", moment in care am mai scris in PV ca nu a oprit martor asistent.
Daca fac contestatie, am vreo sansa sa castig ?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Apr 11, 2011 9:55 am

Trebuia sa semnezi ca asa sar putea sa iti complici singur situatia(martori asitenti). Faptul ca semnezi nu inseamna ca iti recunosti greseala. PVul se semneaza in2 locuri
1. la obiectiuni, ca ti le asumi;
2. ca ai primit copia PVului.

Avatar utilizator
daddybest
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 02, 2010 11:16 pm

Mesaj de daddybest » Lun Apr 11, 2011 5:58 pm

Pai daca ai scris obiectiunile si nu ai semnat e ca si cum nu iti sustii ce ai scris in PV, deci...
O sa-ti vina Pv-ul la domiciliu...

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Apr 11, 2011 7:03 pm

O sa-ti vina PV'ul acasa cu siguranta.
Te sfatuiesc sa il intrebi si pe allexino sa-si dea cu parerea dpdv legal.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Lun Apr 11, 2011 11:55 pm

Multam baieti.

Mr. allexino ?

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mar Apr 12, 2011 5:42 am

O.G. 2/2001, art.16-17, daca nu ma insel, prevede clar faptul ca in cazul in care contravenientul refuza sa semneze procesul-verbal de contraventie, agentul constatator este obligat sa confirme cele mentionate in cadrul procesului-verbal printr-un martor asistent al carui nume, prenume si date personale vor fi inscrise la rubrica dedicata din p-v, inclusiv semnatura acestuia.
Lipsa martorului asistent in acest caz duce la nulitatea absoluta a procesului-verbal de contraventie.
Fa contestatie deoarece vei castiga 100%.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori