Recuperare Fransiza

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
romeo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 02, 2009 5:38 pm

Mesaj de romeo » Sâm Noi 20, 2010 2:48 pm

salutare,

am avut cu ceva vreme in urma neplacerea sa constat ca un berbec m-a lovit in parcare.
am mers la constatare amiabila la omniasig (acolo am eu casco - vinovatul avea rca la asiban) si am facut reparatia pe casco, cu regres la asiban.

fiindca aveam fransiza, desteptii de la omniasig au platit costul total mai putin 400 RON (fransiza), chiar daca nu eram eu vinovat.
inspectorul de asigurari mi-a recomandat sa merg eu, ca persoana fizica, sa incerc sa recuperez cei 400 RONi direct de la asiban. alte guri zic ca nici vorba sa se poata asa ceva...

a mai patit cineva ceva similar ?
are rost sa ma zbat, sau mai bine dau banii aia la pierderi ?

multzam

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Sâm Noi 20, 2010 6:24 pm

poate ajuta, iti spun cum a fost la mine:

am asigurare casco si rca la generali, iar atunci cand am fost pocnit de un sandero cu rca la ardaf s-a facut recuperare totala de la ardaf, cu franciza cu tot. eu doar am dus masina la service si dup-aia am fost chemat cand a fost gata, n-am vazut hartiile decat la deschiderea dosarului de dauna la casco generali.

Avatar utilizator
romeo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 02, 2009 5:38 pm

Mesaj de romeo » Lun Noi 22, 2010 12:56 am

da, dragut asa

desteptii de la omniasig (unde am eu casco), chiar daca ar putea sa recupereze ei integral suma de la RCA-ul vinovatului, s-au gandit sa ma "motiveze" si pe mine, chiar daca n-am fost eu vinovat, si sa stau sa alerg eu dupa aia sa-mi plateasca fransiza :-s

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Lun Noi 22, 2010 2:08 am

cum spune si i2c nu imi pot imagina sa platesti din banii tai pentru ceva ce nu ai facut ... vinovatul fiind cunoscut se va recupera suma de la asigurarea acestuia .. si asta NU de tine personal ... daca vinovatul nu ar fi fost necunoscut atunci ar fi fost cu totul altceva ..

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Lun Noi 22, 2010 2:06 pm

N-am mai auzit de asa ceva, sa-ti paseze tie responsabilitatea recuperarii fransizei. Poate fac economie pe timp de criza... o sa intreb brokerul la care am facut casco daca a mai auzit de asa ceva. Si eu tot la omniasig am polita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori