Proiect De Lege: Anvelopele De Iarnă, Obligatorii Din Noiembrie P?nă ?n Martie!

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Noi 06, 2010 4:02 pm

Tocmai asta e problema. Multi nu vor sa isi incalte masinile cu ''botosei de iarna'', fiindca au senzatia ca daca nu e zapada sau merg doar pana la coltul blocului totul e ok.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Noi 06, 2010 5:58 pm

important e sa nu existe mentalitatea..aaa nu am nevoie . pentru ca nu e vb numai de viata / siguranta respectivului. poate sa aiba efect impotriva unuia care e echipat corespunzator.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Noi 06, 2010 7:00 pm

QUOTE (shadow2blade @ Nov 6 2010, 03:26 PM) Atat timp cat tu te-ai echipat corespunzator e o lege de bun simt. Daca tu nu ai anvelope corespunzatoare sezonului rece numai este de bun simt.
Eu o zic din alt punct de vedere. Am roti de iarna, insa refuz sa le pun pe masina pana nu or sa fie cel putin o saptamana constant temperaturi sub 7 grade.

Astazi au fost peste 20 de grade aici. In conditiile astea tre` sa fii putin kamikaze sa iesi la un drum in afara si sa mergi "normal" cu anvelope de iarna. Deci fara o avertizare meteo prealabila in acest sens, legea pare gandita cu ce stau stimabilii pe scaun, din punctul meu de vedere.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Noi 06, 2010 9:12 pm

Mai ales ca vor sa ne oblige sa le tinem pana la sfarsitul lui martie, indiferent de temperaturi.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Noi 08, 2010 3:47 pm

or zice ceva daca am doar pe fata caucioace de iarna??

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Noi 08, 2010 8:22 pm

Nu cred, din ce am vazut la filtrul ala se uitau doar la rotile fata, in principiu. Nu garantez, probabil o sa se faca ceva precizari si in acest sens.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Lun Noi 08, 2010 10:23 pm

Oare se observa daca am roti pe 15" si caucioace de iarna fata si vara cu 17" pe spate?

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Noi 09, 2010 10:38 am

Probabil ei se vor uita doar la cele de pe fata, daca in varianta finala a legii va aparea si acest detaliu.

Pana acum, draft-ul legii nu specifica pe care punte ar trebui sa fie montate anvelopele, deci se intelege ca ar trebui sa existe 4 cauciucuri de iarna. Sunt convins ca asa vor interpreta politistii. Doar pentru camioane se spune foarte clar ca obligativitatea este pentru puntea motoare.

''"După punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 28 indice 1, cu următorul cuprins: ?28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice ?n perioada 1 noiembrie-31 martie, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar ?n cazul autovehiculului cu o masă maximă autorizată mai mare de 3,5 tone fără ca acesta să fie dotat pe axa/axele de tracţiune cu anvelope de iarnă".''

Avatar utilizator
liviudelureanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 11, 2010 12:49 pm

Mesaj de liviudelureanu » Joi Noi 11, 2010 12:50 pm

QUOTE (chacha @ Nov 4 2010, 08:01 PM) Sursa: [Automarket]

Ce parere aveti? Mie imi pare o lege de bun simt in ciuda costurilor "ridicate" de exploatare a masinii, cum sigur vor striga unii ("De unde dle si bani de cauciucuri de iarna????").

Semneaza
Petitie: "Petitie pt modificarea legii folosirii anvelopelor de iarna"

http://www.petitieonline.ro/petitie/pet ... 27049.html

si NU UITA SA TRIMITI ACEST LINK LA TOTI CUNOSCUTII

Legislatia din UE
in timp ce Ministerul Transportului din Romania incearca sa oblige soferii sa isi echipeze masinile cu anvelope de iarna,

putine tari din UE au reglementari asemanatoare.
*in Austria si Elvetia, pneurile de iarna sunt obligatorii pentru autoturisme in perioada 1 noiembrie - 15 aprilie, atunci

cand drumurile sunt acoperite de polei, gheata sau zapada.
*in Finlanda, pneurile de iarna sunt obligatorii intre 1 decembrie si 1 martie.
*in Franta, cauciucurile de iarna nu sunt obligatorii. in unele zone muntoase, soferii sunt avertizati prin indicatoare de

necesitatea folosirii lanturilor sau a pneurilor de iarna.
*Germania obliga soferii sa isi doteze masina cu pneuri corespunzatoare conditiilor meteo. Automobilele cu anvelope de vara

nu au voie sa circule pe drumuri acoperite de zapada si gheata, in caz contrar fiind pasibili de amenzi.
*in Italia nu exista obligativitatea folosirii pneurilor de iarna decat in regiunea muntoasa Val d?Aosta, in perioada 15

octombrie - 15 aprilie.
*in Norvegia, cauciucurile de iarna nu sunt obligatorii, insa lanturile de zapada sunt necesare pe tronsoane de drum

semnalizate ca atare.
*in Slovenia, soferii sunt obligati sa foloseasca lanturi de zapada sau cauciucuri de iarna cu adancime minima de 3 mm a

profilului in perioada 15 noiembrie - 15 martie sau oricand conditiile meteo o impun.
*in Suedia, cauciucurile de iarna sunt obligatorii intre 1 decembrie si 31 martie, adancimea minima a profilului pneului

trebuind sa fie de 3 mm.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Noi 11, 2010 1:13 pm

Suntem obligati sa semnam? Nu sunt de acord cu petitia, in sensul eliminarii sau abandonarii complete a proiectului de lege.

Legea mi se pare corecta, doar aplicarea ei fiind defectuoasa. Mai precis termenul prea scurt al intrarii in vigoare, timpul ramas pentru achizitia unui set de cauciucuri de iarna fiind insuficient pentru majoritatea oamenilor cu bugete normale. O astfel de achizitie destul de costisitoare ar trebui planuita cu cateva luni in avans, nu facuta de azi pe maine. Si doi, nu sunt de acord cu excluderea cauciucurilor all-season din propunerea legislativa. In mod normal, intrarea in vigoare a legii ar trebui sa aiba loc abia anul viitor.

Gata! Mi-au ascultat ordinul!

http://www.ziare.com/auto/stiri-auto/an ... or-1054968

Se aplica de la anu', iarna asta mergem pe prevederile Codului Rutier in vigoare...
Ah si cica in orase si municipii nu va fi obligatoriu purtarea botoseilor

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori