Incheiere Contract Leasing-nelamuriri

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Vlad021
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 12:15 pm

Mesaj de Vlad021 » Mie Sep 22, 2010 4:51 pm

Salut,
Tocmai ce am terminat contractul de leasing cu GEMoney pt Lancer-ul meu si am primit facturile aferente: taxa de incheiere contract(70 euro), diferenta de tva in cazul taxei reziduale care a fost inclusa in rate (vreo 380 ron). taxele de vamuire si accize care au in plus si tva. E normal sa platesti TVa la accize si taxe de vamuire catre stat?
Multumesc anticipat daca e cineva care ma poate lamuri.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Sep 22, 2010 7:40 pm

Salut Vlad,iti mai explicasem si aici acum vreun an ca o sa platesti aceste taxe,cineva insa s-a grabit atunci si a inchis topicul si nu am apucat sa-ti povestesc tot.

Firma de leasing e obligata sa factureze cu TVA pentru ca statul roman percepe aceasta operatiune ca pe o prestare de serviciu si forteaza facturarea cu TVA.La fel se intampla si cu taxa de poluare.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Sep 23, 2010 1:42 pm

Vlad, in 3 luni termin si eu contractul cu GeMoney.
Ma poti ajuta dandu-mi sumele exacte care le-ai primit tu facturate? Eu o sa am in plus de achitat si valoarea reziduala la sfarsit, oricum am cam bagat TVA in toate calculele mele.

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Vlad021
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 12:15 pm

Mesaj de Vlad021 » Joi Sep 23, 2010 5:25 pm

Salut,

Diferenta de tva pe care am platit-o pt taxa reziduala chiar daca eu am platit lunar aceasta taxa este de 380 RON.
Comision inchidere contract 376 RON.
Si din factura de vamuire urm:
Accize 990 Ron plus tva
Comision vamal 39 Ron plus tva
Taxe vamale (532.5 Euro) = 2309 Ron plus tva Total (vamuire) 4140 Ron
Precizez ca e un Lancer 1.6 din 2006.

Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori