Bonus Malus In Sistemul Rca

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Iun 29, 2010 1:44 pm

Cu totii mai devreme sau mai tarziu vom reinoi polita RCA!
Deschid acest topic pentru a forma (sper) un sistem de referinta care poate ne va ajuta pe toti sa ne formam o idee la ce bonus malus sa ne asteptam!
Incep eu:
20 apr. 2009 lovit din spate de o dacie nova . Dauna a fost de 38% din valoarea RCA -ului de atunci care expira in iunie 2009!
Acum m-am capatat cu un calificativ M4 si am platit cu 60% mai mult (polita inoita in iunie 2010).
Ce nu inteleg si nu-mi explica nimeni este:
nu conteaza cine este vinovatul!
nu se stie cat timp voi purta acest M4 in frunte!
Fratilor ! Voi cum stati?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Iun 29, 2010 1:48 pm

mi se pare ilogic. cum pana mea daca nu sunt eu vinovat?

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Iun 29, 2010 1:56 pm

Berbecul care m-a pocnit si-a reparat junghiu pe RCA-ul meu! Aici recunosc ca si eu am fost bou pentru ca atunci , m-am bucurat ca mitza mea n-a patit nimic! Dar absolut nimic! (am controlat-o si pe vinci) . "Vinovatul" insa si-a schimbat bara din fata si farul din dreapta (probabil totul a costa vreo 200-250 ron) adica 38% din polita de 600 ron.
Adevarul ca atunci nu ma gandeam ca eu voi ajunge sa platesc dublu si am tratat cu nepasare toata intamplarea. Si ce e mai dureros este ca nu stiu daca totul se va termina acum...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Iun 29, 2010 2:06 pm

Pai daca si-a reparat masina pe RCA-ul tau e clar ca ai pledat vinovat. Altfel el nici nu ar fi intrat in posesia RCA-ului. Asa ca indiferent cum s-a intamplat acel accident in dosarele lor tu esti vinovat. Din cate stiu eu asiguratorii inca nu au o baza de date centralizata si daca vrei sa iti faci RCA in alta parte nu vei plati mai mult. Daca ti-ai facut, e prea tarziu.

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Iun 29, 2010 4:08 pm

Off topic:
Am pledat vinovat desi am fost lovit din spate dar asta nu mai conteaza!
Nu vreau sa-mi plang de mila prin acest post!
Vorba "domnia si prostia se plateste" e valabila si aici dar pana unde?
Masina ca si polita e pe numele sotiei insa faptasul sunt eu!
RCA-ul am incercat sa-l fac la altii. Cel mai jos pret a fost la Astra (cca 850 ron) si tineau cont de acea dauna!!!
Am preferat sa merg in continuare cu Aliantz pentru a nu iesi din prevederile contractului de leasing !
ON TOPIC:
Nu conteaza cine a condus masina si cine a produs dauna, bonus malus se aplica oricum!
Pentru ce-am facut, o fi mult o fi putin? Cat timp voi suporta acest bonus?
"M4"...ce-o fi insemnand (de exemplu pe o scara de la 1la 10)
Cam astea sunt detaliile ce ma intereseaza.

Avatar utilizator
theknic
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 04, 2008 9:53 am

Mesaj de theknic » Mar Iun 29, 2010 4:11 pm

Zvonuri:
La fel ca si cix am auzit si eu ca inca nu au voie sa faca o baza de date centralizata din cauza clauzelor de confidentialitate.
Referitor la modul in care se calculeaza iti pot spune ca in ochii lor esti "depunctat" chiar daca esti nevinovat din punct de vedere legal(intr-o oarecare masura sunt de acord cu ei), deoarece se prespune ca ai fi putut evita accidentul. In felul asta iti vor da un "impuls" pentru a nu conduce doar "by the book", fiind nevoit sa fii atent si la ceilalti participanti in trafic.
In situatia de mai sus.. poate in fata ta a franat cineva... nu ai apreciat distanta sau nu ai adaptat viteza la conditiile de drum, la randul tau ai franat violent(desi.. poate nu era nevoie) si nu te-a interesat daca in spatele tau este sau nu alt auto.
In aceeasi idee se poate considera ca... daca ai fi condus regulamentar si atent la trafic ai fi putut sa franezi cat era nevoie, sa ai timp sa te asiguri pentru a schimba banda de mers, sa aprinzi luminile de avarie facandu-l atent pe cel din spate.. etc...

Sper ca n-am batut campii prea rau...
zi buna!

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Iun 29, 2010 4:20 pm

QUOTE (theknic @ Jun 29 2010, 04:11 PM) Referitor la modul in care se calculeaza iti pot spune ca in ochii lor esti "depunctat" chiar daca esti nevinovat din punct de vedere legal(intr-o oarecare masura sunt de acord cu ei), deoarece se prespune ca ai fi putut evita accidentul. In felul asta iti vor da un "impuls" pentru a nu conduce doar "by the book", fiind nevoit sa fii atent si la ceilalti participanti in trafic.

Oh, come on. Asta e bataie de joc crunta daca se aplica si cand nu esti tu vinovatul. Pai astia taxeaza si vinovatul si pagubitul ?

In afara de asta, daca vine unu cu racheta din spate cu >100km/h prin oras si se infige in mine ca se face rosu la semafor eu ce trebuia sa fac pentru a ma adapta la conditiile de trafic ? Sa merg si eu ca avionu cu 100 prin oras sau sa trec pe rosu ?

Mai sunt o multime de astfel de situatii in care oricat de prevazator ai fi tu nu e suficient daca nu e si celalalt. Daca o luam pe argumentul asta, de ce ne mai complicam cu RCA ? Sau cu a se decide vinovatul, ca practic e ca si cum ambii sunt vinovati daca sunt ambii taxati ?!

Este o aberatie si o bataie de joc crunta acest bonus malus daca este intr-adevar aplicat asa.

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Iun 29, 2010 4:29 pm

theknic ar fi fost mirific sa se faca astfel de analize!
Daca asiguratorul a scos banu' sa despagubeasca , automat intri in colimator pentru recuperarea. Vorbim aici despre proprietarul politei RCA respectiv utilizatorul bunului. Cel mai bun exemplu sunt eu ! Nevasta-mea scoate castanele din foc desi e nevinovata si neparticipanta.
Ce ma framanta pe mine acum si sper sa aflu ceva prin participatia celorlati membi ai forumului este cat(timp) vom plati pentru o dauna?
Daca pierzi puncte la o amenda, dupa 6 luni le recapeti. Aici in cazul RCA nu spune nimeni cat timp platesti bonus malus!
Citeam undeva pe un forum al avocatilor ca daca 9 ani nu faci daune "poti" beneficia de 50% reducere!
Dar daca ai calcat stramb o data ....cat timp vei plati pentru acea greseala?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 29, 2010 4:56 pm

QUOTE (laudia1975 @ Jun 29 2010, 03:29 PM) Dar daca ai calcat stramb o data ....cat timp vei plati pentru acea greseala?
In fiecare an, dar tot mai putin. Adica, la ultima ta polita, ai sa zicem 160% din peultima. In anul urmator, fara dauna, vei avea sa zicem o reducere de 10% din polita RCA (sau chiar mai putin la cat de escroci sunt astia), deci vei plati 90% din ultimul an de RCA, adica 146% din polita de acum 2 ani. Ceva gen ca si casco....

In concluzie, mult si bine te vor taxa, ca deah, bancile si firmele de asigurari nu prea pierd in viata, de obicei cetatenii platesc politele prin impozite si altele... (sau mai nou TVA de 24%)

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Iun 29, 2010 5:43 pm

Agentul care a prelungit polita RCA , spunea ca e posibil ca dupa 6 luni daca nu mai fac o alta dauna care sa afecteze RCA-ul , voi deveni "curat" .
Din pacate nu cunosc pe nimeni sa lucreze in asigurati care sa-mi confirme aceasta teorie. Oricum se vedea pe fata lui ca minte dar nu inteleg interesul . Nu pot sa cred ca tufele astea le intra in atributiile de serviciu !

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori