Scurte Consultatii Juridice

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
diadi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 1:21 pm

Mesaj de diadi » Joi Noi 18, 2010 9:45 pm

Azi mi-a venit de la finante instiintare de plata pentru diferenta de impozit!

Am gasit un articol pe situ lui Urban, dar nu stiu ce s-a hotarat in continuare:



"Senatul a respins OUG de majorare a impozitului pentru persoanele care detin mai multe locuinte

20 Oct, 2010 Politica, Taxe & Impozite
Tweet this
de V.M. HotNews.ro

Senatorii au respins, miercuri, ordonanta de urgenta care prevede ca persoanele care detin in proprietate doua sau mai multe locuinte care nu sunt inchiriate vor fi impozitate suplimentar, respingerea actului normativ fiind sustinuta inclusiv de senatori PDL, anunta Mediafax.

Ordonanta de urgenta 59/2010, dezbatuta de Senat in calitate de prima Camera sesizata, prevede ca persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri datoreaza impozit pe cladiri, majorat cu 65% pentru prima cladire in afara celei de domiciliu, cu 150% pentru a doua cladire, cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu.

Ordonanta mai prevede majorarea impozitului pentru anumite categorii de mijloace de transport.

In timpul dezbaterilor, senatorul PDL Iulian Urban a criticat prevederile ordonantei de urgenta, aratand ca, daca in Romania nu va fi incurajata munca, aceasta tara nu va iesi din criza nici intr-un milion de ani."


................................................................................
............................................................

Ce am postat si pe situ lui Urban:

Bine ? Bravo lor! Felicitari!

Dar am o intrebare:
Ordonanta este in vigoare sau nu???

Am o masina cu motor de 2,4 si am platit integral impozitul la inceputul anului.
Azi am primit instiintare de plata cu recalcularea impozitului datorat catre ?STAT? (???), ceva peste 200 RON, doarece ordonanta a intrat in vigoare din iulie 2010.
Eu fiind cetatean CORECT fata de ?STAT?, si sunt cu 0 (ZERO) DATORII, de ce au marlania de a-mi impune plati retroactive, din moment ca mi-au luat banii ?in avans? si s-au folosit de ei ????

In cel mai rau caz, puteau spune ca sumele neachitate catre ?STAT? SE MAJOREAZA CU ? % ? de la data intrarii in vigoare a Ordonantei.

SI ORICUM ACEASTA ORDONANTA E ABERANTA ? IL PUI SA PLATEASCA PE UN AMARAT CU O VECHITURA DE ARO (sau altele) cat unul cu ML, Q7, X5, X6 etc?..
Daca tot vroiau sa jacmaneasca romanii, de ce nu au pus impozitul in functie de valoarea de piata a bunului (masinii) ? ca la IMOBILE???


"Art. II. - (1) Pentru anul fiscal 2010, termenul de plata a diferentelor de impozit rezultate in urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta este 31 decembrie 2010.

(2) Persoanele fizice care achita integral pana la data de 30 septembrie 2010 impozitele recalculate in urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta, pentru diferentele rezultate, beneficiaza de bonificatia stabilita prin hotararile consiliilor locale adoptate pentru anul 2010.

Art. III. - Prevederile prezentei ordonante de urgenta se aplica incepand cu 1 iulie 2010."


NU SPECIFICA NIMIC DE CEI CARE AU ACHITAT INTEGRAL IMPOZITUL PE 2010 PANA LA DATA INTRARII IN VIGOARE A ORDONANTEI.


Deci, sunt obligat sa platesc diferenta de impozit pe anul 2010?


A mai primit cineva instiintari de plata?

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Mar Iul 26, 2011 1:58 am

Salut.
Am avut un incident cu masina acum ceva vreme, un an si ceva, a fost vopsita iarna intr-un service mitsubishi, stiind ca vopsitul iarna este pacatos, vopseaua proasta, nu am spalat masina pentru o bucata buna de timp. Cand am spalato totul a fost ok la inceput ca dupa vreo 6/7 luni de la vopsire vopseaua sa inceapa sa duca incet incet. Din cauza serviciului sunt cam 5 luni pe an in tara si cand m-am dus la ei sa ma plang de lucrarea facuta, vezi Doamne ca plangerea se face in 3 luni sau ceva de genul, cu toate ca nu mi-au dat nimic la mana referitor la garantatea serviciilor pe o perioada anume, nu mi se pare just ca sa se intample asa ceva dupa 6/7 luni. Adica ne iau o gramada de bani pe service si sunt si cum sunt.
Concluzia, i-am zis ca o sa imi caut un avocat si o sa rezolv problema lagal daca cu frumosul nu se poate.
Nu am fost sa vorbesc cu un consilier sau un avocat referitor la aceasta problema si pe aceasta cale apelez la un raspuns din partea ta daca are vreun rost sa merg mai departe sau nu, daca am acoperire legala pe asa ceva sau nu.
Daca nu o sa ramana varianta cotizez si pentru ceva care nu sunt raspunzator cu toate ca am luat toate masurile posibile ca sa previn aceasta situatie.
Multumesc anticipat.
p.s. daca a mai fost cineva in aceiasi situatie/ a auzit de ceva asemanator poate sa detalieze ce si cum a facut ...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Apr 18, 2013 3:17 pm

Un derbedeu a incercat cu tot dinadinsul sa ma calce cu masina pe trecerea de pietoni. Am sarit din calea lui si l-am atentionat frumos ca sunt pe trecere, dar el s-a dat jos sa ma bata (neinspirat). S-a urcat in masina la fel de repede cum a coborat, dar i-am retinut numarul de inmatriculare.

La un scurt search pe google am aflat prenumele, zona in care sta dar mai ales ca i-a expirat RCA-ul pe 6 martie.

Am un martor (un alt pieton) si probabil ceva camere de supraveghere de pe magazinele din jur il pot plasa cel putin la locul faptei, chiar daca nu l-au prins fix pe trecere.

Are rost sa imi bat capul, sa merg la politie, sa dau declaratii, si asa mai departe, se misca politia in vreun fel in cazurile astea, sau mai rau imi fac de lucru, imi pierd timpul si ma si expun la cine stie ce nebuneli are el in cap (ca e clar ca nu e sanatos daca a incercat sa ma calce si apoi s-a dat si jos sa ma bata).

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Apr 20, 2013 10:56 pm

in cazul fetei de la craiova s-a mers pe tentativa de omor, din cate imi aduc aminte, dar acolo derbedeul chiar a lovit fata respectiva cu masina.
in cazul tau avand in vedere ca nu te-a lovit cu masina , s-a dat jos la tine cu bata, dar nu te-a lovit, se poate merge pe ultraj contra bunelor moravuri, sau cu o amenda pentru tulburarea ordinii publice, dar sa stii ca justitia este forte blanda cu astfel de fapte, procurorii si judecatorii subestimand pericolul social al acestor fapte.
faptul ca nu are rca, este foarte grav din punct de vedere al sigurantei circulatiei pe drumurile publice, poti face un mail la politia rutiera si daca il repereaza in trafic il pot opri si sanctiona.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Apr 20, 2013 11:06 pm

Multumesc pt raspuns. Nu m-a lovit pt ca am sarit din fata masinii, nu pt ca nu a incercat. Pt cei care mai sunt in situatia asta, telefon pe loc la 112 si apoi plangere scrisa la politie. In 30 de zile maxim primiti rezultatul, in cazul meu, cum nu s-a intamplat nimic respectivul primeste o avertizare, fara amenda. Chemat la politie, declaratie, avertisment.

Stiu ca nu e multumitor rezultatul, dar nu prea ai ce face. In cazul meu erau prea multe persoane de fata ca sa-l bat bine

Dar pt ca lumea e mica si internetul e mare, acum stiu si cum il cheama, unde sta,id mess tot.

Atentie la derbedei, pastrati-va calmul si urmati caile legale.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Sâm Apr 20, 2013 11:11 pm

Probabil stie si el numele tau, sau poate il afla. Stiu ca din exterior pare intotdeauna simplu, dar vrei nu vrei, cea mai buna varianta este sa nu mai escaladezi lucrurile.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Apr 20, 2013 11:19 pm

Evident, de aia am spus urmati caile legale, daca vroiam sa ma cobor la nivelul lui il aranjam pe loc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori