Scurte Consultatii Juridice

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mie Iun 16, 2010 8:15 am

Salut baieti!
Vad ca din ce in ce mai multe sunt topicurile legate de amenzi sau retinerea permisului de circulatie fapt pentru care m-am gandit sa va ofer in mod gratuit raspunsuri la intrebari din domeniul juridic.
Ca si profesie sunt avocat in Baroul Galati cu o vechime de 4 ani, si chiar daca nu le stiu pe toate, poate va pot ajuta cu unele nelamuriri in acest domeniu.
Problemele ridicate pot tine de orice ramura a dreptului.
Vreau sa intelegeti ca nu pot oferi consultatii detaliate ci doar raspunsuri destul de concise deoarece legea nu imi permite sa acord consultatii juridice in acest mod.
Totodata, as dori sa aveti rabdare in ceea ce priveste raspunsurile deoarece programul meu de lucru este de aproximativ 12 ore pe zi si in plus mai am acasa si o minune de baietel de 1 luna de care trebuie sa ma ocup alaturi de sotie.
Fac acest lucru in mod absolut gratuit si benevol si nu urmaresc altceva decat sa ajut aceasta frumoasa comunitate, asta pentru carcotasi, daca ei exista

Pentru alte relatii gasiti numarul meu de mobil la informatiile de profil (la homepage URL, ca nu am stiu unde sa il trec in alta parte)

P.S.: Sper ca am postat unde trebuie, daca nu rog un moderator sa plaseze topicul corespunzator!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Iun 16, 2010 9:06 am

sa-ti traiasca strumful.....
eu il duc pe al meu la revizia de 6 luni

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iun 16, 2010 10:45 am

QUOTE (allexino @ Jun 16 2010, 08:15 AM) ...
Fac acest lucru in mod absolut gratuit si benevol si nu urmaresc altceva decat sa ajut aceasta frumoasa comunitate, asta pentru carcotasi, daca ei exista ...
Lasa ca stiu eu ca ai interese ascunse si vrei sa ceri bani la urma ...
Este de apreciat ceea ce faci. Multumim.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mie Iun 16, 2010 11:04 am

Multumim pentru ajutor!

Mi-a venit si mie ieri o hartie acasa de la SPIT (serviciul public de impozite si taxe) prin care sunt somat sa vin urgent la ei ca sa rezolv ceva in legatura cu o executare silita pentru o amenda. Nu stiu sigur despre ce e vorba, dar banuiesc ca e amenda de la politie de cand mi-au ridicat masina in Bucuresti in septembrie trecut pentru ca alta nu am mai primit de atunci. Daca nu ma duc si ii las sa ma execute si sa ma siluiasca ce pot sa patesc? Nu am nici un bun pe numele meu, doar salariul. Pot sa imi ia banii direct din salariu?

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mie Iun 16, 2010 1:52 pm

Daca amenda este executorie ei au dreptul sa se adreseze unui executor judecatoresc care sa faca toate demersurile pentru a recupera creanta pe care tu o datorezi. Majoritatea executorilor in astfel de cazuri primul lucru verifica daca debitorul (adica tu) are venituri si daca da se indestuleaza de acolo printr-o poprire. Deci da, poate sa iti puna poprire pe salariu.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mie Iun 16, 2010 1:56 pm

Atunci sunt niste ordinari. O sa trebuiasca sa platesc

Multumesc de informatie

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iun 16, 2010 2:23 pm

Sigur o sa te trezesti cu cardurile blocate, salariul oprit, pana platesti amenda.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Iun 17, 2010 2:31 am

salut
ma poti ajuta te rog cu o cerere/contestatie cat mai pro pentru problema mea de pe topicul de retinere permis? am inteles ca are o importanta fff mare pentru judecator cum e formulata] si vreau sa incep cu dreptul [un avocat in acest moment nu imi permit..fiind somer]
elemente pe care le'as cuprinde [nu am deloc cunostiinte ..parerile tale conteaza]: faptul ca neg aceasta operatiune de depasire limitatoare de viteza, faptul ca de la distanta de unde erau marcajele si agent nu ar fi putut fi vzibila aceasta manevra [un pic curba si in deal ] => agentului i s-a parut dupa lumini , faptul ca nu exista nici o dovada sau martor la cele constatate de agent..si nu in ultimul rand daca are importanta ca e gresita seria de buletin pe PV
in PV-ul atasat seria mea de buletin, normal incepe cu 794..iar agentul mi se pare ca a scris 734..am incercuit si cum face el 9..
Fişiere ataşate
DSC_1471.JPG
DSC_1471.JPG (484.45 KiB) Vizualizat de 6668 ori

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Joi Iun 17, 2010 7:14 am

Imi pare rau, dar nu pot acum sa iti formulez eu actiunea pentru ca, in baza legii noastre de organizare si a statutului, ar trebui sa iti percep un minim de onorariu, ceea ce nu este cazul, si nici nu am timpul efectiv sa fac o astfel de lucrare plus ca as avea nevoie de originalul p-v pt a determina daca s-au respectat conditiile de forma etc...
Singurul mod in care te pot ajuta este sa imi lasi o adresa de mail si sa iti trimit o contestatie care, culmea, ma are ca subiect chiar pe mine, pt ca si mie mi-au luat permisul pt acelasi lucru si am obiectat aceleasi probleme, si eventual sa mulezi situatia ta de fapt pe aceea.

Avatar utilizator
adicretzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 6:53 pm

Mesaj de adicretzu » Mie Aug 04, 2010 7:18 pm

Salut. Vreau sa imi aduc un Mitsubishi colt fabricat in 08.2002 din Germania cu euro 4 si timbrul acela de poluare verde (emission sticker green).
Intrebarea mea este cum pot verifica daca euro 4 din Germania corespunde cu euro 4 din Romania si deasemenea si taxa de emisie care ar trebui sa fie lafel in ROmania cum este si in Germania.Nu de putine ori am observat a cunostinte si prieteni ca au adus masina cu euro 3 din Germania si cand au ajuns in ROmania masina a devenit brusc euro2 iar acum vreo 10 ani cand am avut un ford fiesta de 1598 cm aici in Romania motorul brusc a crescut cu 8 cm cubi ca sa platesc taxa de inmatriculare si impozitul pentru o masina intre 1600-1900 cm cubi in cazul meu a devenit ford fiesta cu motor de 1608.

Este o problema des intalnita singura modalitate la care m-am gandit ar fi sa intreb la R.A.R. prezentand caracteristicile masinii.
PS.: Sunt student la drept in anul 4 si totusi sunt in ceata cu legea aceea din 2009 care tot o modifica dupa cum bate vantul crizei economice, daca ai niste link-uri cu legea aflata in vigoare sa imi trimiti in PM sau aici in reply.

Mersi.

In caz ca te ajuta la raspuns asta ar fi masinuta:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... abNumber=3

sau:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1

sau honda civic:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori