Scurte Consultatii Juridice

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mie Aug 04, 2010 9:36 pm

suna-ma maine la nr. 0748.159.359 si iti explic ce si cum

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Aug 05, 2010 5:55 pm

salut,
avand in vedere prevederile art 10 din legea 61/1993 modif prin oug 97/2007, pot sa solicit sa mi se plateasca alocatia de stat a copilului meu intr-un cont de la o banca pe care sa mi-o aleg eu, nu din cele care-mi sunt impuse de cei de la Directia de protectia copilului.........., iar daca acestia refuza pot avea castig de cauza in contencios administrativ ?


Art. 10 din legea 61/1993:
(1) Fondurile pentru plata alocatiei de stat pentru copii, precum si pentru cheltuielile cu administrarea si transmiterea drepturilor se asigura de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale.
(2) Plata alocatiei de stat pentru copii se realizeaza prin mandat postal, cont curent personal sau cont de card.
(3) In cazul achitarii drepturilor de alocatie de stat in cont curent personal sau cont de card, directiile teritoriale efectueaza plata prin unitatile bancare, pe baza de borderou, cu plata unui comision bancar.
(4) Comisionul bancar prevazut la alin. (3) nu poate fi mai mare de 0,1% din drepturile achitate si va fi stabilit prin negociere, la nivel teritorial, intre directiile teritoriale si unitatile bancare.
mersi frumos.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Aug 05, 2010 6:17 pm

pe mine nu m-au obligat la nici o baca, se plateste pe cardul sotiei care il avea de la angajator si anume BRD (daca te ajuta cu ceva)

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Aug 05, 2010 8:47 pm

inca nu am fost sa depun actele dar din discutiile cu alti prieteni au intampinat greutati, intrucat cei de acolo au spus ca ei nu au conventie decat cu cateva banci si decat cu ele lucreaza.
cei drept in ultimul an nu mai stiu pt ca nu am mai avut nici un prieten in aceasta situatie, dar multi sunt interesati sa-si primeasca alocatiile in conturi la diferite banci.
stiu ca intrebarea e oarecum asemantoare cu problematica drobului de sare de pe soba, dar sunt curios si vreau sa fiu pregatit cand o sa depun actele saptamana viitoare.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Aug 06, 2010 1:50 am

Salut .

Daca nu semnezi deloc un proces verbal , are vreo valoare ca si amenda ? ( nu ma refer la amenda de circulatie )
Pana la urma datele din buletin scrise pe proces se pot afla si in alte moduri , daca e sa ne gandim .
Daca totusi se emite amenda fara semnatura mea , cum se procedeaza pentru contestatie ?

Mersi .

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Vin Aug 06, 2010 6:26 am

Te referi la cazul in care esti amendat in lipsa?
Fii mai concis te rog!

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Aug 06, 2010 11:42 am

Nu , doar ca nu semnez si nu scriu nimic pe acel proces .
Dintr-o neatentie , s-a pus mana pe buletin si s-au scris datele pe acel proces verbal .
Iar cel in cauza si-a luat buletinul si a plecat fara macar sa se uite pe proces.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Vin Aug 06, 2010 12:40 pm

In cazul in care procesul-verbal nu este semnat de catre contravenient, agentul constatator este obligat sa aduca un martor care sa ateste acest lucru si sa semneze. Daca procesul verbal nu este semnat de martor, acesta este lovit de nulitate.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Aug 06, 2010 12:49 pm

Mai sunt si procesele verbale care sunt incheiate pe baza unor probe, cum ar fi imaginile radarelor fixe sau mobile. Daca nu semnezi un astfel de proces verbal il vei primi acasa in 30 de zile si nu e nul. Imaginile sunt considerate probe. Pentru amenzile de radar ar trebui intocmit un anume tip de proces verbal care are in plus rubrica pentru aparat seria ... testat metrologic la data de ... valabil pana la ..., iar in acest proces verbal nici macar nu e rubrica pentru martor. Totusi politisti incheie procese verbale obisnuite si daca nu il semnezi nu semneaza nici un martor.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Aug 07, 2010 12:53 am

Da cix , asa e.
Dar am spus ca nu este amenda de circulatie .
E mai mult o neatentie "legala " si o prostie din partea celor care se vad " justitiarii acestei tari " , cand sub nasul lor altii targ pe sub mana milioane ... de euro .

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori