Tiriac Leasing Recurge La Escrocherii?

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Vin Iun 04, 2010 10:04 pm

Dupa doi ani de leasing la Tiriac in care toate au fost bune si frumoase, adica nu am avut nimic de comentat la facturi, la modul de calcul al acestora si nu am intarziat niciodata la plata, trebuia sa se intample ceva care sa strice normalul, caci deh, suntem in Romania, o tara "absolut normala" din UE.

As dori sa aflu daca si alti dintre voi, clienti ai Tiriac Leasing, au mai patit acelasi lucru, pe care-l voi descrie in cele ce urmeaza.

Atasez facturile aferente ratelor 22 si 23 (respectiv din Februarie si Martie) pentru comparatie, care includ in ultima coloana si modul de calcul al acestora.

La calculul "diferente dobanda variabila" in conditiile in care EURIBOR a tot scazut, este normal sa rezulte o suma negativa care sa reduca valoarea facturii. La rata 22 aceasta suma a fost de -48,95 Euro. Totul ok pana aici. Acum, in Martie, am primit calculul ratei 23 si surpriza, diferenta dobanzii variabile este de numai -17,34 Euro in loc de -43.34 Euro cat ar fi fost dupa modul normal de calcul. Puteti observa din atasament ca au adaugat in formula, cu plus, un coeficient de 0,6 aplicat sumei calculate de 43.34. Practic imi taie 60% din suma de 43,34 Euro pe care eu ar trebui sa o recuperez, adica sa mi se scada din valoarea facturii datorita scaderii EURIBOR. Si iata asa m-am trezit ca mi s-a marit rata cu 26 de Euro !!

Normal ca am incercat imediat sa contactez Tiriac Leasing si sa cer explicatii. Cu greu am reusit dupa vreo 4 ore de sunat (si dupa ce am fost pasat de la o persoana mai "competenta" la alta) sa ajung sa fiu conectat la departamentul facturare de unde o duduie cu un debit verbal greu de urmarit mi-a raspuns ca cica asa au hotarat bancile sa nu mai suporte ele toata diferenta de dobanda variabila ci numai jumatate. Care jumatate? zic eu, ca 60% este la mine nu 50 %, pt. ca acel 0,6 inseamna 60% dupa umila mea aritmetica! Mi-a raspuns ca nu am dreptate pt. ca intregul este 1,2. (Auzi aberatie matematica !!!). Apoi mi-a inchis telefonul.

Trecand peste aberatia matematica, poate sa-mi spuna cineva ce reguli noi sunt astea, stabilite de banci? Si care banci? M-am informat la cateva si nu au auzit de asa ceva (de ex. BT, ING, BCR). Apoi m-am informat si la alte firme de leasing (Romstal, Motoractive) daca se aplica aceasta noua regula si de asemenea raspunsul lor a fost negativ, acestia nu auzisera de asa ceva.

Inclin sa cred ca este o ESCROCHERIE "made in" bucataria proprie Tiriac leasing ca sa mai jecmaneasca si pe putinii clienti buni platnici care au mai ramas. Probabil cred ei ca-si vor mai recupera din pierderi asa.

Dar nu am renuntat la a contesta aceasta jecmaneala si am contactat un avocat care, in prima instanta a facut o scrisoare oficiala catre BNR in care cere sa ni se explice cat de legala este noua modificare in calculul diferentei de dobanda variabila.

Tin sa precizez ca mi-am citit si inteles contractul. Este foarte clar, nu se precizeaza posibilitatea unor astfel de modificari. Extrase din contractul meu:

" art. 7.1. Plata obligatiilor izvorand din Conlract se va efectua de UTILIZATOR catre LOCATOR prin transfer bancar in contul indicat de acesta in facturi fiscale sau facturi proforma, dupa caz. Transformarea obligatiilor de plata din valuta in lei se face la cursul Bancii Nationale a Romaniei +1,5000%".
si cel mai important articol:

" art. 7.4. Rata de leasing (calculata in EUR) si datorata in conformitate cu prezentul Contract se calculeaza lunar pe baza EURIBOR 1M din ziua in care se emite factura."

Atat si nimic mai mult in legatura cu plata.

Pana vine un raspuns (daca va veni ramane de vazut) de la BNR, rog insistent pe aceasta cale, pe alti clienti ai Tiriac Leasing care citesc topicul meu sa-mi raspunda daca au patit la fel sau nu.

Multumesc.
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Vin Iun 04, 2010 11:52 pm

N-am răspuns, dar sincere felicitări pt. ce faci, altă soluţie nu este.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Iun 07, 2010 9:24 am

nici eu nu am patit asa ceva (unicredit) insa ma gandesc ca daca ar fi vreo masura a bancilor, pateam si eu si altii acelasi lucru (prin toate firmele de leasing) insa nu e cazul deci...posibil escrocherie

Avatar utilizator
mogul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 06, 2009 11:11 am

Mesaj de mogul » Dum Mai 15, 2011 10:41 pm

si eu care voiam sa fac leasing la Tiriac ....

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Lun Mai 16, 2011 1:10 pm

Nu-ti fa!

Avatar utilizator
mani07
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 11:05 am

Mesaj de mani07 » Vin Iun 10, 2011 5:32 pm

si eu am facut leasing la tiriac si pot sa spun ca a doua oara nu imi mai trebuie..m-am lecuit de tot..

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori