Intrerupere Casco, Rca

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 24, 2010 9:14 am

Se da urmatorul scenariul:
O masina nu va fi folosita din iunie 2010 timp de 6 sau 9 luni, aceasta implicand ca va sta pe butuci in garaj (masina nu are probleme, proprietarul va fi plecat si nu o va mai misca nimeni). Masina are Casco reinnoit in Octombrie cu plata in 4 rate. RCA expira in martie 2010. ITP expira in septembrie 2010.
Intrebarile sunt de legislatie, cum stiti ca e mai bine:
1. RCA-ul ce parti divizibile ale (1 luna, 3 luni, 6 luni, etc ) pentru a nu-l plati pe un an daca masina va sta in garaj la umbra?
2. Legat de Casco: ce se intampla in situatia in care platesc 3 din 4 rate la Casco, anunt ca nu platesc ultima rata pentru ca masina va fi nefolosita iar la revenire, merg la aceeasi firma si continui Casco? Se poate face asta? Se pierd discount-urile + reducerea de a nu avea incidente cu masina?
3. ITP banuiesc ca cel mai bine il fac inainte de a baga masina in garaj?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Feb 24, 2010 9:51 am

Rca poti sa-l faci din cate stiu pe minim 6 luni.Teoretic exista o baza de date CSA,POLITIE si RAR,care centralizeaza tichetele RCA si ITP-urile,acum vreun an se trimiteau scrisori acasa proprietarilor care nu aveau RCA valabil si ITP.

Casco o sa fie valabil cat il platesti,adica daca ai nevoie de despagubire si nu ai ultima rata platita nu beneficiezi de despagubire.Daca se intampla sa ia foc in garaj sau sa o fure sau mai stiu eu ce minunatie si nu ai rata platita,e naspa.Daca se intoarce omul,masina e ok,se face inspectie de risc si platesti la o noua polita.
Legat de reduceri e bine sa intrebi la firma de casco,tine de politica interna a firmei.

Itp-ul e bine sa-l faci inainte sa expire,din diverse motive,unul ar fi ca daca ai dauna si nu ai ITP valabil e motiv de excludere,etc.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 24, 2010 10:20 am

Legat de Casco: nu exista vreo norma interna care sa ateste ca esti rau platnic sau ceva de genul daca ii anunti ca nu platesti ultima rata sa zicem dar cand revi continui cu Casco la ei?
RCA va plati pe 6 luni iar ITP-ul il va face inainte.

Multumesc de raspunsuri.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Feb 24, 2010 10:29 am

daca masina este inmatriculata si nu se schimba proprietarul nu exista niciun temei legal pentru intreruperea RCA. Doar in astfel de cazuri se poate rezilia RCA si ai dreptul sa ti se restituie cota de prima aferenta perioadei nefolosite.
La CASCO ai voie sa faci cerere de intrerupere a contactului, uita-te in contractul care-l ai trebuie sa existe un astfel de paragraf. Insa de aici poti pierde toate bonusurile sau beneficiile aferente contractului, daca intreruperea este mai mare de 6 luni, deoarece la aceasta perioada de intrerupere se reziliaza contractul de CASCO.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Feb 24, 2010 10:41 am

Apple,stai ca omul nu cerea restituire,doar sa incheie RCA-ul pe o perioada fractionata si intreba care e perioada minima.(cel putin eu asa am inteles)

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 24, 2010 10:49 am

Dap, se va plati RCA-ul pe 6 luni iar cand masina "va fi pusa iar pe roti" se va plati iar RCA incepand cu acel moment, deci se urmareste sa nu se plateasca degeaba RCA. Si asta iar urmaream, sa vad daca e legal sa ti o masina fara RCA cat timp ea nu se misca de pe loc (mai mult, sta in garaj).

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Feb 24, 2010 10:55 am

Teoretic nu e legal,practic nu te urmareste nimeni.(intreruperea RCA)

M-am mai interesat cu Casco : daca ai asigurarea la o firma serioasa,poti face un supliment la polita,pe baza declaratiei pe propria raspundere ca nu circuli cu masina pe drumurile publice.In felul asta transformi Casco in asigurare de bunuri pe perioada in care nu circuli cu masina,o ai totusi asigurata la furt si alte dracii si ai si o prima cam de 25-30 % din valoarea celei initiale si mai ai si continuitate la polita,nu pierzi reducerile.

Nu garantez insa ca accepta asiguratorul in speta,merita insa intrebat.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 24, 2010 11:13 am

Multumesc radurin. Cred ca asta e cea mai buna solutie legat de Casco. Cu RCA-ul voi mai analiza , in principiul sunt cam omul si legea si asta recomand si la prieteni (chestia ca am statie CB si altele sunt mici exceptii in principiile mele ).

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Feb 24, 2010 12:09 pm

Cu placere !

Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Mie Feb 24, 2010 1:29 pm

De curiozitate am sunat la Comisia de supraveghere a Asigurarilor. Au spus că NU e nevoie de RCA daca maşina nu circulă.
CSA link

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori