Dauna Rca Astra

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Vin Feb 19, 2010 10:12 pm

Salut,

Am avut acum cateva zile o intamplare mai putin fericita... parcat fiind, o tanti care lucreaza cu mine in cladire, cu un smart fortwo a dat cu spatele in bara mea spate pate destul de serios, rezultand in bara mea crapata dar fara urme vizibile de contact (un martor mi-a zis ca era proptita in mine, rotile se invarteau in gol (zapada pe jos) si ea tot dadea. La ea nu se pune problema de urme ca are toata masina facuta varza... toate barile, colturile, aripile sunt lovite/sparte/indoite.

Am incercat sa ma inteleg cu ea, in prima faza a zis ok, maine facem constatarea amiabila. A doua zi a venit si a zis ca sa astept sa vina prietenul ei, ca ea nu m-a lovit, etc... M-am dus singur la politie, am declarat incidentul, au chemat-o si pe ea seara si pana la urma a scris pe PV ca isi recunoaste fapta si a semnat.

Booon, totu bine si frumos pana aici. Azi ma duc la asigurator (Astra de la Hyunday Expozitiei) si sunt trimis la plimbare pe motiv ca: Daca accidentul s-a produs dand cu spatele, trebuie sa vin si cu masina/persoana vinovata + copie dupa talonul ei.

Ma intorc la munca, ma intalnesc cu ea... ea tipa la mine, ca nu avem ce discuta, ca nu o intereseaza, imi adreseaza injurii, etc...

Intrebarea mea este ce fac in cazul asta?
Legal nu am cum sa o constrang sa vina cu mine la asigurator, iar aia nu imi deschid dosarul de dauna fara sa vada si masina ei. Am toate actele de la politie: Autorizatia de reparatii, PV original si copie dupa RCAul ei.
Am mai avut daune pe RCA ca pagubit dar niciodata nu am avut nevoie de alte acte decat cele enumerate.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Sâm Feb 20, 2010 2:00 am

ai casco?

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Feb 20, 2010 2:51 am

exact ce vrea ligla sa zica...fa pe casco cu precizarea dauna din vina altuia si sa recupereze firma de la casco pagubele de la rca-ul proastei alea
tu nu ai nimic de pierdut...nu te mai complici...si nici nu ai chestii de tras la dosarul de casco [franciza..reintregire etc] pentru ca ai rca-ul respectivei

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Sâm Feb 20, 2010 2:27 pm

Merci de sfaturi, da, am CASCO, stiam ca se poate face asa dar nu stiu exact procedura... casco am la ARDAF.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Feb 20, 2010 3:06 pm

deschizi dosar de casco...acolo ai la o rubrica de bifat ceva de genu: vina altuia..rca-ul respectiv
si gata

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori