Suspendare Permis

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Feb 17, 2010 11:40 am

na belea. pe 30 ian, noaptea, m-am hotarat sa plec putin de acasa dupa o masa copioasa si doua beri. pe drum un nene militian ma trage pe dreapta. trecuse cam o ora de la a doua bere. nu incalcase-m nicio lege, m-a oprit "de control". mi-a pus aparatu' si a iesit 0.29 in aerul expirat. mi-a zis ca imi suspenda permisul pentru o luna(mi-a zis "sefu", nu scrie pe dovada) + 270 ron amenda in 48h lucratoare.

m-am conformat si am luat la cunostiinta.

azi cand amr=13 am primit prin posta de la MAI instiintare ca am permisul suspendat pt 90 zile..

Buuuuun.

Intrebari:
- au voie sa te mai opreasca "din senin"?
- pot da acum examen pt scurtarea perioadei la o luna?
- desi cred ca raspunsul este NU totusi intreb: e vreun motiv pt care as putea face contestatie? - pe dovada si proces verbal nu scrie ca am permisul suspendat 30 zile.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Feb 17, 2010 12:04 pm

QUOTE Art. 221
Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a. a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b. a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c. in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d. in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

1. Au voie sa te opreasca.
2. Poti da examen daca indeplinesti conditiile de mai sus.
3. La contestatie nu prea ai ce sa faci atata timp cat ei au rezultatul probei cu etilotestul. Eventual daca gasesti o greseala majora in procesul verbal poti invoca motivul viciului de procedura.
4. Nu politistul care iti ia permisul stabileste pe ce perioada ti-l ia, deci nu avea cum sa iti scrie pe dovada. Plus de asta nici nu avea cum sa ti-l ia numai pe o luna atata timp cat in lege se zice clar pe ce perioada se ia.

QUOTE Art. 91-1.
...
3. Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
a. conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;
...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Feb 17, 2010 1:21 pm

eu personal chiar daca as stii cum sa iti iei permisul in secunda doi, nu te-as invata.
mi se pare chiar un pic deplasat, sa conduci baut, dupa care tot tu sa te superi.
inclusiv exprimarea - militian, avea voie sa ma opreasca, etc.
imi place si tupeul sa pui pe forum ca ai baut si ai condus si imi place si cix care ti-a sarit in ajutor.

ca sa intelegeti - sunt cel mai vehement sustinator al nebautului la volan.
si daca vrei sa ma combati cu doua beri nu-s nimic, iti zic ca eu dupa doua beri sunt prastie. nu ma vrei la volan pe langa copii tai.
as sterge topicul asta.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Feb 17, 2010 7:09 pm

am observat pe forum ca cititul printre randuri este punctul tau forte, dar aici n-ai nimerit-o.

nu sunt suparat ca am ramas fara carnet din acest motiv; asta ca sa intelegi si tu.

cix nu a facut decat sa ma lamureasca, nu sa faca pe pastoru' sau pe mama sa treaca la criticat.

"destepti" si "sfinti"ca tine vad peste tot.

nu vreau sa incepem cu polemici asa ca rog un moderator sa inchida, eventual sa stearga acest topic. m-am lamurit si de tine.

LE: nu vreau sa-mi recuperez cat mai repede carnetul prin orice mijloc, nu intreb unde as putea da spaga; doar cer pareri vis-a-vis de modul de lucru al politiei romane; daca e ok sa-ti zica una-n fata si sa te trezesti cu alta; plus ca au trimis instiintarea dupa ce au trecut cele 15 zile in care se poate face contestatie - nu ca eu as face(pt ca nu am motiv), ci doar ma mir de felul in care se procedeaza.
nu stiu ce ai impotriva cuvantului "militian" - in cel mai rau caz impotriva "sefului"; eu unul le vad doar ca o alternativa a cuvantului "politist"; nu am intentionat sa aduc nicio ofensa.
nu inteleg de altfel de ce pozati toti in sfinti cand de fapt, daca v-ati vedea in fata faptului implinit, ati da in balbaiala cum sa scapati mai usor si v-ati intoarce pe dos toate principiile.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 17, 2010 7:38 pm

E un topic pe legislatie deci zic sa o tinem asa...iar topicul pare justificat. Nici eu nu sunt de acord cu alcoolul la volan dar asta nu are treaba cu topicul, aici se discuta de legislatia romana in situatia data.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Feb 17, 2010 9:11 pm

@ Adictoma
Sa te opreasca au voie daca este filtru , si aici se intelege mai mult de 1 echipaj.
Poti examen de scurtare a perioadei
Iar la a 3-a intrebare a ta a raspuns Cix

PS : rusinica....

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Feb 17, 2010 9:17 pm

merci cristi.

era o singura masina cu doi militieni; deci presupun 1 echipaj

PS : stiu...

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mie Feb 17, 2010 9:42 pm

invata bine si mergi cat mai repede si da examenul...e destul de simplu eu l am trecut luni....totul este sa nu treaca 3 saptamani ...mergi si platesti amenda, faci copie xerox la cartea de identitate, la dovada care ti a dat o MILITIANUL , la chitanta conf. careia ai platit amenda, mergi la politia rutiera de care apartii iti vor da un model de cerere catre comandantul pol. rutiere din judetul unde ti s a suspendat permisul, depui toate astea in maxim 20-25 zile si vei primi acasa o instiintare daca ti s a aprobat cererea sau nu...dar mai intai invata temeinic si ia examenul...ai 15 intrebari din care trebuie sa faci minim 13. in rest...hmm...bea si tu bere fara alcool (

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Feb 17, 2010 9:45 pm

examenul este similar celui de dobandire a permisului? sau e ceva "special"?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Feb 17, 2010 10:46 pm

nu a citit nimeni nimic printre randuri
ai baut, ai pierdut permisu si acum vrei sa afli cum poti sa scapi mai usor.
nu o da la intors ca doar ai pus si tu o intrebare asa de curiozitate.

ma bucur ca cineva si-a dat interesul sa ma studieze pe mine pe forum. (desi nu vad de unde interesul, dar ma rog, daca nu ai alta ocupatie....)
si nu cred ca m-am plans pe forum de ceva, ca sa observi tu daca o dau eu in balbaiala.
si nici nu cred ca am pozat in vreun sfant.
desi cred ca ar fi o idee buna. ca vad ca se poarta peste tot ca fatarnicii si minciosii sa fie apreciati (ultima fraza nu are legatura cu topicul de fata)

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori