Suspendare Permis

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iun 14, 2010 1:22 pm

asa am patit si eu: mi-a zis 30 zile si apoi mi-a venit instiintare ca e vorba de 90 zile. nu te baza pe ce zice nenea

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Lun Iun 14, 2010 2:21 pm

E normal ce ti s-a intamplat daca mai primisei in ultimul an vreo suspendare de permis. Militianu de la masina n-are de unde sa stie daca tie ti-a mai fost suspendat permisul sau nu ca sa iti treaca numarul de zile cu tot cu penalizare.

Este obligatoriu insa sa treaca nr de zile de suspendare fara penalizare si mai trebuie sa-ti dea si inlocuitor de permis pe o perioada la alegerea lui in fct de gravitatea faptei, asta daca nu cumva te considera un infractor deosebit de periculos si te pune sa mergi pe jos acasa.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iun 14, 2010 2:25 pm

a fost prima data suspendat.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mar Iun 15, 2010 1:10 am

uitandu-ma pe PV am observat ca nenea are o corectura la suma amenzii..si scrie pe urma mai jos [parca nu are voie cu de astea]. ca sa nu mai zic ca seria de buletin imi este trecuta gresit [din cate vad]
acum tot ce regret e ca m-am oprit la nea gigel..acu realizez ca mi-a sarit in fata in mijlocul drumului de pe troruar cu o lanterna si fara nimic reflectorizant pe el ..trebuia sa il evit si sa ma duc acasa [in 500 m ajungeam]..si nu avea nici un drept..dovada.plus ca nimic baston...nimic reflectotiant.si rutier nu era

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 15, 2010 8:23 am

trebuia sa faci mentiune pe pv, cum ca nu era echipat corespunzator.
iar daca ti-a gresit seria de buletin....dor tu stii, ca noi nu avem de unde sa stim seria ta de buletin.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mar Iun 15, 2010 1:49 pm

oricum echiparea lui nu are vreo treaba cu acest caz de fata..ci doar daca nu opream aveam de ce
stiu ca nu aveti cum sa va dati seama daca a gresit sau nu o cifra din seria de buletin...eu doar am mentionat asta cu precizarea daca chiar asa e ..e un castig de cauza?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mar Iun 15, 2010 7:13 pm

da. se anuleaza din start PV-ul daca ai datele grestie.

Alta situatie :

Sa presupunem ca un sofer circula cu 101 km/h in localitate, iar din sens opus, intr o curba, iese un rada in miscare. Daca nu l a oprit nimeni poate sa ii mai vina vre o citatie ceva ? Masina pe care o conducea este inmatriculata pe firma.

Merci,

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Mar Iun 15, 2010 9:22 pm

Hyp, uita-te pe site-ul ala de care ti-am zis si fa-ti plangerea impotriva procesului verbal.
Explica totul in plangere: cum nu era echipat corespunzator, cum procesul verbal e lovit de nulitate pentru ca CI e trecuta gresit, cum s-au petrecut faptele, etc, etc.

Bikule, eu zic ca daca avea 101 km/h si nu l-a oprit sa-i salte permisul, poate scapa. Daca nu, poate dura ceva timp pana firma primeste hartiutza sa instiinteze cine era la volan.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mar Iun 15, 2010 11:37 pm

mersi mult gabi..m-am uitat..maine o sa formulez plangerea impreuna cu un prieten [de meserie consilier juridic]
sa fie inrr-un ceas bun )

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Iun 19, 2010 9:49 am

QUOTE (biku @ Jun 15 2010, 07:13 PM) da. se anuleaza din start PV-ul daca ai datele grestie.

Alta situatie :

Sa presupunem ca un sofer circula cu 101 km/h in localitate, iar din sens opus, intr o curba, iese un rada in miscare. Daca nu l a oprit nimeni poate sa ii mai vina vre o citatie ceva ? Masina pe care o conducea este inmatriculata pe firma.

Merci,


Din cate am inteles de la o sursa sigura, daca nu esti oprit in acel moment cand ai fost prins , nu-ti mai vine nimic acasa , ca pe vremuri .

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori