Dilema Cedeaza - Stop

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Feb 24, 2010 3:46 pm

Eu cred ca in general locurile noi pe care le frecventam sunt destul de rare. Ganditiva cum e in intersectii intr-un oras in care nu ati mai fost pana atunci. Belesti ochii la toate indicatoarele, daca nu e evident care sunt drumurile cu prioritate si fara te uiti si la indicatoarele de pe celelalte strazi.
Aceeasi regula a prioritatii de dreapta se aplica si intre vehiculele care vin de pe drumurile cu prioritate si urmeaza sa se intersecteze.

Avatar utilizator
cheia20
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 22, 2012 4:55 pm

Mesaj de cheia20 » Lun Oct 22, 2012 5:09 pm

Salut ,
In calitate de incepator...intreb.

Cine are prioritate in imaginea de jos..?


Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Oct 22, 2012 5:22 pm

Ala de jos trece primu pentru ca e pe drum cu prioritate. Cel din dreapta are stop. Nu se aplica regula prioritatii de dreapta in acest caz.

Mai arunca un ochi pe aici:
http://www.scoaladesoferitimisoara.ro/l ... itatea.pdf
http://www.ray11.ro/lectia4.pdf

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Oct 22, 2012 7:39 pm

Care e definitia neacordarii de prioritate atat pentru pietonii cat si pentru un alt autovehicul?

De exemplu esti pe banda din mijloc a unui drum cu 2 benzi pe sens si te deplasezi cu 50km/h iar cand esti la 2-3m de trecere un pieton incepe sa traverseze pe sensul tau de mers gandinduse ca pana treci tu el parcurge prima banda dar daca te vede politia iti ia permisul pentru neacordare de prioritate. Cand am facut scoala de soferi am fost invatat ca neacordarea de prioritate este atunci cand pietonul pune piciorul pe trecere sau autovehiculul este nevoit sa reduca viteza sau sa isi schimbe directia de deplasare pentru a evita impactul cu cel care nu i-a acordat prioritate. In exemplu descris mai sus pur si simplu nu poti sa mia opresti sau daca totusi incerci sa o faci te opresti pe la jumatatea trecerii si risti sa te mai si loveasca unul din spate.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Oct 23, 2012 8:57 am

QUOTE (cheia20 @ Oct 22 2012, 05:09 PM) Salut ,
In calitate de incepator...intreb.

Cine are prioritate in imaginea de jos..?




Cand drumul cu prioritate merge la stanga si tu vii pe el, in orice directie ai lua-o ai prioritate. E cea mai buna combinatie. Daca o ia la dreapta atunci trebuie sa cedezi prioritate doar celor care vin din dreapta daca tu o iei inainte sau la stanga. Iar daca drumul cu prioritate o ia inainte si tu faci stanga, atunci trebuie sa cedezi celor ce vin din fata. In rest ai prioritate in orice directie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori