Dilema Cedeaza - Stop

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Dum Feb 14, 2010 3:03 pm

Fratilor, pana la urma am pierdut procesul si stau pe dreapta, acum insa m am apucat de invatat, voi face cerere de reducere a pedepsei la 30 zile. am dat de un chestionar care m a cam bagat in ceata...
Iata cum stau lucrurile: Ajungi la o intersectie unde ai cedeaza trecerea, din partea dreapta ajunge in acelasi timp un camion care are stop, intrebarea este ...cine va trece primul...
Eu am mizat pe mine si se pare ca m am inselat, poate explica cineva in mod coerent cum naiba eu cu cedeaza pierd prioritatea in fata celuilalt cu stop ??

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Dum Feb 14, 2010 3:30 pm

pai cred ca aici se aplica regula prioritatii de dreapta....oarecum amandoi aveti aceeasi chestie( amandoi trebuie sa cedati trecerea)..si se aplica regula prioritatii de dreapta..ca ai spus ca el vine din dreapta

cam asa am gandit eu...cu regula prioritatii de dreapta...daca ma insel sa mai zica lumea sa vad daca ma insel

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Feb 14, 2010 3:50 pm

Din cate stiu eu, diferenta dintre stop si cedeaza trecerea este presupunerea ca pe strada care are stop la intersectie nu ai vizibilitate in intersectie si atunci esti cam obligat LEGAL sa opresti complet sa te asiguri pentru a ceda trecerea deci ele ca prioritate sunt cam egale, doar ca la stop esti si obligat sa opresti. Deci regula de dreapta daca nu sunt semafoare sau nu esti pe drum cu prioritate.

Alta parere?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Feb 14, 2010 5:12 pm

ala care are cedeaza are prioritate in fata celui cu stop.
gradele de prioritate sunt:
- organu
- semaforu
- semnu de circulatie
- ce e scris pe asfalt
- prioritate de dreapta
- mica intelegere
politie, salvare si pompieri in misiune (girofare + semnale acustice) bat toate prioritatile, mai putin pe organ.
vezi poate desenul tau are vreo chichita sau e posibil sa fie raspuns gresit....se mai intampla.
daca poti, pune desenul.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Feb 14, 2010 5:50 pm

Legislatie:
SUBSECTIUNEA 6. Intersectii si obligatia de a ceda trecerea
Art. 129
- Vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat unul dintre indicatoarele avand semnificatia: "Drum cu prioritate", "Intersectie cu un drum fara prioritate" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers" are prioritate de trecere.
- Cand doua vehicule urmeaza sa se intalneasca intr-o intersectie dirijata prin indicatoare, venind de pe doua drumuri publice unde sunt instalate indicatoare cu aceeasi semnificatie, vehiculul care vine din dreapta are prioritate.

Asa cum zicea si chacha, diferenta intre stop si cedeaza trecerea este ca la stop esti obligat sa opresti.
Ca sa fie si mai clar imaginativa ca intrati intr-o intersectie de pe un drum care nu are prioritate. Ce aveti de facut? Trebuie sa acordati prioritate celor de pe drumul cu prioritate si prioritate de dreapta (daca e cazul) celor care vin din dreapta si nu sunt pe drumul cu prioritate. V-a invatat cineva la scoala sa va uitati la indicatoarele de pe strazile de langa sa vedeti daca nu cumva ala e stop?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Feb 14, 2010 8:04 pm

aaaaaa. da
eu am fost invatat la scoala sa ma uit la TOATE indicatoarele pe care le pot observa intr-o intersectie. exact din accest motiv.
ala are STOP. se opreste si se uita ca vitelul la mine sa ma lase sa trec, ca daca are stop are cel mai mic grad de prioritate. iar eu daca nu ii vad semnul, ma opresc sa il las pe el, ca de, am cedeaza trecerea.
diferenta e ca eu nu trebuie de loc sa opresc, pot sa cedez din mers. stop si cedeaza trecerea sunt doua grade diferite de prioritate.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Feb 14, 2010 8:27 pm

Daca vrei sa mergi pe ideea asta, o sa ramai surprins ca nu e cum zici tu. Numai sa nu cumva sa patesti vre-un accident ca sa te convingi. Eu chiar m-am confruntat cu asta si era sa raman si fara permis, iar cazul lui awbdan e inca o dovada.
Poti sa rasfoiesti legislatia cat vrei si nu o sa gasesti grade de prioritate. Intr-o intersectie ai prioritate sau nu. Legislatie rutiera gasesti cu gramada pe internet. Eu in locul tau as gasi un articol care sa confirme ceea ce zici. Nu de alta, dar poti sa ii bagi si pe altii in ceata cu aceste afirmatii.

LE: Si vrei sa zici ca tu cand ajungi in intersectie te uiti ce indicator are cel care vine din dreapta ta?
In intersectie, in cazul in care drumul cu prioritate nu este drept o sa intalnesti un desen sub indicatorul care iti spune daca ai sau nu prioritate. Daca nu, inseamna ca drumul pe care urmeaza sa il traversezi sau sa te incadrezi e cel cu prioritate.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Dum Feb 14, 2010 10:02 pm

In mod sigur cele doua indicatoarea au aceeasi "importanta", diferenta fiind cea mentionata mai sus legata de modul de asigurare (de pe loc sau eventual din mers). In rest se aplica prioritatea de dreapta.

@Cix: Da, pe cat posibil eu incerc sa vad ce au ceilalti. Uneori e mai greu cand indicatoarele sunt prin copaci sau pe stalpii din stanga in loc de cei din dreapta... dar e bine sa stii. Dupa cum m-a invatat nenea instructoru', de-aia au facut astia semnele de prioritate de forme geometrice distinctive, ca sa te prinzi ce au ceilalti si cand le vezi din spate. Cand exista aditionalul cu desenul intersectiei, nu ma mai obosesc nici eu, ca e clar. Dar nu in toate intersectiile in care drumul cu prioritate nu este in aliniament ai si aditional.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Feb 15, 2010 8:51 am

QUOTE Poti sa rasfoiesti legislatia cat vrei si nu o sa gasesti grade de prioritate.

Art.31. - Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, ?n urmatoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si ;
c) semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulatie.

Art. 57

(1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreapta, in conditiile stabilite prin regulament.

(2) La intersectiile cu circulatie dirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa respecte semnificatia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicatiile ori semnalele politistului rutier.


daca eu nu vad celelalte indicatoare, de unde stiu cine are prioritate?

si din ce gasesc in clipa de fata, se pare ca da au transformat cedeaza si stop in acelasi grad de prioritate (desi nici eu si nimeni de pe la mine nu e de acord)
dar mai sap.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Lun Feb 15, 2010 10:04 am

Cred ca are legatura cu momentul cand ai invatat legislatia. Parca inainte era asa cum spui tu, probabil ca ti-ai luat permisul cu cativa ani inaintea mea (2004 eu). Si cred ca aceasta "egalizare" a celor doua indicatoare s-a intamplat cu putini ani inainte sa dau eu examenul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori