Problema Indirecta Decontare Omniasig

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Ian 28, 2010 1:33 am

Bun..sa incepem cu inceputul [clasic nu? )]

Istoric: In anul 2004 taica-miu a achizionat la comanda un auto Logan pe numele meu [banii erau din mosteniri etc...si a zis sa nu existe discutii/procese ulterioare cu rudele...a investit banii fara facturi pe numele lui]. Practic masina e a lui ..pe numele meu. In momentul respectiv nu am avut prea mult de obiectat, bineinteles ca o conduceam si eu...era pe numele meu..ce frumos suna. Insa indirect...si obligatiile erau pe numele: RCA, casco, impozit etc. In 2008 mi-am facut si leasingul la mazdutza si practic nu m-am mai atins de loganul lui, nici nu mai stiam ce e cu el..unde are asigurari...daca are...etc.

Prezent: In seara de revelion am avut prima dauna cu mazdutza...teoretic vina mea..practic e discutabil. cum se tine cont de teorie...dat rca....reparat mazdutza pe casco
Deschid dosarul la omniasig, contract de broker prin firma de leasing etc...totul ok...mi-au acceptat sa imi duc masina la service Auto Crom...cam cei mai PRO din iasi [damage: o portiera de inlocuit cu tot cu ornamentul interior..alta de reparat]...vb la service...am vazuto..totul ok...dat deviz [aprox 4000 de ron] mers la omniasig azi dimineata
Foarte de treaba oamenii...parca le dadeam bani..nu luam. Mi-au luat devizul..au zis ca vb la leasing sa vada de conditiile de contract [franciza..etc] si ma suna cand pot sa ma duc sa iau masina. Dupa vreo 3 ore ma suna si imi spun ca totul e ok , pot sa ma duc sa iau masina de la service. Dupa inca 10 minute ma sun din nou si imi zic sa vin la ei ca mai trebuiesc niste acte sa semnez/vad etc.
Ma duc la ei la sediu si imi imping in fata un dosar..cu o poza veche de a mea de buletin [l-am schimbat acum 1 an]. Si imi spun o teorie pe cat de ciudata pe atat de tampita.
Practic dosarul ala era un contract de leasing pe numele meu [bineinteles] pentru auto Logan. Contract , incheiat, semnat de taica-miu bineinteles in numele meu cu scrisul si semnatura lui.

De aici ce mi s-a prezentat nu aveam deloc cunostiinta: contractul incepea din aprilie 2009 pana in aprilie 2010, cu plata trimestriala (Bineinteles ca prima rata fusese platita). In mai 2009 taica-miu avusese un incident, cu o aripa..portiera , din vina lui, deschis dosar de reparatii. Omniasigul i-a spus ca sa plateasca prima pe tot anul ca sa ii repare masina, el le-a spus ca nu poate atunci, ca plateste trimestrial, le da o hartie de mana scrisa cu numele si semnatura lui ca se angajeaza sa plateasca. Bineinteles ca taica-miu a luat si partea cealalta din contract, unde este precizat ca de nu mai platesti, se inchide contractul si asta basta. Din iulie/octombrie/ianuarie 2010 el a zis ca nu mai are nevoie de casco..si nu a mai platit prima. Idiot nu am ce face/zice, practic impulsionat si de faptul ca omniasigul nu au fost de acord sa ii schimbe aripa ci sa o repare si trebuia schimbata la cum arata. Si-a bagat pciioarele , s-a certat cu aia atunci si gata.
Acum in fata mi-a fost aruncat acel dosar, pe numele meu masina/contract casco semnat..incheiat de taica-miu, la daune la toate chestiile [declaratie...proces verbal la accident..etc, copie CI expirata]. Si mi s-a precizat faptul ca nu imi dau drumul la plata la mazda/la dosar etc pana nu se platesc cele 3 rate de la celalalt contract [practic un contract semnat in fals in fata lor fara nici o verificare]. Muream de nervi...il iau il sun pe taica-miu..ma cert cu el...etc ...ca nu plateste ca el nu are nevoie de casco..etc.
Pe urma imi pica si fisa..stati asa ..contractul cu mazda e pe Impuls Leasing , ce treaba aveti cu mine? Ii sun si ma cert cu nea vasile ala , ca stati ca eu nu v-am zis nimic de asta, ci pur si simplu daca nu platiti la logan , nu va platim la mazda, sa platesc eu reparatiile si pe urma sa ii dau in judecata. Au acest drept?
sau exista vreo lege care ii constrange atata timp cat s-a deschis dosarul, s-a facut constatare si reconstatare, dat ok la comanda. Practic eram in stadiul final: dus cu devizul si mi-au mai si spus ca e ok..pot sa ma duc sa iau masina., dar acum stati ca am gasit dosarul asta..in care 100% nu apar decat in nume [nici macar copia dupa CI nu e buna]
Atata timp cat in contract scrie:
clauza 1: daca nu se mai face plata...contractul se incheie automat, fara nici o obligatie ulterioara la nici una dintre parti
clauza 2: ca sa repare o dauna trebuie platita toata prima, insa ei au facut deja respectiva plata [fara sa plateaca prima integral], practic si-au luat teapa, nu au respectat procedurile interne, problema lor
Acum sunt constrans cu asta, ca am "ajuns" la ei , dar nu stiu cat de corecta si legala e faza asta
Ce pot sa fac? Exista ceva care ii constrange sa dea drumul la mazda? atata timp cat totul a fost gata? si ei au semnat, deschis dosar, aprobat piese/cheltuieli etc
De asemenea daca doamne fereste mai ajung la ei [sa zicem ca acum au deschis dosarul etc si sunt obligati sa ii dea drumul] iar o sa ma lovesc de problema asta banuiesc. Atata timp cat masina e pe Leasing nu ar trebui sa am astfel de probleme, nu? Pot sa imi puna beti in roate, sa nu doreasca sa imi despagubeasca si sa trebuiasca sa ii dau in judecata etc doar ca sa ma dispere?
Cineva mi-a zis ca ei sunt acum obligati practic sa faca plata in 14 zile dupa nu stiu ce operatiune, si nu au ce sa faca.
Mor de nervi, in ce rahat m-a bagat taica-miu si nici nu il intereseaza...merge pe ideea : nu am platit....s-a incheaiat contractul..asta basta...vor sa te fraiereasca sa recupere prima aia
maine o sa ma duc si la service sa ma consult cu aia de acolo, la firma de leasing..etc.
O sa incerc din aprilie [cand fac 2 ani] sa imi schimb asiguratorul casco , daca se poate [am contract cu firma de brokeraj pe 4 ani..durata contractului de leasing].
Practic, m-am trezit cu un contract semnat pe numele meu, de care eu nu stiam, acte semnate etc si acum strans cu usa de o tampenie de asta si un tata dobitoc caruia nu ii pasa
ce pot sa fac? Cui sa ma adresez? Ce drepturi , ce probleme/urmari am in cazul de fata?

Si inca o intrebare: ca sa trec loganul pe numele lui cum trebuie procedat? acte..cheltuieli..hartii...pe unde mers etc etc?

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Ian 28, 2010 1:52 am

Eu cred ca pentru trecut masina pe numele altcuiva trebuie cumparata si vanduta. Asta inseamna contract de vanzare-cumparare pe o suma oarecare, radiata, mers la rar (cozi, timp pierdut etc.) pentru autentificare, dupa mers la politie cu ditai dosaru (iar cozi si timp pierdut), asteptat numere noi (care costa vreo 70-80 lei) si cam asta e. Eu am terminat in 3-4 zile tot cu vreo 4-500lei singur, daca apelam la intermediari mai puneau comison 100-150lei.

Daca nu e bine ce zic, luati in calcul ora tarzie

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Joi Ian 28, 2010 2:32 am

poti pastra numerele, deci daca vrei tai 70-80 ron de pe lista, pe mine ma costat raru (autentificare) 90 ron, copii la acte si alte chestii minore vo 20 ron si actu de vanzare cumparare de la notar, nu mai stiu ce am platit la inmatriculare, parca o 2 taxe, una de vreo 70 si una de 50 de ron, nu mai stiu exact .. a ... si RCA facut pe numele meu adica 310 lei la astra

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Ian 28, 2010 8:02 am

in privinta mazdei, iti recomand sa vorbesti cu leasingul, ca el e proprietarul masinii tale.
teoretic ei trebuie sa rezolve problema, tu ai imputernicire, eventual, doar sa duci masina in service, sa o repari, nu sa te certi/judeci cu alte persoane juridice in numele lor.
pe de alta parte omniasig manaca cacao din doua motive: nu are nici o legatura o masina cu alta, sunt doua contracte de casco diferite. ...si iarasi, casco la logan este pe numele tau, dar casco la mazda este pe numele leasingului....asa ca mumu, roaga pe cineva de la leasing sa se duca ca si proprietar sa rezolve...eventual il cinstesti pe ala cu o cafa.
in ce priveste loganul si tatal tau, nu cred ca este locul nostru sa ne bagam in familia ta, dar daca tot tragi ponoasele dupa el...ai putea sa ii spui tatalui tau sa iti dea si cheile.
chestia cu contracte semnate in numele tau ....nu mise pare ok nici din aprtea tatalui tau si nici din partea societatii de asigurari...cum au acceptat ei asa ceva?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Ian 28, 2010 9:44 am

1-Loganul il inmatriculezi pe numele tau exact cum a zis metal_militia (minus partea de radiere si plus partea de scos de pe rol de la taxe si impozite la tatal tau si pus pe rol la tine )

2-Polita pe logan,dupa cum a zis si COObra,reprezinta un contract distinct de cel cu Mazda,nu are nicio legatura.

3-Esti la zi cu plata politei Casco si cu ratele de leasing ? Altfel nu prea te ajuta nimeni....

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Ian 28, 2010 9:47 am

cred ca daca nu era cu ele la zi, nu ii dadeau cei de la leasing imputernicirea sa deschida dosarul de dauna.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Ian 28, 2010 10:00 am

radu...operatiunea e inversa...loganul e pe numele meu si vreau sa il trec pe numele lui taica-miu [sa nu mai am astfel de treburi pe cap, marire valoare polita de la bushelile lui etc]
in ce priveste polita casco - logan si polita casco mazda:
ei practic se oftica ca au facut plata la dauna din mai la logan fara sa fie platita integral polita pe 1 an [conform cerintei din contract..au sarit peste ea la insistentele lui taica'miu]
.am recitit si in contractul meu de casco...daca nu se fac platile....mai tarziu de 15 zile zile scadente...casco-ul este pierdut [nici eu , nici ei fara sa mai avem vre'un drept de pretentii banesti]
ei practic sunt marlani si se oftica la faza asta si nu vor sa dea drumul la mazda [desi mi-au zis ca toate formalitatile sunt incheiate], cu altceva [juridic etc] nu au cum sa ma constranga la logan
la leasing/casco nu am treaba...cu agentul de daune in schimb...
insa atat timp cat toate chestiile au fost facute in dosarul cu mazda nu ar trebui sa existe vreo treaba ce sa ii oblige intr-un nr de zile x sa predea masina?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Ian 28, 2010 10:06 am

N-am inteles eu bine cu Loganul,ok.Tot aceleasi ''operatiuni'' neplacute sunt de facut.

Cu mazda am inteles perfect,iti fac necazuri neintemeiat.Poti sa faci reclamatie la CSA,ANPC,poti sa-i dai in judecata,toate astea insa dureaza,nu reprezinta o rezolvare rapida a problemei.

Rezolvarea rapida o gasesti la brokerul firmei de leasing,de aia te intrebam daca esti cu toate la zi.

PS : ai un numar de dosar de dauna ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Ian 28, 2010 12:29 pm

QUOTE la leasing/casco nu am treaba
ba ai, ca leasingul este proprietarul masinii tale. fara acordul lor nu poti face nimic. si daca ai vreun "noroc" dala chior ca leasingul tau sa fie mana in mana cu asiguratorul......te paste protectia consumatorului catre amandoi.
cel mai bine faci altfel.
pune repede mana pe hartie si fa o scrisorica oficiala la care ceri numar de inregistrare, in care ceri explicatii, ca de ce nu ti se elibereaza tie masina careia esti utilizator, desi esti cu plata politelor la zi - asta bineinteles daca esti.
mai departe depinde de ce se intampla. ori le vine mintea la cap si isi dau seama ca loganu e logan si mazda e alta polita, ori protectia consumatorului la care zici ca ori nu ti-au raspuns, ori iti sechestreaza masina. dar inainte sa scrii ceva prostii, vezi si ce scrie prin contractele pe care le-ai semnat. sa vezi cu ce ai fost de acord.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Ian 28, 2010 2:28 pm

ma refeream ca nu am treaba cu leasing /casco...in sensul ca nu am probleme din partea lor [plati..etc]
am fost astazi la service si aia mi-au confirmat ca nu au nici un drept sa faca asta, o sa sune si ei sa ceara acceptul de plata [sunt obligati sa il dea intr-un termen x..din cate am inteles aprox 14 zile]
de asemenea am fost si la leasing si am suportul si celor de acolo, dat numar de dosar, persoana care mi-a vb astfel si o sa imi scoata ei masina din service pentru ca ei sunt proprietari, reclamatii la omniasig etc
in ce priveste situatia cu loganul conform contractului nu am nici o obligatie legala de plata fata de ei. daca nu am mai platit se inchide polita si asta basta [nici eu in acest timp de contract nu pot sa am pretentii banesti daca as fi avut vreo dauna la logan pentru ca nu am platit, nici ei nu au dreptul sa imi ceara plata celorlalte prime pentru ca nu am platit...s-a incheiat polita]. Legal nu am nici o obligatie fata de ei, insa ei prin marlania statului lor , se folosesc de portitile care le au in contract legat de plata/accept si imi pun bete in roate la acesta ca nha am legatura cu cealalt problema [problema pentru ei de altfel]
De asemenea taica-miu a refuzat / inchis contractul de casco pentru ca la reparatiile aferente daunei respective a avut si polita rca la omniasig. Iar acestia nu i-au platit respectivului din motiv...ca nu asa a fost accidentul..refuz de plata. si a scos atunci vreo 15 milioane sa ii repare lui ala aripa si spoilerul.
Drept si prin urmare, astept sa imi scoata leasingul masina, sa faca formalitatile si procedurile de vigoare, nu o sa platesc omniasigului nimic ptr ca nu sunt nicidecum obligat legal de plata lor (doar marlaneste de catre ei) si imi voi muta si polita la alt asigurator [pareri..sfaturi?]
In continuare astept masina si voi urma procedura de mutare logan de pe numele meu pe numele lui taica-miu sa nu mai am alte tampenii de genul pe cap

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori