Euroins

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Ian 15, 2010 11:06 pm

Salutari. mi-am facut RCA la Euroins ... din ce pareri am mai citit pe forumuri, cica sunt niste jepcari nenorociti... Radu, niste vesti despre ei ?

Merci

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Vin Ian 15, 2010 11:45 pm

Si eu tot la ei mi-am facut pentru ca sunt cei mai ieftini. La RCA ce te intereseaza daca sunt jepcari?..., sa-l intereseze pe ala care a fost lovit de tine.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Ian 15, 2010 11:49 pm

QUOTE (metal_militia @ Jan 15 2010, 11:45 PM) La RCA ce te intereseaza daca sunt jepcari?..., sa-l intereseze pe ala care a fost lovit de tine.

Pai si daca ai fi tu cel care are nevoie??
nu prea ti-ar conveni, nu?
ideea e ca cu cat isi fac mai multi asigurarile obligatorii la ei, cu atat mai multi vor
avea nevoie de ei, in sensul ca accidenetele (coliziunile) usoare sunt in trend ascendet la noi..

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Sâm Ian 16, 2010 9:26 am

nu la asta ma gandeam neaparat ... ci ma puneam in pielea celui lovit de mine ... si, sincer sa fiu, m as bate

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Sâm Ian 16, 2010 12:02 pm

sunt chitrosi..dar se poate face orice aproape la ei cu rca....am avut un prietean le-a facut deviz de aprox 8000 de euro..daca nu un pic mai mult....cu ceva plimbari pe la sediul central s-a rezolvat ))

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Sâm Ian 16, 2010 1:58 pm

E fostul Asitrans,care inainte nu era cine stie ce.

Oricum,eu zic sa stai linistit,obligatia ta e sa ai RCA,unde il ai asta e partea a 2-a.In 2009 aproape toti asiguratorii au platit daunele in 2 feluri : prost si foarte prost,atat pe Casco cat si pe Rca.

Nimeni nu sta bine cu banii acum,inclusiv firmele de asigurari.Toate firmele cauta diverse motive sa nu plateasca,diverse cauze de excludere,te minunezi daca auzi ce se inventeaza.Daca m-ar intreba cineva acum unde sa-si faca casco la o masina noua,nu cred ca am curaj sa recomand decat una sau maxim doua firme de asigurari.

Revenind la RCA,incepand cu 2010,exista o norma CSA (comisia de supraveghere in asigurari care taie si spanzura,da amenzi,acorda si suspenda autorizatii,un fel de BNR pt banci) care spune ca daunele pe RCA vor fi platite in maxim 15 zile.Ramane sa vedem daca se aplica.

Rata de dauna in Romania e considerabil mult mai mare decat in orice alta tara europeana,asa ca cei care dau tarife foarte mici la Casco/Rca,trageti voi singuri concluzia.

Tot incepand cu acest an,se va aplica pt calculul tarifului RCA sistemul bonus malus + alti coeficienti interesanti,o sa atasez o explicatie a unui asigurator ca sa va faceti o idee.Se va tine cont de numarul de daune platite pe polita RCA existenta in anul anterior,exista (nu stiu insa cat de bine e pusa la punct) o baza de date comuna CEDAM in care se inregistreaza aceste daune,nu o sa mai scapam nici daca ne facem polita la alt asigurator,de ex daca in 2009 am avut Rca la asiguratorul X si in 2010 vreau la Y,Y o sa stie ce accidente am cauzat eu in 2009,X va raporta tot la Cedam.

De asemenea,o un sofer de 31 de ani,Lancer de 2.0,cu carnet de conducere de 11 ani,o sa aiba un tarif mai mic decat un sofer de 20 de ani,tot Lancer 2.0,cu carnet de conducere de 2 ani.Se va tine cont si de localitatea de domiciliu.Bucurestiul de ex are o rata de dauna mai mare decat Braila,sa zicem.Toate datele sunt exemplificative.

Ca noutate pt 2010,firmele de leasing au obtinut permisiunea sa emita RCA pt utilizatorii persoane fizice cu tarif de persoana fizica,mai mic decat cel de persoana juridical,aviz colegilor cu masini in leasing,cereti tarif de persoana fizica firmei de leasing pt RCA ! Atentie insa,si aici se va aplica sistemul bonus malus.

Cam atat pe scurt,atasez si sistemul general de calcul bonus malus si va doresc tuturor 0 evenimente neplacute in trafic !
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Sâm Ian 16, 2010 2:25 pm

in ultima vreme am auzit cazuri in care asiguratorii refuza sa plateasca o parte din deviz. atunci tu ca si pagubit poti sa-l dai in judecata pe cel care te-a accidentat pentru restul banilor de pe deviz.
eu recunosc: am ardaf (cel mai ieftin la vremea aceea)

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Sâm Ian 16, 2010 10:55 pm

de astra stiti ceva ?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Dum Ian 17, 2010 12:16 am

pana azi am avut de la astra. l am pocnit pe unu, i am dat asigurarea, si nu m au sunat, deci, platesc la timp

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Dum Ian 17, 2010 12:20 am

sper sa nu ajung sa vad daca platesc sau nu la timp

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori