Noua taxa de poluare valabila din Ian. 2010

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Ian 13, 2010 10:33 pm

Am citit undeva si ar fi vreo 7 producatori care au introdus pe piata deja masini cu motoare euro 5. Asta inseamna taxa 0 pentru ele. Printre ei se alau: Audi, VW, Toyota ... Daca gasesc articolul o sa vi-l dau.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Ian 13, 2010 11:10 pm

Corect,mai adaug unele modele de Opel,Suzuki,Chevy,Fiat,Bmw,Honda,etc.Insa doar unele modele,cele mai multe merg pe E4 in continuare.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Apr 18, 2010 10:13 pm

Salutare,

Cu scuzele de rigoare pentru un bump la un thread vechi.
Urmeaza (sper) sa fiu posesorul unui Lancer 1.5 in perioada imediat urmatoare (birocratia ma opreste momentan, astept adeverinta de salariu ).

Am intrebat dealerul de aceasta taxa de poluare, si mi-a spus ca ma va ajunge undeva in jurul valorii de 2000 Ron. Din pacate nu era raspunsul pe care il cautam, vreau ceva concret. Am folosit diferite calculatoare si mi-au dat valori diferite... 2500 Ron, 3000 Ron, 2100 Ron... am folosit aceleasi valori deci ma indoiesc ca am gresit eu undeva. Imi poate spune cineva cu exactitate de ce suma ma va usura Guvernul Romaniei ?
Inca o data, este vorba de Mitsubishi Lancer 1.5.

P.S. : am auzit de la diferite persoane ca poti da statul in judecata pentru aceasta suma si iti castigi banii inapoi, stie cineva mai multe detalii ?

Multumesc,
Malakai.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Apr 19, 2010 8:11 am

QUOTE Inca o data, este vorba de Mitsubishi Lancer 1.5.

Dar pt motorizarea 1.8 benzina, acelasi model, cat mai este taxa??

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Apr 19, 2010 9:31 am

-pt 1499 cu Co2 144 taxa e 2872 ron
-pt 1798 cu Co2 198 taxa e 5312 ron

Daca va ganditi la leasing,adaugati + 19 % TVA.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Apr 19, 2010 7:11 pm

O iau in leasing ca e dobanda mai mica. Adica eu trebuie sa platesc 2872 Ron + 545.68 Ron = 3417.68 Ron
Revin cu intrebarea de mai sus... se poate contesta aceasta plata daca dai statul roman in judecata ?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Apr 19, 2010 8:11 pm

Daca esti dispus sa pierzi timp si bani prin instantele romanesti......se poate orice,unii se lauda ca au luat banii inapoi,personal nu cunosc vreun caz concret.

Atentie insa,ai nevoie de anumite documente de la firma de leasing (imputernicire,copie OP taxa,decizie Anaf),unele firme de leasing sunt de acord sa-ti puna la dispozitie hartiile astea,altele nu.

Oricum,intai platesti si apoi dai statul in judecata.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Apr 19, 2010 10:40 pm

Nu-mi vine sa cred, aproape 1000 de euro pentru taxa de poluare...

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Apr 28, 2010 7:40 pm

Taxa de poluare auto ar putea fi modificată ?n luna iunie

Guvernul va anunţa p?nă la sf?rşitul lunii iunie dacă şi cum anume va fi schimbat modul de calcul al taxei auto, eventuala modificare urm?nd să fie valabilă de la ?nceputul anului 2011, au declarat, marţi, reprezentanţii Executivului.

"Vrem să anunţăm din timp eventuala modificare a taxei auto, de aceea ne-am propus ca p?nă la sf?rşitul lui iunie să spunem dacă, din 2011, se va modifica modul de calcul al taxei auto şi cum anume va arăta aceasta. Oamenii trebuie să ştie din timp. Vrem să respectăm, ?n eventualitatea unei modificări, principiul ?poluatorul plăteşte?, consacrat la nivel european", a spus ministrul Mediului, Laszlo Borbely, la conferinţa Mediafax Talks About Auto Industry.

La r?ndul său, premierul Emil Boc a anunţat că a fost deja constituit un grup de lucru interministerial care analizează oportunitatea modificării taxei auto, eventuala schimbare urm?nd să opereze din 2011. "Un grup interministerial va lucra la o propunere pentru 2011, ?n parteneriat cu mediul de afaceri de profil", a spus Boc.

Fostul ministru al Mediului Nicolae Nemirschi anunţa, anul trecut, că autorităţile intenţionau să introducă din 2010, ?n locul taxei de poluare, un impozit calculat ?n funcţie de gradul de poluare, pe principiul "poluatorul plăteşte".
Sursa

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 28, 2010 7:46 pm

Pe scurt, taxe mai mari. Chiar ca dau statu' in judecata dupa ce platesc taxa. That's a promise!

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori