Unicredit Leasing

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mie Noi 18, 2009 9:01 pm

sant profund mihnit de cele citite si vazute cristibna,.....am trecut si eu prin asa ceva..si..stiu,nu-mi imaginez......dar daca la volan era alt cineva......stiu ca sintem chestionati de persoana care intocmeste casco..... daca mai conduce cineva auto inafara de dvs?...sau in caz de sprit se duce totul din oficiu......mai ales la tine,ca era sofer un incepator.....nu stiu sigur...dar oricum sint foarte mihnit...daca te pot ajuta cu ceva?....vds

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Noi 18, 2009 9:38 pm

Casca la mine era obligatoriu si acoperea cam tot ce se poate , inclusiv daca era condusa de altcineva...dar degeaba , ca avem niste legi...
Catalin , cu asta , daca tot te-ai oferit sa ma ajuti .

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Joi Noi 19, 2009 9:30 pm

baieti...din pacate , daca studiati un pic un scadentar al unui contract de leasing o sa descoperiti ca in prima parte se plateste 80% dobanda si 20% valoare masina -rezultatul...dupa 2-3 ani daca se intampla vre o minune afli ca tu de fapt n ai platit mare lucru din masina ci doar dobanzi la leasing , in ultimul an si jumatate se plateste de fapt masina ....nasoala treaba cu leasingul asta ....mie unul nu mi mai trebuie ...urmatoarea masina va fi cumparata doar cu banii de la banca...sa fiu eu proprietarul nu altul...cristi ai toata compasiunea mea...imi pare rau pentru mitsul tau...sincer...

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Noi 20, 2009 9:28 am

@awbdan,ne atasezi te rog un scadentar ca sa ne dam seama despre ce sustii ?
Probabil depinde de firma de leasing desi nu cred !

Eu m-am uitat acum pe al meu si.......am prima rata : capital 110.81 euro,dobanda 31.9.Ultima rata e compusa din 141.32 capital si 0.3 dobanda.

E logic ca pe masura ce platesti din capitalul datorat sa scada valoarea de dobanda,pentru se reduce valoarea la care a mai ramas de platit dobanda.

In concluzie,valoarea facturii pe parcusul contractului e aceeasi in euro,dar sa sustii ca platesti 80 % din dobanda la inceput nu e corect.Daca vrei eu pot sa atasez scadentarul de la masina mea,desi nu cred ca are rost.

Cu stima,

Radu

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Noi 21, 2009 7:57 am

vezi ca dobanda se calculeaza la toata suma finantata, iar ce zice awbdan, zice despre ponderea dobanzii in rata.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Sâm Noi 21, 2009 10:20 am

COObra,total de acord cu tine,nu sustineam altceva.

Insa dobanda se calculeaza la toata suma finantata doar la inceputul contractului,pentru ca pe masura ce achiti din capital se va calcula la capitalul finantat ce a mai ramas de achitat.

Ce am spus eu ca nu e real e procentul de dobanda -80 % achitat in prima parte a contractului.

Oricum,dobanda nu e cine stie ce cheltuiala fata de asigurare,de ex eu la o valoare finantata de 7550 euro,voi plati dobanda,dupa 5 ani,1000 euro.Iar pt casco am 900 euro anual,uite aici se castiga baban si noi iesim in pierdere.

PS : m-am interesat in piata de leasing,unele firme de leasing,in caz de dauna totala nu retin din despagubire valoarea dobanzii neincasate pana la sfarsitul contractului,factureaza totusi un comision de inchidere anticipata intre 100-200 euro maxim.

Weekend placut tuturor !

Radu

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori