Unicredit Leasing

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Noi 11, 2009 5:55 pm

Am primit toate documentele dupa ce a zis ''gata''. Raspunsurile ( de la vama si UCL ) si ce am mai discutat in stanga si in dreapta au dus la concluzia ca nu are rost si ca tot asa se va termina. Vama era inchisa din 1 sept 2009...la 9 zile de la primirea devizului final si acordul de plata pentru dauna totala .
Asa m-am convins ca nu am nici timp , nici nervi , nici pentru ce sa ma zbat ...pentru ca legile sunt facute doar pentru unii...si aici nu ma refer in special doar la ce am patit eu...ma bateam cu morile de vant ...
Pacat ca un client care a platit totul la timp si nu a abuzat de serviciile oferite de banca si asigurari a ajuns sa fie despagubit in felul acesta . Trist , dar adevarat . Tara tuturor posibilitatilor...asta este tara noastra.
Mare atentie celor care au leasinguri temporare...tineti masinile pe post de bibelouri , chiar daca platiti casco la ele...pana la finalul leasingului , ca dati de ''bizoni'' in trafic sau exista o clipa de neatentie ( Doamne Fereste !) si ajungeti in cazul meu...
Cu stima
Cristi

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Noi 11, 2009 7:12 pm

Kit proiectoare. Cu cat il dai? (proiectoare, plastice, cablaj, releu, boton)

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Noi 11, 2009 8:52 pm

Desi nu e sectiune dedicata , iti raspund si aici ( ca si pe PM ) . Sunt singurele piese care s-au dat separat de pe masina. Atat. Daca mai intra careva aici si posteaza pentru piese , topicul respectiv va fi sters si urmatoarea abatere se lasa cu warn.
Este un topic deschis pentru o problema si asa va ramane.
Multumesc pentru intelegere
Cristi

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mie Noi 11, 2009 10:09 pm

super aiurea in cazul tau
daca accidentul nu a fost din vina ta...ai mai putea sa te bati cu morile de vant [si sa ai castig de cauza daca ai un avocat bun] impotriva celui care te''a busit
sa il dai in judecata pentru cate ai avut de trecut...suferit etc din prisma neatentie lui si sa ceri daune

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Noi 11, 2009 10:30 pm

Eu eram pasager in dreapta fata , altcineva conducea masina si a fortat o trecere unde avea cedeaza...si sofer incepator...si camionul nu a mai putut evita impactul...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Noi 11, 2009 10:34 pm

hmmmmmm
eu zic ca masina se poate repara.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Mie Noi 11, 2009 10:56 pm

Si eu cred ca se poate repara, acum cristi stie mai bine devizul facut si cam ce ar trebui inlocuit la ea.
Oricum, am leasing la aceiasi firma, m-ai pus tare pe ganduri, ar trebui sa-mi caut garaj cred Vezi ca ti-am dat add pe mess, am sa te intreb mai multe si n-are sens sa divagam topicul.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Noi 12, 2009 9:10 am

Eu tot nu am inteles ceva. Masina cand ai luat-o a primit numere temporare pe perioada leasingului, urmand ca dupa terminare sa o inmatriculezi pe numele tau. Nu vad de unde a aparut vama aia. Pretul perceput de dealer pe masina nu includea vama?

Eu as vedea in cazul unei daune totale urmatorul scenariu:
- se declara dauna totala
- firma de asigurari plateste banii catre unicredit
- eu as avea doua posibilitati:
1. sa iau o alta masina noua in locul asteia cu plata unei diferente intre pertul masinii noi si pretul dat de asigurare
2. unicreditul sa isi ia banii si sa inchida dosarul de leasing, iar daca mai ramane ceva sa ajunga si la mine

Scenariul de mai sus este asa cum mi-l imaginez eu si cum mi se pare normal. Spuneti-mi unde gresesc?

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Noi 12, 2009 9:55 am

normal ..omenesc...varianta 1...insa..realitatea...e varianta 2...societatea de leasing scapa de "datorii" ...inchid dosarul..iau banii [care daca nu ma insel= valoarea ratelor + comision de rambursare anticipata de x% [wow]si totul la un curs bnr + 1,5%]
asa ca dupa vreo 2 ani de plata leasing..corect cum spune si cristibna...risti dupa un astfel de eveniment sa fi platit degeaba...si tot tu sa fii dator....
ei inchid totul..sa zicem ca mai ai de platit cu tot cu comisione etc 8000 de euro...iar firma de asigurari..a dat 80% masina si epava....[la o masina de 12000 de euro in primul an=>9600] ..si mai recuperezi 1600 de euro si epava pe care o valorifici [chiar daca tu pana acum ai platit vreo 4000 de euro avans si inca vreo 3000 rate]

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Noi 12, 2009 10:18 am

@cix,vama aia apare o data la inceput,cand intra masina in tara,se face importul temporar,se elibereaza o declaratie vamala cu termen pe ea,termen pana la care esti obligat sa faci importul definitiv,adica sa achiti toate taxele.Mai apare o data cand se inchide contractul,daca se inchide la termen platesti vama la 20% din valoarea masinii,daca se inchide altfel decat la termen (dauna,recuperare,furt,etc) se platesc taxele la intreaga valoare a masinii,pentru ca ''legiuitorul'' roman idiot si hot si cum vreti voi sa-i spuneti,considera ca nu mai este cazul ca utilizatorul sa beneficieze de aceste reduceri,deoarece contractul de leasing nu a ajuns la final in conditii normale.

Dupa cum am explicat mai sus,la masinile luate in leasing aduse in tara pana in ian 2007,se plateau taxele vamale la 20 % din valoarea masinii,nu la 100 % cum le-ai fi platit daca luai masina cu banii jos.

Incepand cu ian 2007,s-a schimbat legea,in sensul ca la leasing nu mai beneficiezi de aceasta taxa la 20 %,ci faci importul definitiv direct,de aia avem toti numere definitive.....in schimb s-a redus taxa vamala la 10% (in loc de 30 %),au disparut accizele (inlocuite de taxa speciala de inmatriculare la momentul respectiv) si comisionul vamal.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori