Lancer In Leasing - Diferenta Curs Pret Achizitie

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
U196
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 5:27 pm

Mesaj de U196 » Mar Oct 20, 2009 10:10 am


Adica rata + dobanda + comision e cum am stabilit, dar apare suma de 1100 RON in plus la prima factura drept "Diferenta curs pret achizitie" - treaba bulgareasca sau e pe bune.

Voi ce stiti de acest aspect?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Oct 20, 2009 10:44 am

Treaba cu diferenta de curs e simpla.
Tu faci contracttul de leasing pe pretul masinii, sa zicem 10000eur. Dai un avans de 2500eur si restul ii platesti in rate. Tu platesti avansul si ratele in lei la un curs practicat de firma de leasing iar ei mai departe platesc tot in lei dar la un curs practicat de dealer, care de obicei e mai mare.
E o treaba practicata de orice firma de leasing.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Oct 20, 2009 12:02 pm

Practic, firmele de leasing te pun sa platesti suma cea mai mare posibila. Ajustarea se face intr-un singur sens. Din partea mea, sa dea toate faliment. Un lucru e clar: (cel putin in Romania) cand te-ai bagat la un imprumut la banca... bend over and keep quiet; yo're gonna get screwed!

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Oct 20, 2009 12:48 pm

Daca ai contract cu o firma serioasa de leasing ai sa vezi pe facturi si diferente de curs in minus in momentul in care cursul din ziua in care s-a emis factura lunara catre tine va fi mai mic decat cursul la care s-a platit masina ta (asa zisul curs istoric al contractului la care se face si inregistrarea in conta,daca ai contractul pe persoana juridica).

Daca aveai contractul finantat in euro plateai in euro si era problema ta de unde cumparai euro si la ce curs,era practic acelasi lucru.

Ca sa fie mai clar,tu imprumuti unui prieten 1000 de euro si o sa ai pretentia sa-ti fie restituiti tot 1000 de euro peste 3 luni,nu contravaloarea sumei de 1000 de euro in lei din ziua cand tu i-ai dat banutii,ci eventual contravaloarea in lei la cursul din ziua in care prietenul iti restituie banii.

Astea sunt regulile indiferent ca vorbim de leasing sau banca.......nu tin partea nimanui si eu sunt la a 2-a masina in leasing si platesc in cunostiinta de cauza.

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Mar Oct 20, 2009 8:16 pm

Daca vrei sa ai urmatoarea factura pe minus trebuie sa platesti factura curenta la un curs mai mic decat cel la care a fost emisa...de obicei ai cam 10-15 maxim 20 zile la dispozitie,trebuie sa fii pe faza

Avatar utilizator
U196
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 5:27 pm

Mesaj de U196 » Mie Oct 21, 2009 11:12 am

Va multumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le-ati dat, voi incerca sa ma adaptez.

Dar tot treaba mizerabila ramane.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Oct 21, 2009 11:52 am

Nu neaparat. Tu cum ai reactiona la scenariul pe care l-a pus radurin mai sus?

QUOTE (radurin @ Oct 20 2009, 12:48 PM) Ca sa fie mai clar,tu imprumuti unui prieten 1000 de euro si o sa ai pretentia sa-ti fie restituiti tot 1000 de euro peste 3 luni,nu contravaloarea sumei de 1000 de euro in lei din ziua cand tu i-ai dat banutii,ci eventual contravaloarea in lei la cursul din ziua in care prietenul iti restituie banii.

Avatar utilizator
burb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 19, 2010 10:16 pm

Mesaj de burb » Mar Ian 19, 2010 11:15 pm

salut . sunt interesat sa cumpar un mitsu lancer .
dar am o intrebare si nu as vrea sa deschid un topic nou .

la cat ajunge pretul real al masinii cumparate in leasing , fata de cel afisat la dealeri pe site ?? ( tva, casco, comisioane etc etc etc), pentru cine a cumparat de curand un lancer nou . spre exemplu pretul pe siteul dealerilor este 13.000 eur fara TVA. la ce sa ma astept

multumesc frumos . trebuie sa primesc si de la ei oferta , dar am o idee ca nu o sa fie pretul final

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Ian 20, 2010 5:00 am

iara vrem sa stim tot de pe forum
tva e 19% in romania de multi ani (ar fi trebuit sa stii asta)
casco tinde unde iti vei face aceasta asigurare - soc de leasing iti va da la alegere vreo 3-4 companii si iti alegi
iar restul, depinde de ce vrei tu: ce avans dai, pe ce perioada, cum stai cu actele...ca multa lume vrea leasing, putini il si obtin.

Avatar utilizator
burb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 19, 2010 10:16 pm

Mesaj de burb » Mie Ian 20, 2010 1:01 pm

multumesc .
da tva 19%, dar ma gandeam ca poate se mai adauga ceva fiind din Japonia . mai mult ma interesa cat pune dealerul in plus.taxe inmatriculare, taxe , taxe , taxe . vroiam sa vad cat de corecti sunt si sa pot sa calculez singur

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori