Cine stie cum e cu leasingul si taxa de prima inmatriculare

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Oct 17, 2007 11:18 am

Mie mi-a venit factura pentru taxa cu TVA, dar la taxe nu se aplica TVA. Ce pot sa fac?

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Oct 17, 2007 11:40 am

QUOTE (2dor)Mie mi-a venit factura pentru taxa cu TVA, dar la taxe nu se aplica TVA. Ce pot sa fac?

Intradevar, la leasing am auzit ca se adauga si TVA-ul la toate taxele.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Oct 17, 2007 12:13 pm

Pai da dar eu nu le platesc TVA la taxa aia. O sa le trimit un memoriu ca le duc masina daca vor.

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mie Oct 17, 2007 11:58 pm

Din pacate nu ai ce sa faci. Asa e la leasing. Platesti TVA pentru orice. Inclusiv casco si taxa de prima inmatriculare. E valabil pentru orice firma de leasing.

Avatar utilizator
knight rider
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 08, 2007 9:55 pm

Mesaj de knight rider » Vin Oct 19, 2007 12:26 pm

Din pacate trebuie sa platesti si tva-ul, pt ca ei nu ti-au facturat taxa(care nu are tva) ci un serviciu(platirea taxei de catre ei la stat) in care au inclus contrav. taxei.
La fel si cu rca-ul. Asta e unul din costurile suplimentare ale leasingului pe care vanzatorii uita sa il comunice clientilor.

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Mar Feb 05, 2008 11:46 pm

sunt foarte meseriasi.

uita ei si de comisionul de 2% aplicat inclusiv la avansul tau. te simti in al 9-lea cer cand avansul tau e de 50% si ei iti iau comision de 2% la banul dat de tine ca prostul.
si ti se raspunde si foarte frumos, gen "daca nu iti convine, du-te unde vrei".

iti incheie polita de asigurare pe 5 ani, si desi valoarea masinii scade anual cu 10%, rata CASCO se pastreaza constanta ca si cum ai avea asigurata masina la valoarea de cumparare. evident ca la avarie totala, se despagubeste valoarea masinii stabilita dupa devalorizare, desi platesti ca prostul rata corespunzatoare primului an.

te fura pe fata.
si raspunsul clasic este ca la toti e la fel. asa stiu ei sa isi respecte clientii carora le toaca banii si de pe urma carora isi mananca painea.
nu mai zic nimic ca ma nervez iar.
oare protectia consumatorului foloseste la ceva?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Feb 05, 2008 11:49 pm

QUOTE (cris_tian)oare protectia consumatorului foloseste la ceva?
Ar merita incercat... :wink:

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Feb 05, 2008 11:56 pm

QUOTE (andrei)QUOTE (cris_tian)oare protectia consumatorului foloseste la ceva?
Ar merita incercat... :wink:

Ai leasing pe persoana fizica? Doar in cazul asta sa-ti fie de ajutor OPC-ul. Daca leasingul e pe firma, se presupune ca exista un contract comercial intre cele doua companii si nu mai e de competenta OPC-ului.

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Mie Feb 06, 2008 8:46 am

QUOTE (sfinxul)Daca leasingul e pe firma, se presupune ca exista un contract comercial intre cele doua companii si nu mai e de competenta OPC-ului.

Leasingul e pe persoana fizica, dar asiguratul e societatea de leasing. Eu sunt numai utilizator.
Si probabil ca in cadrul contractului dintre firme se acorda un procentaj firmei asigurate. Alfel nu se explica diferenta foarte mare intre suma asigurata pe care o platesti constant la valoarea maxima pe 5 ani si 1 luna si suma real asigurata (care scade anual).
Totusi, nu trebuia sa se faca referire la contractul respectiv in polita mea de asigurare? Unul trebuia mentionat ca anexa a celuilalt. Pt ca decurg efecte din ceva care nu mi-a fost adus la cunostinta.
De abea am inceput leasingul asta si deja imi pare rau ca l-am facut. E primul si mai mult ca sigur si ultimul.
Cel mai bine cred ca era credit pt nevoi personale si luat masina cu banii jos. La leasing zici ca faci o sfaraiala, dar pierzi complet controlul asupra propriilor bani si per ansamblu cheltuiesti mai mult. Nu ti se spun toate taxele de la inceput, iar contractul are numai obligatii ca vei plati toate eventualele taxe pe care ti le factureaza smecherii. Isi bat joc de tine si dealerii si societatile de leasing. Singurul vinovete esti tu ca ai apelat la serviciile lor.

Invatati fratilor din experientele altora!!!! Fratilor care ati avut experiente bune si rele, povestiti si altora!!!!!!

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Sâm Mar 01, 2008 4:33 pm

QUOTE (cris_tian)Sa va mai spun cum e cu leasingul la OTP Leasing si taxa de prima in matriculare

Leasingul e ca lumea. Mai nasol e ca emite facturi si nu are bunul simt macar sa te anunte, nu zic sa iti si trimita facturile respective. Pe urma te penalizeaza cu tupeu.
Taxa de prima inmatriculare se plateste in prima luna. Impreuna cu multe altele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori