Taxe Drumuri

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Iul 30, 2009 2:08 pm

Daca mai exista un astfel de topic rog un moderator sa mute postul, daca nu, ma gandem sa incepem
sa discutam in cadrul acestei sectiuni de taxele si impozitele care ni se percep pt traversarea diferitor poduri,
respectiv circulatia pe drumurile publice ale patriei

Incep eu (cu o veste proasta..)
Mergi la mare cu maşina? Mai scoţi 10 lei din portofel!
Drumul spre mare va fi ?ncep?nd de luni mai scump cu 10 lei, Compania Naţională de Autostrăzi instaur?nd o taxă de 10 lei la Podul de la Cernavodă.

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Rom?nia (CNADNR) va introduce, ?ncep?nd de luni, o taxă pentru utilizarea podului peste Dunăre Feteşti-Cernavoda. Astfel, şoferii vor achita pentru o trecere şapte lei ?n cazul motocicletelor, zece lei pentru autoturisme şi 35 de lei pentru microbuze şi autovehicule cu masa totală maximă autorizată de sub 12 tone.
Fişiere ataşate
cernavoda_pod.jpg
cernavoda_pod.jpg (20.84 KiB) Vizualizat de 6813 ori

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Iul 30, 2009 4:50 pm

Taxa a fost in vigoare ani buni. Acum este reintrodusa. Ce este atat de grav? In afara sunt o gramada de taxe pentru te miri ce petec de autostrada sau cine stie ce tunel.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Iul 30, 2009 7:31 pm

Da, dar la ei exista petece de autostrada si tunele .
Dupa ce ca s-au mancat atattia bani in 20 de ani si nu s-a realizat nimic important , iti permiti sa mai iei si taxe ? Cat sa mai induram ?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Iul 31, 2009 9:24 am

daca s ar face drumurile din banii aia, sunt sigur ca nimeni nu ar face gura ca da 10 lei sa treaca Dunarea. dar ..... ne mai luam un bentley, un ferrari, un hermes lu' pitzi.... un q7 lu pitzi ..... ufffff

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Iul 31, 2009 10:02 am

QUOTE (BUGHY @ Jul 30 2009, 07:31 PM) Da, dar la ei exista petece de autostrada si tunele .
Dupa ce ca s-au mancat atattia bani in 20 de ani si nu s-a realizat nimic important , iti permiti sa mai iei si taxe ? Cat sa mai induram ?

Dar de ce ne permitem noi sa tipam cand se baga taxe? Eu n-am vazut pe nici unul sa tipe cand e o lucrare proasta sau ceva. Imediat ce dam banii nu ne mai intereseaza ce se intampla cu ei.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 31, 2009 10:10 am

Sincer si pe dincolo, treci un pod/un tunel...ai sanse mari sa platesti. Chestia e ca ei folosesc acele taxe pentru intretinerea drumurilor, daca se face si la noi la fel, de ce nu?

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Iul 31, 2009 10:15 am

Pentru ca pe noi ne doare in cot unde se duc banii cand platim ceva.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Iul 31, 2009 10:18 am

din pacate .............

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Aug 06, 2009 12:12 am

Se pare ca jud. Constanta este unul mai special. Tocmai m-am intors de pe-acolo. La intrare in jud, bariera, taxa. Zic ok, desi nu mi s-a parut corect, avand in vedere ca am platit rovinieta. La iesire, iarasi taxa? M-am luat de umflatu' de acolo, care pana sa opresc tiparise bonul fiscal. Il intreb pt ce e taxa, si imi zice sictirit ca "asa trebuie". Si ii spun ca ok, dar normal mi se pare sa platesti doar la intrare. La care imi zice "Ce intrare? Acolo scrie taxa de intrare?". Nah, tara lu' Papura-Voda...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Aug 06, 2009 10:36 pm

Ce prostie ... Pai ce e ma , vama? Umflat , care stai acolo pentru ca asa trebuie , ca e nevoie si de tilicari sa faca treburi asemantoare , care iti stimuleaza inteligenta ...

Daca ar pune toate orasele si satucele vama? Cum ar fi ? Ce aia din constanta au 3 c.... ?
De ce sa nu intre niste bani si in bugetul altor orase ?
Daca ar face brasovul si bucurestiul la fel , doar oentru cei din constanta ? Sa-i taxeze fiecare localitate si chiar comuna , ca din cate vad ei sunt de acord cu taxele astea , nu s-a plans niciunul de acolo, ca de , creste bugetul orasului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori